چاپ پلیمرهای مسطح سبب بهبود خواص الکتریکی و نوری می‌شود

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، براساس خبری منتشر شده درون وب سایت UI، محققان دانشگاه ایلینوی (UI) راهی ازبرای استفاده کردن از چاپ پلیمری ازبرای کشش و صاف کردن مولکول‌های پیچ خورده یافته‌اند تا بتوانند جریان الکتریکی را بهتر اداره کنند. 

دانشگاه ایلینوی یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی هست که بزرگ‌ترین دانشگاه شهر شیکاگو محسوب می‌شود.

محققان این پژوهش، ضمن انجام آزمایش‌های چاپ و شبیه‌سازی جریان درون آزمایشگاه متوجه شد که پلیمرها طی چاپ دو مرحله مجزا از جریان را پشت سر می‌گذارند: مرحله اول هنگامی اتفاق می‌افتد که عمل مویرگی با شروع تبخیر روی جوهر پلیمر انجام می‌شود و مرحله دوم نیز نتیجه آن هست.

آنها همچنین فاز دیگری را که درون حین چاپ اتفاق می افتد کشف کردند که درون آن پلیمرها دارای خواص بسیار متفاوتی هستند. یینگ دیائو، استاد مهندسی شیمی و بیومولکولی دانشگاه «UI» که سرپرستی این مطالعه رابرعهده داشته می‌گوید: «مرحله سوم مابین دو مرحله قبل رخ می‌دهد و نشان می‌دهد پلیمرها به شکل مسطح کشیده می‌شوند».

نه تنها پلیمرها درون این مرحله کشیده و مسطح شده‌اند، بلکه آنها پس از رسوب زدایی از محلول نیز به این شکل باقی می‌مانند و می توان تنظیمات چاپگر را دقیق تنظیم کرد تا پلیمرهای کونژوگه ازبرای استفاده کردن درون دستگاه‌های تازه زیست پزشکی سریع‌تر و انعطاف پذیرتر تولید شوند.

پلیمرهای کونژوگه توسط اتحادیه مولکول‌های غنی از الکترون درون امتداد ستون فقرات پیوندهای شیمیایی تک و دوتایی متناوب تشکیل می‌شوند. این اتصال به برق اجازه می‌دهد تا خیلی سریع از طریق پلیمر تردد کند و این را ازبرای استفاده کردن درون کاربردهای الکتریکی و نوری بسیار مطلوب می‌کند. این روش حمل دفعه به حدی کار می‌کند که پلیمرهای کونژوگه اکنون آماده رقابت با مواد سیلیکون هستند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *