محصول ایرانی مانع خروج ۱۵ میلیون یورو ارز از کشور شد/ اعتراف آلمانی‌ها به برتری کیفیت محصول ایرانی نسبت به آمریکایی

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمود فقیهی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان داخلی که درون زمینه تولید انواع فیلترهای خودرویی، صنعتی و نیروگاهی فعالیت دارد، درون خصوص نحوه فعالیت این شرکت درون بازدید تور رسانه‌ای ستاد توسعه فناوری نانو درون جمع خبرنگاران گفت: شرکت از سال ۷۳ به بهره‌برداری رسید و از سال ۷۶ درون زمینه فیلترهای نیروگاهی نیز وارد شدیم.

وی ادامه داد: پتانسیل خوب این شرکت درون بهبود و جذب فناوری درون شرکت سبب شد درون نیروگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی جا باز کنیم و با این موضوع با فناوری نوین جهان آشنا شدیم.

وی درون ادامه گفت:‌ یکی از فناوری‌ها فناوری نانو بوده که متوجه شدیم تکنولوژی نانو ازبرای بهبود فیلتراسیون فیلترها وجود دارد.

فقیهی درون ادامه با بیان اینکه شروع کار وبرای تولید فیلترهای نانو سراغ شرکت‌های خارجی رفتیم گفت:‌درون آن مقطع درون داخل کشور شرکتی که بتواند دستگاه صنعتی تولید الیاف نانو را تولید کند وجود نداشت.

وی ادامه داد: درون سال ۸۴ با شرکتی از کشور چک با رقم بیش از یک میلیون یورو وارد معامله شدیم و به دلیل تحریم‌ها خرید این محصول کنسل شد و عملا ما نتوانستیم آن مسیر را ادامه دهیم ولی همزمان متوجه شدیم شرکت‌هایی درون داخل کشور درون زمینه محصولات نانویی و درون تولید الیاف نانو فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه از یکی از این شرکت‌های تولیدی بازدید کردیم و متوجه شدیم توانایی ورود به عرصه صنعت را دارد، تصریح کرد: پس از بحث و تحقیق با این شرکت ازبرای تولید نخستین دستگاه تولید فیلتر الیاف نانو صنعتی به توافق رسیدیم.

فقیهی با اشاره به این نکته که همیشه ساخت نخستین دستگاه مشکلاتی دارد که درون حال حاضر با ساخت ۴ دستگاه این نواقص برطرف شده هست، گفت: درون زمینه بحث صادرات این محصول خاص به صورت غیرمستقیم کار کرده‌ایم و درون برنامه‌های آینده این موضوع گنجانده شده هست.

* نهادهای دولتی به سختی شرکت‌های داخلی را باور می‌کنند

فقیهی درون توضیح فیلترهای نانو اظهار داشت: فیلترهای نانو درون بخشی از صنایع مانند صنایع گاز شناخته شده بود و آنها از فیلترهای نانو استفاده کردن می‌کردند. باور اینکه یک شرکت داخلی می‌تواند محصولات هایتک تولید کند ازبرای شرکت‌های دولتی مشکل هست ولی پس از رایزنی‌های بسیار با ستاد نانو توانستیم ازبرای نخستین دفعه با شرکت پارس جنوبی قرارداد ببندیم.

* اعتراف آلمانی‌ها به برتری کیفیت محصول ایرانی نسبت به آمریکایی

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان استقبال از این محصول را بسیار عالی توصیف کرد و گفت: پارس جنوبی این محصول را ازبرای تست کیفیت به آلمان فرستاد و متوجه شد این محصول از فیلتر شرکت آمریکایی که استفاده کردن می‌کردند بسیار بهتر هست چون حتی محصولات اصلی شرکت آمریکایی را هم دریافت نمی‌کردند.

* استفاده کردن ۷۰ درصد نیروگاه‌های کشور از فیلترهای نانو

وی به استفاده کردن نیروگاه‌ها از فیلترهای نانویی اشاره کرد و گفت: درون شروع کار استفاده کردن از فیلترهای نانو به ۵ درصد نمی‌رسید ولی درون حال حاضر حدود ۷۰ درصد نیروگاه‌های کشور از فیلترهای نانو استفاده کردن می‌کنند چون هم از لحاظ عمر هم از نظر کیفیت مزایای آن را مشاهده می‌کنند.

مدیرعامل این شرکت به موضوع تحریم و تهیه دشوار بعضی قطعات یدکی اشاره کرد و گفت: درصورتیکه فیلترهای هوایی ورودی توربین‌ها مناسب نباشد عملا توربین‌ها به مشکل می‌خورند و قطعات یدکی بیشتری مورد احتیاج هست.

وی با بیان اینکه عمده تولیدات نانو فیلتر درون کشور را شرکت ما انجام می‌دهد تاکید کرد:  پتانسیل شرکت ما تا حدود ۳۰ میلیون یورو می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کند و از ابتدا تاکنون ۱۳ تا ۱۵ میلیون یورو مانع خروج ارز شدیم.

درون ادامه این نشست خبری محمد جواد فروندی مدیر طراحی محصولات این شرکت دانش بنیان گفت: درون یک فیلتر یک شبکه متخلخل وجود دارد که از جداره ها، دیوارها، الیاف و روزنه هایی تشک می شود.

فروندی ادامه داد: به واسطه این فیلترها، ذرات درون مسیر ورودی قرار گرفته و سبب می شود که خروجی هوا درون دستگاه های مختلف مانند خودرو، توربین و غیره آلوده نباشد
یک فیلتر معمولی الیافی به هم چسبیده دارد که این الیاف مانع از ورود آلودگی به دستگاه ها می شود. فیلترهایی که ازبرای این شرکت به تولید می رسد با فناوری نانو به ثمر رسیده و از قطر کمی برخوردار هست.

وی افزود: فیلترهای معمولی مقاومت کمتری درون برابر سیال ها و آلودگی ها دارند، درون فیلترهای نانویی همچنین راندمان بالاتری نسبت به فیلترهای معمولی دیده می شود.
مدیر طراحی محصولات نانو این شرکت ادامه داد: این فیلترها درون نیروگاه ها، توربین ها، صنایع نفت و گاز، خودروهای سبک و سنگین استفاده کردن می شود و درون حال حاضر ۷۰ درصد بازار کشور را درون دست داریم.

فروندی درپایان درون خصوص صادرات این محصول گفت: ما درون شرایط تحریم هستیم که کل تولیدات کشور و تولید کننده ها را تحت تاثیر قرار می دهد و ارتباط ما با خارج از کشور دچار نوسانات شدید شده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *