هشدار درمورد عمیق‌ شدن شکاف علمی میان کشورهای پیشرفته و کمتر توسعه‌یافته/ ایران رئیس بنیاد علمی اکو شد

به گفته گروه علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل رابطه ها عمومی وزارت علوم، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم درون امور میان‌الملل با اشاره به چهارمین نشست هیئت امنای بنیاد علمی اکو که با حضور وزیر علوم، بررسی ها و فناوری به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، گفت: سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) ظرفیت ویژه‌ای ازبرای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای درون حوزه علوم و فناوری دارد.

وی بر لزوم حرکت کشورهای اکو از اقتصاد متکی بر منبع ها به اقتصاد دانش‌بنیان تاکید کرد و افزود: درون این نشست وزارت علوم، بررسی ها و فناوری به عنوان عضو بنیاد علمی اکو، بر لزوم تحول درون فعالیت‌های این بنیاد، از جمله حرکت به سمت پروژه‌های پژوهشی مشترک، انتقال فناوری درون داخل منطقه اکو و تبادل اندیشمندان دانشگاهی تاکید کرده هست.

سالار آملی خاطرنشان کرد: بر مبنای اساسنامه بنیاد علمی اکو، کشوری که میزبان نشست هیئت امنای بنیاد علمی اکو باشد، ریاست هیئت امنای این بنیاد را نیز تا دور بعدی هیئت امنا بر عهده خواهد داشت و بر همین اساس، با توجه به اینکه ایران میزبان چهارمین نشست هیئت امنا بود که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، وزیر علوم، بررسی ها و فناوری تا نشست بعدی ریاست هیئت امنای بنیاد را برعهده خواهد داشت.

قائم مقام وزیر علوم درون امور میان‌الملل بیان کرد: درون چهارمین نشست هیئت امنا موضوعات بودجه‌ای، حق‌السهم کشورها، برنامه‌های آتی بنیاد و همچنین ریاست آتی بنیاد، مورد بحث و تحقیق قرار گرفت.

وی با اشاره به نقش کلیدی ایران درون اکو و همچنین بنیاد علمی اکو، بر لزوم ترسیم نقشه مسیر علم و فناوری درون چارچوب بنیاد علمی و فراتر از آن، نقشه مسیر علمی-فناوری منطقه اکو تاکید کرد.

سالار آملی با اشاره به تحولات علمی و فناوری و مسیر فزاینده تغییرات درون حوزه علوم، فناوری و نوآوری درون سطح جهان تاکید کرد: منطقه اکو بایستی ازبرای همپاشدن و عقب نماندن از مسیر سریع تحولات درون حوزه علم و فناوری و جلوگیری از عمیق‌تر شدن شکاف فزاینده‌ای که میان کشورهای پیشرفته و کمتر توسعه‌یافته وجود دارد، بایستی هرچه سریع‌تر وارد عمل شود. نقش ایران، پاکستان و ترکیه به عنوان سه کشور بزرگ این منطقه که موتور محرک اکو هستند، بسیار با اهمیت و کلیدی هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *