ربات‌ها سوشی درست می‌کنند | خبرگزاری فارس

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، محققان موسسه فناوری ماساچوست درون تازهترین اقدامات خود توانسته‌اند، با شناساندن اشیای گوناگون به ربات‌ها، درست کردن سوشی را به آنها بیاموزند.

پژوهشگران یک سیستم شبیه ساز ازبرای شناسایی ذرات توسط ربات‌ها ایجاد کرده‌اند که به آنها کمک می‌کند ذرات ریز را شناسایی کنند و با آنها تعامل برقرار کنند. 

این سیستم کمک می‌کند، ربات‌ها به مواد ریز و ذرات کوچک واکنش نشان دهند.

رباتی که بدین قصد طراحی شده RiceGrip نام داشته و دارای دو انگشت هست؛ این ربات می‌تواند با انگشت‌های خود مواد منعطف را به اشکال مختلف درآورد.

یک دوربین به کار رفته درون این ربات کمک می‌کند تا علاوه بر تشخیص ذرات اندازه آنها نیز معلوم شود. 

پژوهشگران ام‌آی‌تی امیدوارند این ربات غذاهای دیگری را نیز یاد بگیرد و درون‌ آینده ربات‌ها درون پخت غذا نقش داشته باشند.

انتهای پیام/

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از تجهیز و استقرار شتاب‌دهنده‌ها

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، سیاوش ملکی‌فر درون مراسم اختتامیه پنجمین رویداد آموزشی و تجربی ایده تا عمل با محوریت فناوری‌های مالی و فین‌تک درون حسابداری که درون دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار شد، با اشاره به دغدغه‌های کارآفرینی درون حوزه استارتاپی، گفت: همواره درون رویدادهای استارتاپی این نگرانی وجود دارد که درصورتیکه فردی سراغ کارآفرینی و ایجاد کسب و کاری رفت، منبع ها مالی آن را چگونه باید تامین کند و آیا نهادی از وی حمایت خواهد کرد؟ من درون اینجا از سمت صندوق نوآوری و شکوفایی به کارآفرینان حوزه استارتاپی قول می‌دهم که منبع ها مالی مورد احتیاج آنها را تامین خواهیم کرد و آنها از این بابت نگرانی نداشته باشند.

وی درون ادامه با اشاره به برنامه‌های ویژه صندوق نوآوری و شکوفایی ازبرای استقرار شتاب‌دهنده درون کشور گفت: ما درون صندوق برنامه‌های خوبی را ازبرای حمایت از شتاب دهنده‌ها درون سراسر کشور درنظر گرفته‌ایم و درون پی آن هستیم با هماهنگی با دانشگاه‌ها درون کشور، شتاب دهنده‌ها را تجهیز کنیم. افرادی هم که درون این حوزه فعالیت می‌کنند نگران فضای استقرار نباشند، ضمن اینکه هم منبع ها و هم تجهیزات ازبرای ادامه فعالیت آنها از سمت صندوق نوآوری و شکوفایی تامین می شود.

ملکی‌فر درون آخر به مهمترین الزامات کارآفرینی به خصوص درون حوزه استارتاپ‌ها اشاره کرد و گفت: بسیاری معتقدند آنچه بیش از همه درون دنیای کارآفرینی اهمیت دارد ایده‌ها هست، درون حالی که حسب تجربه می‌گویم ایده‌ها چندان درون این حوزه اهمیت ندارد، بلکه این اجرای خوب هست که حائز اهمیت هست. کسانی که درون چنین فضایی قدم گذاشته‌اند باید وقت و انرژی صرف آن کنند و بدانند که درون مسیر سختی قدم گذاشته‌اند که امیدواریم موفقیت‌های آنها را درون آینده شاهد باشیم.

انتهای پیام/

وزیر علوم فردا به استان فارس مسافرت می‌کند

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی وزیر علوم، بررسی ها و فناوری، فردا (یک‌شنبه) به قصد بازدید از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و ملاقات با دانشگاهیان به شیراز مسافرت می‌کند.

بر اساس این گفته، ازبرنامه‌های وزیر علوم درون مسافرت به استان فارس شروع عملیات عمرانی پروژه نیروگاه خورشیدی، بازدید از دانشگاه‌های صنعتی شیراز، جهرم، فسا، مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، پارک علم و فناوری فارس و مرکز آموزش عالی فیروزآباد هست.
شرکت درون شورای اداری استان فارس، نشست با اعضای هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز، نشست با رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فارس، جلسه با دبیران کانون‌ها، تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی و شورای صنفی، ملاقات با نماینده ولی فقیه درون فارس و امام جمعه شیراز از دیگر برنامه‌های غلامی درون مسافرت به این استان به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

اختصاص ۲۰ درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

 به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد بخشنامه «شیوه‌نامه اجرایی ثبت‌نام و نحوه دریافت شهریه از دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور» را به رؤسای دانشگاه آزاد استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش عمومی و مهارتی (سما) دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

 طهرانچی درون این بخشنامه تأکید کرده هست: درون راستای اجرای تفاهم‌نامه منعقده میان دانشگاه آزاد و سازمان بهزیستی کشور و به قصد تحقق اصل عدالت‌محوری و ایجاد فرصت های برابر ازبرای رشد و شکوفایی علمی و فرهنگی همه دانشجویان به ویژه دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، تمام دانشجویان تحت پوشش این سازمان درون تمام مقاطع تحصیلی از میزان ۲۰ درصد تخفیف شهریه تحصیلی درون نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۸-۹۷ برخوردار خواهند شد.

براساس این بخشنامه، به قصد تسهیل درون خدمت‌رسانی به این دسته از دانشجویان، شیوه‌نامه اجرایی ثبت‌نام و نحوه دریافت شهریه دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور که به امضای معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد و رئیس سازمان بهزیستی کشور رسیده، ابلاغ می‌شود.

براساس شیوه‌نامه اجرایی ثبت‌نام و نحوه دریافت شهریه از دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور درون دانشگاه آزاد، تمام دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور درون تمام مقاطع تحصیلی از ۲۰ درصد تخفیف از کل شهریه درون نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۸-۹۷ استفاده کردن خواهند کرد.

همچنین به قصد تسهیل مراحل اداری و رفاه حال مددجویان سازمان، آن دسته از دانشجویان مشغول به تحصیل که درون ترم های گذشته معرفی‌نامه خود را به دانشگاه محل تحصیل ارائه کرده‌اند، نیازی به ارائه معرفی‌نامه تازه ندارند، مگر آنکه سنوات تحصیل آنان بیش از سقف مجاز انتخاب شده درون مصوبه هیأت وزیران باشد. دانشجو موظف هست پس از ثبت هر مقطع تحصیلی توسط کارشناسی امور دانشجویان سازمان بهزیستی استان محل سکونت، نسبت به ثبت ترم خود کار کند.

درون این شیوه‌نامه تاکید شده که دانشجو پس از اتمام مراحل انتخاب واحد و حداکثر تا دو هفته پس از انجام حذف و اضافه، اطلاعات مالی خود شامل خرج قابل پرداخت پس از اعمال تخفیف را درون سامانه درج کند و درون اسرع وقت اصل مدارک شامل برگه انتخاب واحد و خرج شهریه خود را به همراه کارنامه ترم گذشته ممهور به مهر معتبر دانشگاه، به اداره کل بهزیستی استان محل تحصیل تحویل دهد.

انتهای پیام/

سرپرست دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر منصوب شد

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور حکمی  پیمان داوری دولت آبادی را به سمت سرپرست واحد خمینی شهر این دانشگاه منصوب کرد.

درون متن حکم طهرانچی آمده هست:

« بنا به پیشنهاد مسئول دانشگاه استان اصفهان و با توجه به مراتب تعهد و سوابق اجرایی ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان «سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر» منصوب می شوید.

امید هست با رعایت تقوای الهی و بهره گیری شایسته از توانمندی های سرمایه های انسانی دانشگاه، همه توان و کوشش خود را مصروف حفظ مصالح و شئونات دانشگاه کنید.»

انتهای پیام/

انتخاب رشته بیش از ۴ هزار نفر درون آزمون دکتری

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، داوطلبان آزمون دکتری نیمه‌متمرکز که براساس نتیجه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، از امروز شنبه ۳۱ فروردین می‌توانند دارند ازبرای انتخاب رشته کار کنند. 

این داوطلبان باید ۵۰ کدرشته محل را انتخاب کرده و به ترتیب اولویت علاقه درون فرم انتخاب رشته ثبت کنند. 

تا ظهر امروز شنبه ۳۱ فروردین‌ماه تعداد ۴ هزار و ۴۳۸ داوطلب با مراجعه به سایت سازمان سنجش ازبرای انتخاب رشته کار کردند.

داوطلبان تا سه‌شنبه ۳ اردیبهشت‌ماه ازبرای انتخاب رشته مهلت دارند.

انتهای پیام/

رهایی از دانشگاه آزاد رفت/ علمایی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد شد

به گفته  خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طی حکمی معاون تازه علوم، مهندسی و کشاورزی را منصوب کرد.

بر اساس این گفته، با حکم محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، جواد علمایی سرپرست تازه «معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد» شد.

علمایی دارای مدرک کارشناسی رشته برق از دانشگاه تبریز، مدرک کارشناسی ارشد رشته برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدرک دکتری رشته برق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و بررسی ها هست و درون سوابق اجرایی وی مسئولیت‌هایی همچون ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، ریاست گروه آموزشی فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی، ریاست گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، عضو هیئت اجرائی جذب اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، قائم مقام شورای صنفی اساتید دانشگاه، عضو کمیسیون موارد خاص دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

پیش از این علیرضا رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی بود.

انتهای پیام/

با مصرف این مواد سرطان را فراری دهید

به  گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سرطان یک بیماری ترسناک هست و منجر به رشد غیرطبیعی سلول‌ها می‌شود، همچنین عواملی از جمله ویروس‌ها، سیگار کشیدن، مواد شیمیایی، آفتاب‌سوختگی و نوشیدن الکل سبب بروز این بیماری هستند.

براساس گفته «فودایت‌سیف»، غذاهایی که حاوی آنتی‌اکسیدان، مواد معدنی و دیگر ویتامین‌ها هستند با سرطان مبارزه می‌کنند. خوردن روزانه آنها ممکن هست از بدن شما درون برابر سرطان محافظت کند. درصورتیکه شما اضافه وزن دارید خطر ابتلا به سرطان ازبرای شما بیشتر خواهد بود. کاهش وزن با استفاده کردن از مواد مغذی و خوب نیز مسیر دیگری ازبرای مقابله با سرطان هست. درون اینجا با بعضی از این مواد آشنا خواهید شد.

آلیوم

سیر یکی از بهترین منبع ها آلیوم هست. آلیوم دارای اثرات ضد تومور و ضد میکروبی بوده و خطر ابتلا به سرطان‌های روده، مری، پانکراس و سینه را کاهش می‌دهد.

گلوکوزینولات‌ها

سبزیجاتی مانند کلم، کلم‌پیچ، گل کلم و بروکلی حاوی گلوکوزینولات هستند. این سبزیجات به ویژه بروکلی احتمال بروز سرطان‌های پروستات، ریه، روده، سینه، مثانه، کبد، گردن، سر، دهان، مری و معده را کاهش می‌دهد.

 سلنیوم

سلنیوم یک آنتی‌اکسیدانی هست که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. این ماده از شما درون برابر فلزاتی مانند جیوه، کادمیم و نقره محافظت می‌کند و رشد تومور را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده که سلنیوم با سرطان‌های مری، ریه، کبد و معده مبارزه می‌کند.

از آنجایی که سلنیوم می‌تواند سمی باشد، بنابراین درون مصرف مکمل‌های آن مراقب باشید. شما می‌توانید از ماهی، گوشت گاو و مرغ استفاده کردن کنید چون این مواد حاوی سلنیوم هستند.

ویتامین E

مطالعات نشان داده که ویتامین E از بدن درون برابر سرطان محافظت می‌کند، البته گفتنی هست که مصرف خوراکی این ویتامین بسیار بهتر از مکمل‌های آن هست. شما می‌توانید به ساده‌ترین روش و با مصرف انبه، آوکادو، توت‌ها و انواع روغن‌های ریشه گندم، آفتابگردان، گلرنگ ویتامین E بدن خود را تامین کنید.

انتهای پیام/

چند خبر خوب دانشگاه آزاد ازبرای فناوران/ از مسیر‌اندازی پردیس علم و فناوری تا برنامه‌ریزی ازبرای رفع نیازهای کشور

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید عنوان شد و با توجه به نقش دانشگاه‌ها و دانشگاهیان درون افزایش تولید، دانشگاه آزاد به عنوان یکی از دانشگاه‌ها بزرگ کشور می‌تواند نقشی اساسی درون این زمینه داشته باشد.

از همین رو با بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد درمورد چگونگی برنامه‌ریزی این دانشگاه ازبرای تاثیرگذاری درون رونق تولید گفت‌وگو کردیم.

فارس: دانشگاه آزاد ازبرای توسعه رونق تولید چه برنامه‌ریزی‌هایی داشته هست؟

نگاهداری: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد یکی از مولودهای انقلاب اسلامی هست و انقلاب وارد گام دوم خود شده هست، بنابراین دانشگاه آزاد نیز درون راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و رویکردی که ایشان درون بیانیه گام دوم مطرح کردند، موضوع رونق تولید را طراحی کرده که گام دوم را متناسب با بیانیه مقام معظم رهبری بردارد.

از طرفی، برنامه‌ریزی کردیم تا درون سالگرد دانشگاه آزاد درون قالب همایشی، رویکردها و برنامه‌های دانشگاه آزاد را درون گام دوم تبیین کنیم.

از سمت دیگر، دانشگاه آزاد جهت‌گیری اصلی کرده تا فعالیت‌ها را توسعه دهد و برنامه‌ها را نسبت به چهل سال اول تعمیق کند. 

فارس: این کار به چه صورت انجام می‌شود؟

نگاهداری: درصورتیکه گام اول را حرکت درون مسیر اهداف انقلاب اسلامی بدانیم، گام دوم، توسعه و تعمیق پژوهش‌هاست که این مسئله دقیقا سازوکار و رویکرد اصلی گام دوم هست و رویکرد دیگر دانشگاه آزاد این هست که به عنوان یک دانشگاه اجتماعی که دارای رسالت‌ها و مسئولیت اجتماعی هست درون این راستا هم گام بردارد.

*  برنامه‌ریزی ازبرای توسعه اشتغال دانش‌بنیان ازبرای فارغ‌التحصیلان

فارس: قصد از انجام رسالت‌های اجتماعی ازبرای دانشگاه آزاد چیست؟

نگاهداری: به طور مثال؛ درون حال حاضر درون حال برنامه‌ریزی ازبرای توسعه اشتغال دانش‌بنیان ازبرای فارغ‌التحصیلان مبتنی بر اشتغال و اقتصاد محلی و صنایع شهری هستیم تا بتوانیم ازبرای فارغ‌التحصیلان برنامه ریزی کنیم، به این معنی دانشگاه صرفا خود را مسئول تدریس نمی‌داند، بلکه به اشتغال که یک بحث اجتماعی هست نیز می‌پردازیم. 

اشتغال دانش‌بنیان سبب رواج تولید هم می‌شود، بنابراین دانشگاه آزاد نیز ازبرای اشتغال دانش‌بنیان برنامه‌ریزی می‌کند. 

از سوی دیگر، دانشگاه ازبرای اینکه مسئولیت اجتماعی خود را بیش از گذشته انجام دهد، مسئولیت‌ها و فعالیت‌ها را براساس طرح پایش انجام می‌دهد.

* پژوهش دانشگاهی درون راستای احتیاج محوری

فارس: طرح پایش چه طرحی هست؟

نگاهداری: براساس طرح پایش اطلاعاتی از نیازهای کشور احصاء شده و دراختیار مسئولان دانشگاه قرار گرفته تا حتی پژوهش ما هم درون راستای تحقق رسالت اجتماعی باشد و رویکرد تقاضامحوری و نیازمحوری داشته باشیم. 

هر عنوان آخر‌نامه که درون دانشگاه آزاد تعریف می‌شود یا هر پروژه‌ای که شکل می‌گیرد، باید معطوف به تولید یک محصول یا پاسخگویی به یک احتیاج کاربردی کشور باشد. این طرح کاملا عملیاتی شده و هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی که بخواهد آخر‌نامه را کار کند باید موضوعی بر اساس نیازهای کشور ارائه دهد.

بنابراین رویکرد تقاضامحوری درون کنار برنامه‌ریزی درون حوزه پژوهش و فناوری دنبال می‌شود و این مسئله درون گام دوم صورت می‌گیرد. 

فارس: ارتباط دانشگاه آزاد با صنعت درون چه وضعیتی هست؟

نگاهداری: دانشگاه آزاد ۱۱ آزمایشگاه و کارگاه دارد و درون آئین‌نامه‌های تازه درون ارتباط با صنعت و خدماتی که درون حوزه محلی هست، با استانداردسازی پاسخگوی نیازهای افراد هست. 

ارتباط صنعت و جامعه کاملا دستور کار ویژه دانشگاه آزاد هست.  

* مسیر‌اندازی پردیس‌های استانی فناوری

درون تولید بذر و سموم و آفات به طور ویژه با جهاد کشاورزی کار می‌کنیم. از آن سمت درون حوزه فناوری‌های ارتباطات قرار گرفتیم تا گروه‌های تخصصی دانشگاه را درون راستای جواب به نیازهای کشور بسیج کنیم، با ذوب‌آهن اصفهان تفاهم‌نامه داریم، درون رابطه با مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری نیز پردیس‌های استانی پارک‌های علم و فناوری را ایجاد می‌کنیم. 

همچنین درون حال مسیر‌اندازی شعب و پردیس‌های استانی درون گام دوم هستیم. 

فاز تحقیقاتی این امور خواهان رشد مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و تأمین تجهیزات هست، ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع و نیازهای جامع محلی هست. 

حتما پردیس پارک علم و فناوری را مسیر‌اندازی می‌کنیم چون اینها توسعه زیرساخت‌های فناوری هست. 

* تربیت مدیران جوان ازبرای اداره کشور

از سمت دیگر، درون باشگاه پژوهشگران دانشگاه روی نخبگان دانشگاه تمرکز کردیم تا اینها را حمایت و هدایت کنیم. از طرفی، تربیت مدیران جوان را درون دست داریم. 

اعتقاد دارم دانشگاه آزاد می‌تواند منشأ تربیت مدیران جوان ازبرای اداره کشور باشد تا این مدیران جوان دانشگاهی ازبرای کسب تجربه وارد عرصه‌های مختلف کشور شوند. 

انتهای پیام/

سال تحصیلی بدون تأخیر شروع می‌شود/ برنامه امتحانی دانشگاه‌ها تغییر نمی‌کند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، پس از عنوان این خبر که آزمون کارشناسی ارشد به قصد رفاه حال داوطلبان سیل‌زده به تعویق می‌افتد این سؤال درون ذهن بسیاری از داوطلبان ایجاد شد که آیا وقت شروع سال تحصیلی نیز به دلیل فرایند برگزاری آزمون و عنوان نتایج آن تغییر می‌کند؟

مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، بررسی ها و فناوری درون گفت‌وگو با فارس درمورد تغییر وقت شروع سال تحصیلی ازبرای دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: سال تحصیلی درون وقت انتخاب شده و مطابق آنچه درون سال‌های گذشته اتفاق می‌افتاد، شروع می‌شود و دلیلی ازبرای تأخیر درون شروع سال تحصیلی وجود ندارد.

وی افزود: شورای سنجش و پذیرش به قصد همدردی با داوطلبان سیل‌زده و ایجاد فرصتی ازبرای آنها آزمون کارشناسی ارشد را امسال با هفت هفته تأخیر برگزار کرد ولی این موضوع دلیل نمی‌شود تا درون وقت شروع سال تحصیلی نیز تأخیر داشته باشیم.

شریعتی‌نیاسر درون آخر خاطرنشان کرد: همچنین آزمون کارشناسی ارشد درون روز پنج‌شنبه و جمعه برگزار می‌شود که طی این ۲ روز دانشگاه‌ها امتحان آخر ترم نخواهند داشت و دلیلی ندارد تا دانشگاه‌ها نیز برنامه امتحانی خود را تغییر دهند.

انتهای پیام/