نقش شرکت‌های دانش‌بنیان درون توسعه اقتصاد/ خواستار ارائه اختیارات بیشتر به پارک‌های علم و فناوری هستیم

محمدعلی ناصری رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درمورد نقش شرکت‌های دانش‌بنیان درون توسعه اقتصادی کشور گفت:‌ شرکت‌های دانش‌بنیان مسلما درون اقتصاد مقاومتی موردنظر کشورمان می‌توانند بسیار موثر عمل کنند و راهگشا باشند، بخشی از بدنه دولت، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی همه تلاش‌شان را می‌کنند تا این اتفاق بیفتد و از این شرکت‌ها، آن‌طور که لازم هست حمایت شود.

وی بروکراسی اداری را یکی از موانع بر سر مسیر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: مجوزهای مختلف، قوانین متعدد موانعی بر سر مسیر شرکت‌ها هستند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی به حامیان مختلف شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نظیر صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم اشاره کرد و گفت: هر کدام از این مراکز و نهادها وظایفی دارند و به وظیفه خود درون قبال شرکت‌ها عمل می‌کنند، ولی اینکه این‌ها بتوانند هم‌افزایی ایجاد کنند و یکی شوند، شاید این درون بعضی از جاها با اختلال‌هایی مواجه شود. درون کشور ما بسیاری از مسائل به افراد و سلیقه‌ها مرتبط هست.

ناصری خاطرنشان کرد: هر کدام از حامیان به لحاظ قانونی نقش خود را دارند، صندوق نوآوری و شکوفایی بیشتر درون حوزه اعتبارات و اعطای تسهیلات، تجاری‌سازی محصولات و حتی توانمندسازی افراد و شرکت‌ها فعالیت‌ می‌کند، از سمت دیگر خیلی از نهادها هم کارهای اجرایی شرکت‌ها را انجام می‌دهند.

* ضرورت ایجاد هم‌افزایی میان حامیان دانش‌بنیان‌ها

وی، یکی شدن و نزدیکی و هم‌افزایی این حامیان از حوزه تصمیم تا اجرای حمایت‌ها ازبرای شرکت‌هایی دانش‌بنیان را بسیار با اهمیت ارزیابی کرد و گفت:  باید طوری برنامه‌ریزی شود که خرج شرکت‌ها و صاحبان آن‌ها ازبرای دریافت تسهیلات کم‌تر شود و این حمایت درون استان‌های مختلف نیز یکسان باشد تا مقداری از تمرکزگرایی درون مرکز کاسته شود.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی ضمن استقبال از برون‌سپاری خدمت ها صندوق نوآوری و شکوفایی درون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور به صندوق‌های پژوهش و فناوری درون استان‌های کشور و موثر خواندن آن، گفت: همچنین باید اختیارات بیشتری به پارک‌های علم و فناوری داده شود که درصورتیکه پارک‌ها، پذیرشی را انجام دادند، خود وزارت علوم یا صندوق نوآوری و شکوفایی این کار را حمایت کنند و سایر ادارات موازی‌کاری نکنند و به این نهادها اعتماد کنند.

وی افزود: هم‌اکنون وضعیت به صورتی هست که ما درون پارک علم و فناوری همه کارها را انجام می‌دهیم ولی بعضی ادارات مثل جهاد کشاورزی خود از نو همه این کارها را انجام می‌دهد. باید طوری به پارک‌های علم و فناوری، وزارت علوم، صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اعتماد شود که زمانی مجوز فناوری ازبرای شرکتی صادر می‌کنند دیگر نهادها به آن اعتماد کنند.

ناصری خاطرنشان کرد: زمانی که مجوزها مربوط به حوزه سلامت هست اتفاقا باید دشوار‌گیری‌ها هم بیشتر شود ولی خیلی وقت‌ها کار و کاسبی‌ها احتیاج به دشوار‌گیری ندارند. زمانی شرکتی درون پارک علم و فناوری مستقر می‌شود به این معنی ما به وی اعتماد کرده‌ایم، مجوز داده‌ایم و از همه امکانات برخوردار هست، به همین خاطر نباید درون ادارات دیگر به وی بگویند برو مجوز بیاور، ساختمانت کجاست و از این قبیل سوالات. باید کاری کنیم دوباره کاری نشود و اعتمادها بیشتر شود تا شرکت‌ها بتوانند مسیر پیشرفت خود را بپیمایند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *