موانع ثبت آخر‌نامه درون سامانه ایران داک تا مرداد حل می‌شود

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، حسین علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران وزارت علوم بررسی ها و فناوری درون حاشیه مراسم رونمایی از دو پایگاه اطلاعات دانش ایران و اصطلاح نامه های علمی فنی درون جمع خبرنگاران اظهار داشت: درمورد آمار تشخیص کپی‌برداری ها درون سامانه همانندجویی، چون همانند جویی پیش از دفاع انجام می‌شود درون واقع اصولا آمار معتبری الان ازبرای آن وجود ندارد.
وی ادامه داد: حین دفاع استاد می‌تواند از دانشجو بخواهد همانند جویی را انجام دهد، درون بعضی موارد استاد یا دانشجو دچار فراموشی یا نا آگاهی شده اند و پس از همانندجویی استاد و دانشجو متوجه می‌شوند که دانشجو کجا خطا کرده یا فراموش کرده‌اند.

وی گفت: همه این موارد با ۴۰۰ هزار مورد آخر‌نامه موجود تحقیق می‌شوند و رساله ای که همانندجویی شده اطمینان داشته باشید که دیگر دچار کپی برداری غیر مجاز نیست مگر رساله‌ی ثبت نشده باشد.

وی تأکید کرد: البته همانندی دلیل بر تقلب نیست و به رشته پژوهش بستگی دارد که داوری درون این زمینه به عهده پژوهشگاه ایرانداک نیست و موسسه ها پس از دریافت گفته از ایرانداک درون این باره داوری می‌کنند و درصورتیکه کپی‌برداری صورت گرفته باشد حتی اجازه دفاع نمی دهند.

وی ادامه داد: تاکنون صدها هزار مقاله درون سامانه گنج ایرانداک به ثبت رسیده و دانشگاههای عضو این سامانه از مقالات استفاده کردن می کنند.

به گفته وی، از سال گذشته ثبت مقالات رو به افزایش بوده و پیش‌بینی می‌کنیم تا یک تا دو سال آینده پوشش مقالات و همانندجویی افزایش خوبی خواهد یافت البته تکیه سامانه گنج پشتوانه دادها هست و هر چه تعداد مقالات و رساله ها بیشتر باشد دقت سامانه افزایش می‌یابد.

علیدوستی درون جواب به سؤال فارس درمورد اینکه ممنوعیت چاپ کاغذی آخر‌نامه‌ها چقدر به سامانه همانندجویی کمک خواهد کرد،گفت: از سال ۹۵ به پس تنها فایل مقاله‌ها و رساله‌ها را دریافت می‌کنیم و این دستورالعمل کمک می‌کند که فایل صحیح تهیه شده باشد و ازبرای ما آپلود شود و درون پایگاه اطلاعاتی ایران داک قرار بگیرد.

وی افزود: آیین‌نامه اجرای این موضوع این هفته یا هفته آینده ابلاغ می‌شود تا دانشگاه‌ با توان بیشتری درون این مسیر گام بردارند و موانع از سر مسیر دانشگاه‌ها برداشته شود.

علیدوستی درمورد آخرین آمار ثبت پژوهش‌ها درون سامانه گنج گفت: امروز تعداد پژوهش‌های ثبتی و ارسال شده از طریق پست به بیش از ۷۰۰ هزار آخر‌نامه و رساله درون پایگاه اطلاعات سامانه گنج رسیده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *