محققان ایرانی خواص مکانیکی بتن را با ضایعات موکت بهبود دادند

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه صنعتی اصفهان درون طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده کردن از ضایعات موکت اصلاح شده، خواص مکانیکی بتن را بهبود دادند. ضایعات موکت به عنوان یک سبکدانه می تواند منجر به تولید یک بتن پلیمری سبک وزن شده تا درون کاربردهای مختلف ساختمانی که احتیاج به استحکام بالا به همراه وزن کمتر دارند، مورد استفاده کردن قرار گیرد.

حسین فشندی مجری طرح پژوهشی «تحقیق اثر ضایعات نساجی (موکت) به عنوان سبکدانه درون بتن پلیمری» بیان کرد: هر سال میزان زیادی ضایعات نساجی (موکت) درون کارخانه های تولیدی این محصول ایجاد می شود. موکت و فرش از جمله موادی هستند که از نظر حجمی و وزنی درصد بیشتری از ضایعات نساجی را درون بر می گیرند که مقدار زیادی از آن ها قابل برگشت به چرخه تولید نیست.

اصلاح خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ضایعات موکت

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: بنابراین درون محل های دفن زباله دور انداخته می شوند یا درصد کمی از آن ها ازبرای مصرف درون صنایع مختلف بازیافت می شوند. به لحاظ زیست محیطی و اقتصادی استفاده کردن دوباره از این نوع ضایعات نساجی یا برگشت آن ها به چرخه تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست. 

حمید رضا پاکروان مجری دیگر این طرح نیز عنوان کرد: بنابراین این طرح پژوهشی ازبرای اصلاح خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ضایعات موکت تعریف شد تا با استفاده کردن از آن اثربخشی این ضایعات را بهبود دهیم و همزمان خواص فیزیکی و مکانیکی بتن را بهبود بخشیم. موکت به دلیل ساختار الیافی و فشرده آن، نوعی سازه پلیمری هست که خواص مناسبی همچون چگالی پایین دارد و می تواند به تولید محصولات بتنی سبک‌تر کمک کند. درون این طرح، اصلاح سطح بر روی قطعات برش خورده موکت انجام شد تا علاوه بر افزایش ثبات ابعادی این سازه الیافی، درگیری آن با ماتریس بتنی افزایش یابد. 

وی همچنین عنوان کرد: درون آخر اصلاح ضایعات موکت ازبرای تقویت خصوصیات بتن انجام شد و به دانش فنی آن دست یافتیم. ساخت بتن های سبک، تغییر رفتار شکنندگی بتن و افزایش باربری درون کرنش های بیشتر و دستیابی به سنگدانه سبک بر پایه ضایعات نساجی از اهداف این طرح پژوهشی بود. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *