«پیام» اقتدار ملت ایران درون فضا

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، «توجه به ظرفیت‌های درونی کشور و استعدادهای ملت ایران» یکی از توصیه‌های پرتکرار مقام معظم رهبری به دولت بوده هست.

مقام معظم رهبری درون یکی از جلسات با مسؤولان دولتی عنوان کردند: «درس بزرگی که ما از این فشارهای اقتصادی دریافت کردیم، این هست که هرچه می‌توانیم، باید به استحکام ساخت داخلی قدرت بپردازیم؛ هرچه می‌توانیم، درون درون، خودمان را مقتدر کنیم؛ دل به بیرون نبندیم. آنهائی که دل به بیرون ظرفیت ملت ایران می‌بندند، زمانی با یک چنین مشکلاتی مواجه شوند، خلع سلاح خواهند شد. ظرفیت‌های ملت ایران خیلی زیاد هست، ما باید بپردازیم به استحکام ساخت درونی اقتدار ملی».

ایشان درون جایی فرمودند: بی‌شک پیش از هر اقدامی با اهمیت‌ترین عامل موفقیت آنها درون این آزمون «ایمان و باور» به نیروی معجز‌ه‌آسای مردم خواهد بود.

و الان محققان کشورمان به تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب، درون پی عرضه نیروی معجزه‌آسای خود به جهانیان هستند.

یکی از عرصه‌های نمایش اقتدار ایرانی، میدان فناوری فضایی هست، همان‌جا که تلاش محققان‌مان سبب ارتقاء جایگاه ایران درون عرصه فناوری فضایی دنیا شده به طوریکه ایران به جمع کشورهای دارای چرخه کامل فناوری فضایی پیوسته هست.

دانشمندان علم فضایی کشورمان توانستند به دانش ساخت ماهواره‌های کوچک و دانشجویی، سنجش از مسیر  دور و نیز ماهواره‌برهای داخلی دست یابند به طوریکه بر اساس عنوان قبلی اتحادیه جهانی مخابرات، ایران درون زمره پنج قدرت نوظهور فناوری فضا و جایگاه اول منطقه هست.

درون حالیکه پیش از انقلاب اسلامی تنها توانایی پرتاب راکت‌هایی تا برد ۲۲کیلومتر را داشتیم الان ایران جزو ۱۱ کشوری هست که این فناوری را دارد.

ما رتبه اول منطقه هستیم، درون سال ۲۰۱۶ درون مهندسی فضا رتبه ۱۴ دنیا بودیم که درون سال ۲۰۱۷ سه پله افزایش رتبه پیدا کرده و به رتبه ۱۱ درون دنیا رسیده‌ایم.

ایران درون زمینه پرتاب و زیر ساخت‌ها رتبه دوم، درون علوم اکتشافات رتبه دوم، درون قسمت سنجش از مسیر دور پنجم، درون حوزه مخابرات رتبه هفتم، درون قسمت فناوری‌های ماهواره رتبه پنجم و درون قسمت ناوبری رتبه دوم درون منطقه را از آن خود کرده هست.

ایران درون کنار امریکا، روسیه، اروپا و کانادا جز ۹ کشور برتر دنیا درون ساخت ماهواره هست.

* خبر خوبِ پرتاب ماهواره دانشجویی

الان خبر از پرتاب یک ماهواره دانشجویی شنیده می‌شود.

این خبر را مرتضی براری رئیس سازمان فضایی درون صفحه شخصی خود درون اینستاگرام منتشر کرد.

وی درون پست اینستاگرامی خود از آخرین تست‌های فرآیند تحویل‌گیری ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر خبر داد و نوشت: هم اکنون متخصصان تیم پروژه ماهواره پیام پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران درون حال انجام تست‌های فرایند تحویل‌گیری هستند. جوانان خلاق و متعهد کشور به صورت شبانه‌روزی درون تلاش‌اند تا هرچه سریعتر پروژه‌های ماهواره‌ای تکمیل و به بهره‌برداری برسند تا علاوه بر توسعه فناوری بومی خدمتی کاربردی به جامعه ارائه کنند.

 

*  از پیام امیرکبیر بیشتر بدانیم

ماهواره پیام امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی ایران هست که از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به قصد انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده هست.

وزن این ماهواره حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوگرم بوده و توسط ماهواره‌بر سیمرغ درون مدار کم ارتفاع (LEO) و درون ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و  با شیب مداری ۵۵ درجه قرار خواهد گرفت.

دقت ماهواره پیام امیرکبیر ۴۵ متر و طول عمر عملیاتی پیش بینی شده ازبرای این ماهواره ۳ سال هست. 

مدل کیفی این ماهواره درون بهمن ماه سال ۱۳۹۵ درون مراسم سالانه روز ملی فناوری فضایی رونمایی شد.

* ماموریت پیام چیست؟

ماهواره پیام امیرکبیر سه مأموریت اصلی تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیک) و پانکروماتیک از محدوده ایران (به‌صورت نزدیک  به وقت‌واقعی و ذخیره- ارسال)، ذخیره و ارسال پیام (S&F) و اندازه گیری تشعشعات فضایی را برعهده دارد.

ایستگاه‌های زمینی درون نظر گرفته شده ازبرای ماهواره پیام امیرکبیر درون محل مرکز ماهدشت و ایستگاه زمینی قشم خواهد بود و این دو ایستگاه، قابلیت دریافت همزمان تصویر و داده‌های تله‌متری از ماهواره را خواهند داشت.

همچنین مرکز کنترل مأموریت پروژه درون مرکز ماهدشت مستقر خواهد بود.

مطابق برنامه‌ریزی انجام شده این ماهواره درون سال ۱۳۹۶ با پرتابگر سیمرغ درون مدار قرار خواهد گرفت.

* پیام اقتدار ملت ایران درون فضا 

محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چند روز پیش از آخر عملیات تحویل این ماهواره خبر داده و گفته هست: تیم تحقیقاتی ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر تلاش‌های زیادی ازبرای طراحی این ماهواره کردند.

مرتضی برابری رئیس سازمان فضایی هم گفته هست: ایجاد و توسعه زیرساخت های ماهواره ای یکی از اولویت‌های سازمان فضایی ایران هست که درون این راستا قرارداد ساخت ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک مکانی ۴۰ متر به دانشگاه صنعتی امیرکبیر محول شد، خوشبختانه این ماهواره درون توسعه فناوری و تربیت نیروی متخصص بوده که از سوی متخصصان دانشگاه امیرکبیر ساخته شده و تست‌ها موفقیت آمیز بوده هست که درون چند هفته آینده ازبرای عملیات پرتاب به وزارت دفاع تحویل داده می شود.

براری درمورد کاربرد این ماهواره گفته هست: ماهواره های سنجشی درون راستای زیست محیطی، مدیریت بلایا و توسعه کشاورزی خواهد بود. این ماهواره درون راستای پایش زمین های کشاورزی، توسعه کشاورزی و پایش و سلامت محصولات کشاورزی مهمترین کاربرد این ماهواره خواهد بود.

سیدمصطفی صفوی همامی مدیر پروژه ماهواره پیام امیرکبیر نیز گفته هست: این ماهواره مشخصات ظاهری و ابعاد آن میان ۵۰ تا ۶۰ سانتی متردر هر پس، وزن و ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر و دارای ۴ دوربین درون طول موج های مختلف و ذخیره اطلاعات و کاربرد عملی آن فعالیت رادیوآماتوری ماهواره هست.

به گفته وی، ۴ دانشکده و ۱۶ نفر از استادان درون مقاطع مختلف درون پروژه ماهواره پیام امیرکبیر فعال بودند. 

* دو ماهواره دیگر هم درون نوبت پرتاب

خبرِ خوب دیگر اینکه به جز پیام امیرکبیر، دو ماهواره دیگر ساخت محققان ایرانی درون نوبت پرتاب قرار گرفته‌اند.

ماهواره دوستی که ماهواره دانشگاه شریف هست، نیز مرحله سازگاری با پرتابگر را طی کرده و آماده پرتاب هست.

ماهواره دوستی که درون ابتدا شریف‌ست نام داشت، یک ماهواره دانشجویی هست که باید با ماهواره‌بر بومی سفیر یک B به فضا پرتاب شود، این ماهواره کمتر از ۵۰ کیلوگرمی درون مدار لئو و ارتفاع ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و وجه تمایز عمده این ماهواره با ماهواره‌های پرتاب شده قبلی تهیه تصویر رنگی با قدرت تفکیک بسیار بالا هست.

ماهواره مخابراتی ناهید ۱ نیز کامل شده هست، ناهید ماهواره‌ای مکعب مستطیلی هست که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده بر روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی بازشونده بهره می‌برد. 

این ماهواره دارای ۵۰ کیلوگرم وزن و طول و عرض و ارتفاع ۵۰ درون ۵۰ درون ۶۰ سانتی متر و نوع مدار آن بیضوی ۲۵۰ درون ۳۷۵ کیلومتر با طول عمر ۴۰ روز هست.
سازه ماهواره از جنس آلومینیم سری ۷۰۰۰ بوده که فضای مناسب ازبرای اجزای زیرسیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند و از قطعات ماهواره درون مقابل بارهای پرتابگر پشتیبانی سازه‌ای به عمل می‌آورد.

* پرتاب ماهواره‌های دانشجویی ساخت ایران با پرتابگر بومی

خبرِ خوب دیگر اینکه، این ماهواره‌های دانشجویی با ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب می‌شوند.

براری رئیس سازمان فضایی گفته هست: پرتابگر داریم و مشکلی نیست، ما سال ۹۲ کاوشگر پژوهش را پرتاب کردیم، سال ۹۳ ماهواره فجر پرتاب شد و مرداد ۹۶ یک پرتاب با پرتابگر سیمرغ داشتیم و درون حال حاضر نیز سه ماهواره آماده داریم که درون حال پیگیری پرتاب آن هستیم.

گفته شده، ماهواره‌ پیام، نخستین پرتاب سیمرغ ایرانی هست. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *