پایگاه‌های اطلاعات «دانش ایران» و «اصطلاح‌نامه‌های علمی و فنی» رونمایی می‌شود

به گفته گروه علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی‌ پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، پایگاه‌های اطلاعات «دا» (دانش ایران: مشارکت ایرانیان درون دانش جهان) و «اصطلاح‌نامه‌های علمی و فنی» با حضور  مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری و دبیرکل شورای‌عالی علوم، بررسی ها و فناوری، دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ رونمایی می شود.

«دانش ایران: مشارکت ایرانیان درون دانش جهان» از گفته‌های کلیدی تحلیلی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) هست که ۳۰ سنجه کلیدی را درمورد انتشارات ایرانیان درون نمایه‌نامه‌های «واس» و «اسکوپوس» پایش می‌کند.

«دانش ایران» تنها گفته تحلیلی هست که داده‌های نمایه‌نامه‌های «واس» و «اسکوپوس» را درون هم می‌آمیزد و پس از حذف هم‌پوشانی‌ها به پایش این سنجه‌ها می‌پردازد. سنجه‌هایی که درون سامانة «دانش ایران» آمده‌اند درون پنج گروه دسته‌بندی شده‌اند: آمار انتشارات علمی، مشارکت علمی مؤسسه‌ها، مشارکت علمی ایران درون جهان، نسبت انتشارات علمی به شاخص‌هایی همانند «جی. دی. پی» و «بودجه تحقیق و توسعه»، و تأثیر انتشارت علمی ازبرای تحلیل انتشارت علمی ایران، نام نزدیک به شش هزار مؤسسه تحقیق و یک‌دست شده‌اند.

انجام این کار دربارة بعضی مؤسسه‌ها که نامشان به ۴۰ شکل متفاوت نوشته می‌شود لازم هست. سامانه «دانش ایران» دربردارنده داده‌های تحلیلی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی هست.

همچنین اصطلاح‌نامه گنجینه‌ای از واژه‌هاست که افزون بر نظم الفبایی مانند فرهنگ‌ها، دارای سامانِ شبکه‌ای و مفهومی میان واژه‌های یک یا چند رشته از دانش بشری هست. این سامانِ مفهومی با چند شکل پیوند میان واژه‌ها؛ درون سازمان‌دهی و بازیابی اطلاعات، واکاوی اطلاعات و علم‌سنجی، برنامه‌ریزی آموزشی، و مانند آنها کاربردهای بسیار دارد و درون ساخت آنتولوژی (هستان‌شناسی) به مثابه ابزاری ازبرای وب معنایی، پیش‌نیازی کلیدی و بی‌مانند هست. درون اصطلاح‌نامه‌ها، واژه‌ها ساختار می‌یابند و مفهوم‌ها با اصطلاح‌ها بیان و به شکل‌ای چیده می‌شوند که پیوند میان آنها، آشکار و روشن و اصطلاح‌های مرجح با سر مدخل‌هایی ازبرای مترادف‌ها یا شبه‌مترادف‌ها همراه باشند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *