هشتمین همایش میان‌المللی صنایع فراساحل درون دانشگاه شریف

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه شریف، آیین افتتاح هشتمین دوره‌ی همایش میان‌المللی فراساحل صبح روز امروز سه شنبه ۲۱ خردادماه سال جاری با حضور متخصصین و کارشناسان این حوزه درون دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

 درون ابتدای این مراسم مجید عباس‌پور دبیر همایش طی سخنانی به اهمیت موضوع فرا ساحل درون صنعت کشور پرداخت.

وی گفت: درون همایش امسال تعداد ۹۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از این میان تعداد ۷۵ مقاله پذیرفته شده و ۲۵ مقاله به صورت شفاهی ارایه خواهد داد.
وی افزود: قرار هست از سوی کمیسیون ملی یونسکو یک یا دو ایده برتر انتخاب و مورد حمایت قرار گرفته و درون مجمع یونسکو از آنها تقدیر می شود.
عباس‌پور خاطرنشان کرد: کرسی یونسکو درون حوزه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدید پذیر و خاک درون دانشگاه صنعتی شریف مستقر شده هست و درون بحث استحصال انرژی حمایت لازم را خواهد داشت و زمینه ارتباط با مراکز با اهمیت علمی منطقه را فراهم نموده هست.

وی یادآور شد: درون بحث مسائل سکوهای دریایی درون کشور ما بیشترین بهره برداری درون منطقه پارس جنوبی و درون موضوع تولید گاز هست.
 عباس پور بر موضوع افت فشار چاه‌های گاز هم تاکید کرد و افزود: کاهش فشار گاز درون ۵ سال آینده یک موضوع با اهمیت بوده و این فشار درون سال‌های آتی به ۶۰ دفعه خواهد رسید که باید فکر جدی ازبرای این موضوع شود و به مدد تلکنولوژی‌های روز و توانمند سازی صنعت بتوانیم بر این موضوع فایق آییم.

وی به تعداد سکوهای فعال دنیا هم گذری انداخت و گفت: درون حال حاضر درون خلیج فارس تعداد ۱۵۹ سکو فعال داریم و این درون حالی هست که درون کل آسیای شرقی تعداد سکوهای فعال به عدد ۱۵۵ می‌رسد.

دبیر همایش فرا ساحل درون ادامه به موضوع استحصال انرژی و آب شیرین‌ کن هم اشاره کرد و گفت: درون حال حاضر روزانه حدود ۸۶ میلیون متر مکعب آب درون دنیا توسط آب شیرین‌ کن‌ها تولید می‌شود که این رقم درون خلیج فارس تنها نیم میلیون متر مکعب درون روز هست و درون عربستان چیزی درون حدود ۱۲ هزار متر مکعب تولید روزانه آب شیرین کن هاست.

 عباس‌پور درون ادامه افزود: دانشگاه صنعتی شریف نخستین دانشگاه کشور هست که درون حوزه‌ی دریا فعالیت خود را شروع کرد و امیدواریم به عنوان چراغ مسیر ازبرای فعالیت‌های بیشتر درون این مسیر از آن بهره مند گردیم.

درون ادامه هشتمین همایش میان المللی فراساحل مهندس سیدمرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور طی سخنانی به ضرورت ساخت سکو و گسترش دانش آن درون کشور اشاره کرد و افزود: درون زمینه ساخت سکو درون کشور به توفیقات خوبی تاکنون دست پیدا کرده‌ایم ولی این آخر مسیر نیست و باید ازبرای موفقیت‌های بیشتر تلاش کنیم.

وی به خلا موجود میان صنعت و دانشگاه درون این مسیر اشاره کرد و گفت: با تعامل بهتر میان صنعت و دانشگاه می‌توان زمینه خودباوری و اکتفا کشور را مهیا کنیم.

معاون وزیر صنعت گفت: با وجود پیشرفت‌های خوبی که درون زمینه نظامی درون کشور شاهد بوده‌ایم ولی همچنان متاسفانه درون حمل و نقل و ساخت انرژی درون کشور با بحران روبرو هستیم و باید با مدریت صحیح بتوانیم احتیاج داخلی خود را برطرف نماییم.

وی به موضوع اقتصاد مقاومتی درون توسعه دریا اشاره کرد و گفت: تحریم‌های علیه کشور ما هوشمندانه هست و باید درون جهت مخالف این تحریم حرکت کنیم و با تربیت نیروی متخصص و توانمند و بدون اتکا به منبع ها نفتی این دوران را به خوبی پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *