پرورش گیاهان درون فضا با تولید خاک مصنوعی از سنگ گدازه

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از چالش های جدی ازبرای پرورش گیاهان درون فضا میزان پایین جاذبه و عدم وجود هورمون هایی هست که درون خاک وجود دارند و می‌توانند به رشد گیاهان کمک کنند.

ولی پژوهشگران بر این موانع هم غلبه کرده‌اند و با تولید خاک مصنوعی از سنگ‌های گدازه ای، موجب رشد بعضی انواع گیاهان شده‌اند.

محققان نروژی و فرانسوی با همکاری یکدیگر راهی را ازبرای کاشت و پرورش گیاهان درون فضا بدون احتیاج به خاک ابداع کرده‌اند که درون قالب آن قسمت عمده مواد لازم ازبرای رشد گیاهان از طریق آب به آنها منتقل می‌شود.

آنها می گویند گیاهان قادر به درک میزان مواد مغذی هستند که درون اطراف آنها درون دسترس هست و زمانی که تمرکز نیتروژن درون اطراف آنها پایین باشد، گیاهان آب و نیتروژن بیشتری جذب می‌کنند تا احساس کنند به اندازه کافی این دو ماده را درون اختیار دارند.

اماچالش اصلی عدم وجود جاذبه درون فضاست که رشد گیاهان را مختل می کند. مسیر حل این مشکل هم قرار دادن گیاهان درون دستگاه سانتریفیوژ به قصد فریب آن و ایجاد شرایط جاذبه قلابی هست. همچنین از سنگ‌های گدازه‌ای ازبرای ثابت کردن گیاه و انتقال مواد غذایی به آن می‌توان استفاده کردن کرد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *