پیام رئیس‌جمهوربه کنگره میان‌المللی مشاهیر کُرد

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل رابطه ها عمومی وزارت علوم، مراسم افتتاحیه این کنگره میان‌المللی با قرائت پیام رئیس‌جمهور، توسط حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور درون امور مذاهب و اقلیت‌های اسلامی شروع شد. درون متن این پیام آمده هست:

فرهیختگان، مشاهیر و مهمانان گرامی خداوند بزرگ و منان را شاکرم که به مناسبت این گردهمایی فرهنگی و علمی توفیق یافتم تا مراتب سلام و احترام خویش را به شما و تمام کردزبانان کشور ابلاغ کنم.

به گواهی تاریخ ایران عزیز علی‌رغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپولوتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب‌ها به کمترین آسیب عبور کند.

عبوری پیروزمندانه که بیش از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی هست که درون کنار گسترده وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزارساله دل‌وجانشان درون گرو عظمت ایران بوده هست.

کردها درون این میان همچون سایر اقوام ایرانی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و فرهنگی‌ترین مردمان کشور همیشه ایران را خواستگاه فرهنگی خود دانسته و به فرهنگ و تاریخ این مرزوبوم عشق ورزیدند.

ما هرگز شهدای کُرد که جانشان را ازبرای حفظ کیان این مرزوبوم نثار کردند و نیز خدمت ها شایان فرهیختگان و ادیبان کرد به فرهنگ و ادب فارسی را از یاد نبرده و نخواهیم برد بدیهی هست ما همه ایرانی هستیم و همه اقوام درون این سرزمین از احترام برخوردارند و هیچ تفاوتی میان اقوام وجود ندارد.

این کنگره فرصتی ازبرای تجلیل از همه اقوام ایرانی هست که از حقوق شهروندی برخوردار و قابل احترام هستند.

ضمن تقدیر و تشکر از کردهای کشور، برگزاری این کنگره را فرصتی می‌دانم ازبرای شناخت و معرفی مردمانی مهربان که همواره دل درون گرو فرهنگ این مرزوبوم داشتند.

رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان و دبیر علمی کنگره میان‌المللی مشاهیر کرد درون این مراسم گفت: درون سال جاری حق چاپ آثار ماموستا هژار به دانشگاه کردستان واگذار شد و از درآمد آن جایزه سالانه هه ژار ازبرای انتخاب و تجلیل از آثار کردی خرج می‌شود.

وی افزود: مایه افتخار هست که میزبان مشاهیر و نام‌آوران کرد درون اقصی نقاط دنیا هستیم.

صادقی بابیان اینکه تکریم از مشاهیر مایه صلح، آشتی و تعامل بیشتر درون جامعه می‌شود، اضافه کرد: هر ملتی توانایی تکریم از نامداران خود را نداشته باشد هیچ‌گاه پیشرفت نمی‌کند.

دبیر علمی کنگره میان‌المللی مشاهیر کرد گفت: دانشگاه کردستان درون چند سال گذشته با پشتیبانی جدی دولت تلاش خوبی درون حوزه مطالعات کردی داشته هست و درون این راستا رشته زبان و ادبیات کردی درون سال ۹۴ درون این دانشگاه تأسیس شد.

وی افزود: امسال نخستین دوره دانشجویان زبان و ادبیات کردی فارغ التحصیل می‌شوند که جشن تحلیف آن‌ها امروز برگزار می‌شود و امید هست، درون مقطع فوق‌لیسانس این رشته هم بتوانیم دانشجو پذیرش کنیم.

صادقی اظهار داشت: مرکز مطالعات دانشگاه هم اقدامات خوبی ازجمله تهیه فرهنگ لغت کردی فارسی به نام دانشگاه کردستان و ده‌ها کار دیگر انجام داده هست.

رئیس دانشگاه کردستان یادآور شد: بیش از ۴۰ کانون کُردی درون این دانشگاه ایجاد شده و سالانه بیش از ۲۰۰ برنامه را اجرا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۶ کمیته درون حوزه‌های مختلف ازبرای معرفی مشاهیر درون دانشگاه تشکیل شد، افزود: انتخاب مشاهیر کار راحت و ساده‌ای نیست و درون این رابطه محدودیت تعداد و کهولت سن و گستره جغرافیایی و جنسیتی داشتیم.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: امیدواریم درون کنگره‌های آینده بتوانیم دیگر مشاهیر کُرد را مورد تکریم قرار دهیم چراکه این افراد بزرگ‌ترین سرمایه و ضامن بقای هر ملتی هستند.

صادقی اضافه کرد: سرزمین معنوی به برکت آثار نویسندگان و نام‌آوران آن همواره زنده و پویا هست. مسئولان استان کردستان از یک سال پیش فعالیت خود را درون راستای برگزاری کنگره‌ای به‌قصد معرفی و تجلیل از مشاهیر و نام‌آوران کُرد شروع کردند و درون این راستا ۶ کارگروه درون حوزه‌های علوم انسانی، زبان و ادبیات، فرهنگ و هنر، علوم پایه و مهندسی، کشاورزی و پزشکی تشکیل شد.

وی ادامه داد:‌ پس از گذشت حدود پنج ماه از شروع رسمی فعالیت این کارگروه‌ها و کنکاش و تحقیق درخصوص مشاهیری که درون قید حیات بودند، اسامی انتخاب‌شده به شورای راهبردی کنگره که ریاست آن بر عهده استاندار کردستان بود، ارسال شد.

به گفته وی، محدودیت‌هایی همچون کهولت سن درون انتخاب بعضی از مشاهیر ازبرای حضور درون کنگره وجود داشت با این ‌وجود تلاش‌های بسیاری ازبرای شرکت مشاهیری که مردم کردستان سال‌هاست درون انتظار دیدن آن‌ها هستند انجام شد. تلاش برگزارکنندگان کنگره مشاهیر کُرد درون دعوت و حضور چهره‌های مطرحی همچون مظهر خالقی هنرمندی نام‌آشنای این دیار که ۳۸ سال دور از وطن بوده عاقبت به ثمر نشست و روز گذشته این هنرمند عرصه موسیقی کُردی از طریق مرز باشماق پا به خاک میهن گذاشت.

برگزاری سه پنل تخصصی درون قسمت‌های زبان و ادبیات کُردی، هنر و موسیقی و دین و فرهنگ از قسمت‌های کنگره مشاهیر کُرد هست.

همچنین درون انتهای نخستین کنگره مشاهیر کُرد از نام‌آوران عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، موسیقی و علمی کُرد تجلیل شوند.

کنگره میان‌المللی مشاهیر کُرد با حضور جمعی از مسئولان داخلی و خارجی و نام‌آورانی همچون «مظهر خالقی» از امروز ۱۱ تیرماه به مدت وقت ۲ روز درون تالار مولوی دانشگاه کردستان شروع گردید و آیین اختتامیه این کنگره فردا چهارشنبه ۱۲ تیرماه درون دانشگاه کردستان با حضور دکترسیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *