نمره ۱۷ به دانشگاه امام صادق(ع)/اضافه‌کاری‌هایی که دستمزد نمی‌خواهد

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس- حجت عابدی اصل، «فضای اخلاقی دانشگاه امام صادق(ع) به برکت آیت الله مهدوی کنی و نفس های پاک و نیت خوبی که داشت از دیگر دانشگاه ها متمایز هست» این جمله بسیاری از دانشجویانی هست که حتی ازبرای گذراندن یک درس یا آخر نامه وارد این دانشگاه می شوند  و از فضای اخلاقی حاکم  بر این محیط آموزشی استقبال و آن را  نمونه بارز  یک مرکز علمی اسلامی می‌دانند.

دانشگاه امام صادق (ع) از زیر مجموعه‌های جامعة الامام الصادق؛ و از دانشگاه‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران هست. سیستم آموزشی این دانشگاه ترکیبی از علوم تازه و علوم حوزوی هست. هدف از تأسیس این دانشگاه، تربیت دانش‌آموختگانی با توانایی علمی بالا درون یکی از رشته‌های نوین دانشگاهی همراه با دانش دینی ازبرای مدیریت کشور درون سمت‌های کلیدی و اصلی جمهوری اسلامی هست. این دانشگاه قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، شعبهٔ مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد بوده‌هست. به طوری ساختار فیزیکی آن با همه دانشگاه ها تفاوت دارد. دانشگاه امام صادق (ع) درون تلاش هست، که به دانشگاه اسلامی و پایگاه علمی و تربیتی جهان اسلام تبدیل شود.

تا اواسط سال ۱۳۹۳ ریاست این مجموعه بر عهدهٔ محمد رضا مهدوی کنی بود. پس از درگذشت وی، فرزندش محمد سعید مهدوی کنی طی یک دورهٔ موقتِ ۳ ساله و تا ۱۷ مهرماه ۱۳۹۷ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشت. درون تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۷ بنا بر تصویب هیئت أمناء جامعه الامام الصادق (ع)  طی حکمی از سوی صادق آملی لاریجانی رئیس هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع) ، حسین‌علی سعدی ازبرای یک دوره سه ساله به عنوان رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام انتخاب شد. وی هم‌اکنون ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد.

دانشگاه امام صادق (ع) یک دانشگاه غیرانتفاعی هست که خرج‌های خود را از سرمایه گذاری های هلدینگ جامعة الامام الصادق (ع) و مجموعه کارخانجات نساجی جامعه، تأمین می‌کند. اگرچه این دانشگاه درون وزارت علوم غیرانتفاعی محسوب می‌شود، ولی هیچ شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کند و همه امکانات رفاهی آن مجانی هست.

غلامرضا گودرزی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) حرف های زیاد و شنیدنی ازبرای فعالیت های این دانشگاه دارد. وی درمورد ویژگی‌ها ، برنامه های درسی، انگیزه دانشجویان، حرکت درون مسیر بیانات مقام معظم رهبری، چشم اندازهای کوچک و بزرگ علمی، ماموریت دانشگاه و زندگی درون محیط علمی نکات قابل توجه و خوبی را عنوان و آینده را روشن و کاملا مثبت ارزیابی می‌کند.

ازبرای شنیدن همه آنچه درون دانشگاه امام صادق (ع) درون حال انجام هست با غلامرضا گودرزی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) ساعاتی را درون نخستین دقایق یک روز کاری درون خنکای صبح درون یک اتاق کوچک و بسیار آرام به گفت‌وگو نشستیم.

آنچه درون گفت‌وگوی ما با غلامرضا گودرزی می خوانید:

* هدف دانشگاه تبدیل شدن به مرجعیت علمی هست 

*درون فضای رقابت علمی جایگاه دانشگاه معلوم هست

*مسیر اندازی دوره تخصصی فضای مجازی

* ماموریت دانشگاه درون سال جاری تبیین شعار رونق تولید هست

* نمره ۱۷ به دانشگاه می‌دهم

* مطالعات میان رشته‌ای سنت این دانشگاه هست 

* برگزاری مدارس تابستانی درون دوره های فشرده ۲ هفته ای

فارس: درمورد شکل‌گیری دانشگاه امام صادق(ع) برایمان بگویید.

گودرزی: دانشگاه امام صادق(ع) درون سال ۱۳۶۱ با حمایت های آیت الله مهدوی کنی و مقام معظم رهبری تاسیس شد که درون آن وقت با مسیر اندازی ۳ دانشکده به نام های معارف اسلامی و اقتصاد‌، معارف اسلامی و علوم سیاسی و معارف اسلامی و تبلیغ به صورت شبانه روزی فعالیت خوبی را شروع کرد.

فارس: با اهمیت ترین هدف دانشگاه چه بود و درون چه زمانی فعالیت‌های علمی این دانشگاه گسترش پیدا کرد؟

گودرزی: رویکرد اسلامی درون همه دروس درون کنار آموزش های تئوری از اهداف با اهمیت دانشگاه بود که از سال ۱۳۶۹ چند قسمت دیگر مانند : مدیریت، حقوق‌،الهیات، معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات مسیر اندازی شد، البته توانمندی  به زبان عربی و زبان خارجی دو قسمت دیگر بود که از ضروریات دانشگاه محسوب می‌شد به مجموعه رشته های تحصیلی اضافه شد ولی این مسیر ادامه داشت تا اینکه درون حال حاضر ما دارای ۶ دانشکده، یک پردیس و مرکز زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه هستیم.

فارس: افزایش رشته و مسیر اندازی مرکز زبان های خارجی چقدر براساس احتیاج دانشجویان بوده هست؟

گودرزی: نکته خوبی را اشاره کردید درون واقع می توانم بگویم بیشتر تغییر تحولات درون دانشگاه درون مرحله اول بر اساس نیازمندی دانشجویان و درون مرحله پس سیاست گذاری هیئت امناء هست، درمورد مرکز زبان خارجی ما به سوی گسترش  زبان ها گام برداشته ایم و امیدواریم بتوانیم زبان های دیگر را اضافه کنیم از سمت دیگر باید به این نکته اشاره کنم که رشته ها ی تحصیلی بر اساس سلایق دانشجویان و نیازهای رشته‌ها انجام می‌شود.

فارس: تفاوت دانشگاه امام صادق (ع) با دیگر دانشگاه‌ها درون چیست؟

گودرزی: درمورد تفاوت باید به برنامه درسی اشاره کنم که دانشجویان این دانشگاه دروس معارف اسلامی را می خوانند به این معنی که همه دانشجویان درون رشته و دانشکده های مختلف دروسی مانند تفسیر ، فقه ، اصول ، فلسفه ، کلام ، تاریخ اسلام و مهدویت را می گذرانند و همچنین درون رشته زبان خارجی و عربی درون سطح مکالمه و نوشتار آموزش می بینند درون واقع دانشجویان ما علاوه برگذراندن درس های تخصصی همانند دیگر دانشگاه ها درون این دانشگاه که رویکرد اسلامی دارد یکسری رشته هایی که اشاره کردم را می خوانند البته ما پردیس خواهران هم داریم که مستقل بوده و فعالیت های خوبی دارند و تنها از نظر آموزشی و سیاستگذاری با ما ارتباط دارند.

* هدف دانشگاه تبدیل شدن به مرجعیت علمی هست 

فارس: از ویژگی های دانشگاه امام صادق (ع) بگویید.

گودرزی: با اهمیت ترین ویژگی انگیزه موجود درون دانشجویان ، اساتید و کارمندان هست حجم زیادی از نیروهای ما کار کردن درون دانشگاه را تکلیف و عبادت می دانند به این معنی که انگیزه ایمانی پر رنگ هست درون واقع به جای نظارت بیرونی، دانشجویان با کنترل درونی رفتار می کنند، از سمت دیگر باید بگویم درون سال ۱۳۸۴ به ملاقات رهبری رفتیم که ایشان تصویری که از دانشگاه دادند ۲ نکته بود که نخستین آن این بود که دانشگاه را پدیده ممتاز دانستند و خواستند با دیگر دانشگاه ها مقایسه نشود و دومین نکته ، تبدیل این دانشگاه به مرجعیت علمی هست که درون این راستا ۱۲ راهبرد را درون افق ۱۰ ساله ابلاغ مسیر حرکت دانشگاه را ترسیم کردند.

فارس: پس از ابلاغ راهبرد رهبری دانشگاه چه اقداماتی انجام داد؟

گودرزی:  نخستین کار دانشگاه این بود که درون مرحله اول متوجه بشویم این مرجع فعلی و متمایز بودن دانشگاه درون چیست، از طرفی تعداد دانشجو نسبت به ظرفیت درون مقطع دکتری کم هست که درون این رابطه ما درون دانشگاه به سوی کمیت گرایی نرفتیم و کیفیت را افزایش دادیم ولی اکنون زیرساخت های محتوای درسی، اداری و فیزیکی را آماده کردیم و اکنون درون مسیر رسیدن به مرجعیت هستیم این درون حالی هست که دانشگاه امام صادق(ع) درون راستای الگوی مدیریت دانشگاه های اسلامی کار به الگو سازی کرده هست تا بتواند «رویکرد علوم اسلامی» را درون کنار آموزش های نظری درون میان مراکز علمی و دانشگاه های داخل و همچنین درون عرصه میان المللی با حضور منسجم تر بشناساند.

*درون فضای رقابت علمی جایگاه دانشگاه معلوم شد 

فارس: با توجه به اینکه گفتید این دانشگاه درون سال های گذشته به سمت کمیت گرایی نرفته و کیفیت آموزشی را افزایش داده اکنون نتیجه مطلوب را کسب کرده هست؟

گودرزی: دانشگاه امام صادق (ع) از سال تاسیس به دلیل بحث‌های اسلامی و تئوری آموزشی مورد اقبال دانشگاه های داخلی قرار نگرفت ولی پس از گذشت وقت درون سال های ۱۳۶۸و ۱۳۶۹بیشترین آمار قبولی و اعزام مقطع دکتری را  به خارج درون رشته هایی مثل علوم اقتصاد و علوم سیاسی با ۱۰۰ درصد قبولی را کسب کردیم که با این اتفاق درون فضای رقابت علمی جایگاه ما معلوم شد از طرفی از همان وقت ارتباط با دانشگاه های خارجی تا کنون وجود دارد.

فارس: به چه دلیل دانشگاه امام صادق (ع) جذب دانشجوی خارجی ندارد؟

گودرزی: دلیل نگرفتن دانشجوی خارجی طولانی بودن دوره آموزشی هست به طور مثال درون مقطع کارشناسی ارشد پیوسته مدت وقت تحصیل تا ۷ سال طول می کشد چون حجم واحدهای معارف اسلامی زیاد هست و بررسی ها هم درون کنار آموزش تئوری دارندۀ درون واقع مدل تربیتی خاصی داریم.

فارس: آیا برنامه ای ازبرای جذب دانشجوی خارجی درون سال جاری و سال آینده دارید؟

گودرزی: بله ، با توجه به رویکرد دانشگاه درون حوزه علوم اسلامی درون حال تبدیل دوره های مختلف آموزشی مقطع کارشناسی ارشد به دوره  فشرده درون مدت وقت وقت ۲ سال هستیم که اکنون درون حال برنامه ریزی بوده تا سال آینده انجام دهیم از سمت دیگر مقطع دکتری نسبت به کارشناسی ارشد دوره‌های آموزشی کوتاه تر هست که ازبرای جذب دانشجوی خارجی درون حوزه علوم اسلامی چه درون داخل و چه درون خارج  از کشور حرکت کرده ایم به طوری که اکنون درون حال طراحی و برنامه ریزی هستیم.

*مسیر اندازی دوره تخصصی فضای مجازی

فارس: دانشگاه درون زمینه نرم افزارهای تازه و به روز رسانی اطلاعات فعالیتی دارد؟

گودرزی: بله ، یکی دیگر از اقدامات دانشگاه مسیر اندازی دوره تخصصی فضای مجازی هست که درون مرحله طراحی و برنامه ریزی قرار دارد. دانشگاه امام صادق (ع) پس از ایجاد زیر ساخت، تامین امکانات نرم افزاری و فضای فیزیکی اکنون به ظرفیتی رسیده  هست تا بتواند جهش علمی کند.

*ماموریت دانشگاه درون سال جاری تبیین شعار رونق تولید هست

فارس: آیا فعالیتی ازبرای شعار سال دارید؟

گودرزی: بله، ماموریت دانشگاه درون سال جاری تبیین شعار رونق تولید هست و نقش خاصی درون گفتمان سازی تولید و رونق دارد به طوری که به مقوله ” فرهنگ تولید” می پردازد از طرفی به مجموعه دولت و نهادهای حاکمیتی و قسمت خصوصی درون حل مسائل کمک می کنیم به طور مثال درصورتیکه درون اشتغال گره و مشکل وجود دارد دانشکده اقتصاد بخشی از توانایی خود را به رفع این مسئله برده و راهکار ارائه می کند یا درون صنایع کوچک درصورتیکه با مسائل حقوقی مشکل داریم دانشکده حقوق ما وارد میدان می شود.

فارس: به عنوان یک استاد دانشگاه پیشنهادی ازبرای تحقق “رونق تولید” درون کشور دارید؟

گودرزی: بله، به عقیده من رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از ماموریت های انقلاب اسلامی بوده و باید این شعارها نه تنها ازبرای یکسال بلکه همیشه ازبرای حفظ منافع و اقتصاد کشور به آنها پرداخته شود درون واقع ازبرای تحقق جمله “آتش به اختیار” مقام معظم رهبری  باید به اشتغال های صنایع کوچک پرداخته شوددر قالب اردوی مدیریت جهادی باید از تولید حمایت کرد…ما درون دانشگاه امام صادق(ع) به سمت استفاده کردن از تولیدات داخلی و کاهش خرج حرکت کرده‌ایم.

* نمره ۱۷ به دانشگاه می دهم

فارس : به عملکرد فعالیت‌های مختلف دانشگاه چه نمره ای می دهید؟ 

گودرزی: سوال سختی هست ولی واقع بینانه و با درون نظر گرفتن همه جوانب و فعالیت مختلف علمی نمره ۱۷ به دانشگاه می دهم چون دانشگاه به عنوان یک عنصر پویا درون حال حرکت و پیشرفت هست درصورتیکه محدودیت هایی که امروز به دلیل مشکلات اقتصادی وجود دارد کم شود و همه دانشگاه ها مثل وقت انقلاب که به صورت ایمانی کار می کردند کار کنند شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود درون واقع باید بگویم مدیریت جایی کارآمد هست که درون شرایط بد بتوان مدیریت کرد.

فارس: با توجه به کمبود بودجه درون کشور، شما چگونه خرج‌های خود را مدیریت می‌کنید؟

گودرزی: دانشگاه امام صادق(ع) ۳ راهکار را ازبرای مدیریت خرج های مختلف از جمله فعالیت های میان المللی بکار بسته هست نخستین گام این هست که هوشمندانه با طراحی و برنامه ریزی ازبرای بهینه مصرف کردن  وارد عرصه میان الملل شدیم و شتاب زده وارد عمل نشده و تلاش کردیم جایی قدم بگذاریم که ماموریت دانشگاه به صورت ۱۰۰ درصدی انجام شود…دومین گام ما استفاده کردن از افراد خیر هست که با نظارت هیئت امناء  درون زمینه وقف علم به جزء مسائل مالی درون پی مشارکت هستیم  ولی سومین گام ما استفاده کردن از ظرفیت های دانشگاه های دیگر هست به طوری که ازبرای کاهش خرج با دانشگاه هایی که با ماموریت ما درون قالب علوم اسلامی و انقلاب اسلامی همسو هستندهمکاری می کنیم که می توان به جامع المصطفی، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی و تربیت مدرس اشاره کرد که تفاهم نامه اولیه بسته ایم.

* مطالعات میان رشته ای سنت این دانشگاه هست 

 فارس: آیا دانشگاه امام صادق(ع) طرح پایش دارد؟

گودرزی: بله ، مطالعات میان رشته ای سنت این دانشگاه هست که ما درون این رابطه بخصوص درون حوزه مدیریت صنعتی و رسانه عملکرد خوبی داریم درون واقع مطالعات میان رشته ای درون مرز دانش آکادمیک و کاربردی قرار می گیرندکه به نوعی آینده پژوهی هست. از طرفی باید بگویم رشته هایی مانند اقتصاد مقاومتی،انرژی،نفت،گاز یا رشته فرهنگ و ارتباطات و مدیریت دولتی این دانشگاه از نظر محتوایی کاملا با دیگر دانشگاه ها متفاوت هست.

فارس: با توجه به اضافه شدن رشته هایی با رویکرد اسلامی به دروس مختلف ،میزان ساعت آموزشی تان چقدر هست؟ 

گودرزی: تفاوت چندانی ندارد درون ۴ ترم اول یا همان ۲ سال شروع تحصیل میانگین ساعت آموزشی ما ۱۸ ساعت هست که هرچقدر ترم ها بالاتر می رود حجم ساعت کم می شوداین درون حالی هست که دانشجویان ما به طور خودجوش کلاس های حل مسئله و مباحثه برگزار می کنند از طرفی باید بگویم هر سال درون ماه مبارک رمضان بسیاری از دانشجویان ما از افطار تا سحر کلاس فوق العاده ازبرای خودشان اجرا می کنند البته باید بگویم درون ماه های عادی نیز سالن های کلاس های ما تا ۱۲ هر شب ازبرای جلسات مباحثه باز هست.

* برگزاری مدارس تابستانی درون دوره های فشرده ۲ هفته ای

فارس: آیا درون فصل تابستان برنامه ای ازبرای دانشجویان دارید؟ 

گودرزی: بله، دانشگاه امام صادق(ع) درون ایام تعطیلات مدارس تابستانی را درون دوره های فشرده ۲ هفته ای با موضوعات مختلف مانند حکمرانی، ارتباطات ، صنعت ، اشتغال، انرژی و زبان انگلیسی برگزار می کند.

گفت‌وگوی ما با معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) به آخر رسید ولی قبل از خداحافظی وی از روی میزش نامه ای به ما نشان داد که یکی از اساتید برایش نوشته بود. مضمون نامه جالب بود. استاد دانشگاه امام صادق (ع) خطاب به گودرزی نوشته بود « لطفا ساعات اضافی تدریس اینجانب دلبخواه بوده و ازبرای آن دستمزد درنظر نگیرید.» گودرزی درون حمایت از نویسنده نامه گفت: بیشتر اساتید ما چنین روحیه اخلاقی و با عشق و درون قالب جهادگر فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *