کشف یک سیاره عجیب که «جو» ندارد

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، ستاره‌شناسان با استفاده کردن از تلسکوپ فضایی اسپیتزر  یک سیاره عجیب کشف کرده‌اند که «جو» ندارد. 

تلسکوپ فضایی اسپیتزر یک تلسکوپ فضایی درون شروع (SIRTF اس‌آی‌آرتی‌اف)، درون طول موج مادون قرمز بود. این چهارمین و آخرین مرحله از پروژه برنامه بزرگ تلسکوپ‌های ناسا هست؛ درون حال حاضر تیم نجومی این تلسکوپ تحت سرپرستی رابرت گوترموث از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌سونیان اداره می‌شود.

 اسپیتزر تصویری از سیارات فراخورشیدی LHS 3844b ارائه کرده که ممکن هست آنها دارای یک سطح صخره ای شبیه به ماه کره زمین باشند.

این تصویر از یک نظریه که سیارات درون مدار ستاره‌های کوچک و دور مستعد فقدان جو هستند را پشتیبانی می‌کند.

ستاره‌شناسان با استفاده کردن از تلسکوپ فضایی Spitzer ناسا، سیاره‌ای به نام LHS 3844b را مشاهده کردند و درون حالی‌که درون پی نشانه‌های جو بودند، متوجه شدند درون این سیاره «جو» وجود ندارد.

 براساس این مطالعه، این یافته ها از این تئوری پشتیبانی می‌کند که سیارات درون مدار ستاره‌های کوچکتر (درون حدود ۶۰٪ از شعاع کمتر از خورشید) از جو قابل توجهی برخوردار نیستند.

لورا کریدبرگ ، محقق مرکز نجوم هاروارد و اسمیتسونیان درون کمبریج ، ماساچوست ، و نویسنده اصلی این مطالعه تازه ، درون بیانیه ای گفت: “کنتراست دما درون این سیاره به اندازه‌ای هست که باید باشد و این دقیقا با الگوی ستاره‌شناسی ازبرای سیاره بدون جو مطابقت دارد.

انتهای پیام/ 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *