پژوهش‌های کاربردی درون پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای مؤثر هست

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مسعود برو‌مند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درون همایش ملی تحقیق نحوه همکاری دانشگاه های ایران با سازمان پژوهش های هسته ای اروپا(CERN) که به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، بر لزوم حمایت از بررسی ها درون زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی تاکید و پژوهش های کاربردی را درون پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای مؤثر دانست.

وی درون این همایش اظهار داشت: درون مجموعه وزارت علوم، بررسی ها و فناوری، حوزه مطالعات و علوم بنیادین به عنوان موتور جلوبرنده بررسی ها درون حوزه‌های دیگر از اهمیت بسیاری برخوردار هست.

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اهمیت علم فیزیک افزود: درون دنیا به دلیل اهمیت تحقیقاتی که درون این حوزه صورت می‌گیرد پروژه‌های مشترک میان‌المللی بسیاری طراحی شده هست که یکی از با اهمیت‌ترین و قدیمی‌ترین پروژه‌ها، سرن (SERN) هست.

برومند با بیان اینکه درون گذشته نیز کشور ایران درون توسعه پروژه سرن مشارکت داشته و تجهیزاتی را ساخته و ارائه کرده هست، افزود: هم اکنون به جایی رسیده‌ایم که ازبرای توسعه فعالیت‌ها خواهان برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مشارکت و همفکری هستیم؛ لازم هست این همفکری و هم‌اندیشی را دانشمندان فیزیک کشورمان انجام دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تأکید بر لزوم حمایت از بررسی ها درون زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی، گفت: نکته بسیار مهمی که درون این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست موضوع فیزیک هست، ولی آنچه که درون این بررسی ها صورت می‌گیرد با بقیه حوزه‌های علوم، ارتباط تنگاتنگی دارد.

برومند، شیمی را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی علم و مرتبط با بررسی ها درون حوزه علوم فیزیک ذرات بنیادی دانست و بیان کرد: بسیار با اهمیت هست که بررسی ها درون این حوزه بتواند ارتباط خود را با حوزه‌های کاربردی تر برقرار کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: پژوهش های کاربردی درون پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای مؤثر هست و هم اکنون درون مجموعه وزارت علوم، بررسی ها و فناوری این امر، به خوبی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه درون حال حاضر میزان رشد انتشارات علمی کشورمان درون دنیا درون زمره نخستین کشورهاست، بیان کرد: قسمت قابل توجهی از حدود ۵۴ هزار منتشر شدن نمایه شده میان‌المللی درون سال گذشته، به فیزیک و دیگر علوم پایه اختصاص دارد.

برومند بر بهره گیری از ظرفیت های گسترده کشور درون این رشته پر اهمیت، تاکید کرد و افزود: با ایجاد ارتباطات میان‌المللی که از گذشته شروع شده و نتایج حاصل از چنین نشست هایی، مشارکت مان درون پروژه‌های میان‌المللی نسبت به گذشته بیشتر می شود و طبیعتاً می‌تواند دستاوردهای بهتری ازبرای کشور فراهم کند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *