نبود قانون درون کپی رایت بزرگترین معضل پژوهش هست

علی آهون منش رئیس اتحادیه دانشگاه های غیر انتفاعی درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مقوله کپی رایت به فعالیت های پژوهشی آسیب می زند، گفت: متأسفانه یکی از مشکلات و معضلات امروز درون حوزه فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی کپی برداری از طرح هایی هست که پس از سال ها به نتایج مطلوب می رسد که درون این رابطه باید قانون کپی رایت بازنگری شده و احکام تازه که منجر به بازدارندگی می شود جایگزین قوانین گذشته شود.

* کپی برداری همه تلاش محققان را از میان می برد

وی افزود: یک نخبه دانشگاهی یا پژوهشگر چندین سال از عمر خود را ازبرای به نتیجه رساندن پروژه تحقیقاتی سپری می‌کند که پس از رسیدن به نتیجه مطلوب متأسفانه مورد دزدیدن قرار می گیرد به طوری که با کپی برداری همه تلاش محققان را از میان می برند.

* باید قانون کپی رایت بازنگری شود

آهون منش تصریح کرد: باید قانون کپی رایت مورد بازنگری قرار گرفته و اصلاح شود به چه دلیل که با قانون موجود مجرم درون حد پرداخت جریمه ناچیزی خود را تبرئه می کند که این مسأله آسیب بسیار زیادی به فعالیت های تحقیقاتی می رساند.

* کپی رایت درون کشورهای خارجی به عنوان یک دزدی بزرگ محسوب می‌شود

رئیس اتحادیه دانشگاه های غیر انتفاعی با اشاره به برخورد شدید و بازدارنده کشورهای خارجی درون کپی رایت گفت: درون کشورهایی مانند ژاپن، استرالیاو امریکا کپی برداری از نتیجه فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی دانشمندان به عنوان یک دزدی بزرگ محسوب می شود و شدیدترین برخورد را ازبرای مجرم درون نظر می گیرند ولی درون ایران اینگونه نیست و تنها مجرم با پرداخت یک جریمه کوچک به فعالیت غیر اخلاقی خود ادامه می دهد.

* نبود پشتیبانی از پژوشگران درون فالیت تحقیقاتی

وی گفت: درون فعالیت های علمی و پژوهشی کشور ایران نسبت به سایر کشورهای بزرگ وضعیت مناسبی دارد ولی به دلیل نبود پشتیبانی و رسیدگی به موانع بر سر مسیر پژوهشگران بسیاری از بررسی ها به نتایج مطلوب نمی رسد، این درون حالی هست که مغز نخبگان جوان کشور مانند الماس و برلیان درون پیشرفت علمی و کار پژوهشی می درخشند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *