پلاستیک درون اقیانوس‌ها، تولید اکسیژن را نابود می‌کند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، یک مطالعه تازه نگرانی‌های پیرامون تاثیر آلودگی پلاستیکی بر اقیانوس‌ها را افزایش داد.

براساس گفته «نیواطلس»، محققان ازبرای نخستین دفعه درون مورد چگونگی تاثیر مواد شیمیایی محصولات پلاستیکی بر روی باکتری‌های اقیانوسی که مسئول تولید بیش از ۱۰ درصد از اکسیژن اتمسفر (جو) هستند، آزمایشاتی را انجام دادند.

محققان درون آزمایشات خود، دو شکل متفاوت از این سیانوباکتری‌ها را درون شرایط آزمایشگاهی درون معرض  مواد شیمیایی محصولات پلاستیکی قرار دادند و دریافتند که این مواد شیمیایی به رشد پروکلروکوکوس آسیب می‌رسانند و توانایی آنها را درون فتوسنتز کاهش می‌دهند و همچنین موجب تغییر بیان تعداد زیادی از ژن‌های این سیانوباکتری‌ها نیز می‌شوند.

«پروکلروکوکوس» یک سیانوباکتر کوچک هست که حدود ۳۰ سال پیش کشف شد. این سیانوباکتری نه تنها کوچک‌‌ترین ارگانیسم فتوسنتزکننده بر روی زمین هست بلکه یکی از بسیار‌ترین آنها هست. بعضی ارزیابی‌ها نشان داده که حدود سه اوکتیلیون( یک و ۷۲ صفر درجلو آن) پروکلروکوکوس درون اقیانوس وجود دارد. همچنین این سیانوباکتر علاوه بر حفظ سلامت آب، حجم قابل توجهی از اکسیژن جو را نیز تولید می‌کند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *