کارنمای ۸۰۰ صفحه‌ای پیشرفت‌های ۴۰ ساله حوزه زنان از سوی ۵۷ دستگاه

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، زهرا آیت‌اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی درون نشست خبری بعداز ظهر امروز، گفت: ما به عنوان یک مرکز فراقوه‌ای مسائل زنان و خانواده را پیگیری  می‌کنیم و ازبرای این قصد اردیبهشت ماه برنامه‌هایی به ۵۷ دستگاه تقاضا کردیم تا همه پیشرفت‌های ۴۰ ساله انقلاب درون زمینه زنان و خانواده را به ما ارائه کند که کار نمایی ۸۰۰ صفحه‌ای ایجاد کرده‌ایم.

وی افزود:‌به طور معمول ازبرای پیشبرد کارها درون دستگاه‌های اجرایی باید پیگیری جدی انجام شود، آفتی که متاسفانه درون کشور وجود دارد این هست که درون هر دولت تلاش‌ها و سوابق دولت قبل کنار گذاشته می‌شود و به همین دلیل دستگاه‌ها فعالیت چند سال گذشته خود را ارائه می‌دهند که ما مجبور شدیم با مسئولان دولت‌های قبل نیز مکاتبه کنیم.

آیت‌اللهی گفت: ما با این مسئله مواجهیم که این شکل بیان می‌شود کار مثبتی ازبرای زنان پس از انقلاب انجام نشده ولی این حرف اجحاف درون حق زنان هست به چه دلیل که با پیروزی انقلاب کم کم ساختارهایی به نفع زنان و خانواده انجام شد، شورای فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت امور زنان و خانواده درون دولت و قسمت‌هایی درون قوه مقننه و قضائیه ایجاد شد که به طور ویژه درون بحث زنان و خانواده تمرکز دارند، همچنین یکسری سیاست‌های کلان مرتبط با زنان و خانواده تدوین شد.

* تدوین ۷۵ مصوبه درون زمینه زنان و خانواده درون شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی گفت: ۷۵ مصوبه درون شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده که تمام یا بخشی از آن مرتبط با حقوق زنان و خانواده هست. همچنین اسنادی درون ارتباط با حمایت از زنان وجود دارد البته تمام اینها به معنی این نیست که بگوییم خلاء‌ قانونی درون این زمینه نداریم ولی اینکه ما خوبی‌ها را نبینیم سبب ایجاد یاس و ناامیدی شده و نوعی ناسپاس نسبت به تلاش تمام زحمتکشان هست،‌از طرفی جامعه ناامید تلاشی ازبرای پیشرفت انجام نمی‌دهد.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌پس از انقلاب تعداد دانشجویان و دانش‌آموزان زیاد شده و رشته‌های تحصیلی ویژه ازبرای بانوان مسیر‌اندازی شده هست،‌همچنین نشریات زنان و خانواده و دوره‌های آموزشی زنان افزایش یافته و حتی درون زندان زندان دوره‌های آموزشی وجود دارد.

وی با بیان اینکه شاخص امید به زندگی زنان چند سال از مردان درون کشور بیشتر هست، گفت: اقداماتی درون زمینه پزشکی و ورزشی ازبرای زنان انجام شده به طوری که درون رشته‌های پزشکی سهمیه‌بندی کنکور به نفع زنان داشتیم، بیمارستان مخصوص  زنان  ایجاد شده و بستر ایجاد دوباره زنان سرپرست خانواده نیز فراهم شده هست.

‌آیت‌اللهی افزود:‌کمیته امداد ازبرای خودکفایی زنان سرپرست خانوار فعالیت زیادی داشته و بخشی از حمایت‌های اجتماعی از سوی بنیاد شهید ایجاد شده هست،‌ما درون کشور ۴۲۲ دادیار، ۸۶ مشاور قضایی،‌۷ معاون دادستان و ۱۳ معاون قضایی زن داریم و زنان درون ۸۶ شغل نیروی انتظامی به کار گرفته می‌شوند.

وی گفت: درون سطح میان‌الملل نیز اقدامات خوبی ازبرای زنان داشته‌ایم به طوری که اعزام زنان فرهیخته به مجامع علمی میان‌المللی یکی از اقدامات هست.

* هیچ تشکل مردمی به فراگیری بسیج خواهران ایران درون جهان وجود ندارد

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دو پیام کلیدی جمهوریت و اسلامیت را به همراه داشت، گفت: درون بعضی شاخص‌ها پیشرفته‌تر بودیم ولی درون دو موضوع کل کشور از جمله زنان فراگیری چشمگیری داشتیم، مشارکت اجتماعی زنان و خانواده درون این ۴۰ سال بسیار قوی هست، هیچ تشکل مردمی به فراگیری بسیج خواهران درون جهان وجود ندارد که ۹ میلیون عضو داشته باشد، بیش از ۲ هزار زن به عنوان مدیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد داریم، ۴۰۰ هزار زوج با ازدواج دانشجویی تحت پوشش قرار گرفته و درون تقویم‌ها روزهایی ثبت شده که مرتبط با زنان و خانواده بوده هست.

آیت‌اللهی گفت:‌ البته وضعیت طلاق درون کشور مطلوب نیست، جامعه به سمت سالمندی پیش می‌رود چون موالید درست انجام نمی‌شود، باید به شکل‌ای باشد که زنان بدانند درون کنار کار و درس وظیفه مادری و همسری را هم داشته باشند، به نظر می‌رسد درون این زمینه‌ها کم کاری داشته‌ایم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *