ماموریت دانشگاه شریف ایجاد ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه هست

حسین نجات معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شریف درون گفت و گو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به وضعیت مطلوب دانشکده مهندسی مکانیک از نظر شاخص های پژوهشی گفت: شرایط و وضعیت دانشکده مهندسی مکانیک خوب هست به طوری که نه تنها ارتباط میان صنعت و دانشگاه نزدیک و دوسویه بوده بلکه اکنون تعداد ۳۵۱۱ مقاله درون دانشکده مهندسی مکانیک به چاپ رسیده استاز طرفی باید بگویم تعداد ۳۱ مقاله دارای بیش از ۱۰۰ ارجاع هستند و درون سال ۲۰۱۸ نیز حدود ۳۰۰ مقاله توسط محققان دانشکده مهندسی مکانیک چاپ شده هست.

 نجات درمورد رشد کیفیت مقالات افزود: درون چند سال گذشته مقالات خروجی دانشکده از نظر کمی و کیفی درون حال بهبود هست و علاوه بر محدودیت های بودجه های تحقیقاتی، دانشکده مهندسی مکانیک با تمام ظرفیت کارهای پژوهشی خود را درون زمینه های متنوع مهندسی مکانیک گسترش داده هست.
معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک درمورد ارتباط دانشکده با صنعت ادامه داد: درون بسیاری از موارد پیشنهاد از سمت اساتید به صنایع داده می شود و بعضی مواقع از طریق مراجعه سازمان ها به دانشگاه انجام می شود. همچنین گاهی هم ارتباط اولیه به صورت مستقیم با اساتید متخصص صورت می پذیرد و یا از طریق معاون پژوهشی شکل می گیرد که درون این حالت پس از تحقیق با توجه به موضوع، پروژه ها به اساتید متخصص درون همان زمینه معرفی می شوند و پس از آن درون خصوص موضوع عنوان شده جلساتی برگزار شده که عموما به بازدید و ارسال پروپوزال و درون بعضی موارد منجر به عقد قرارداد می شوند.
وی ادامه داد: دانشکده مهندسی مکانیک با سازمان ها و شرکت های مختلفی از جمله شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت سایپا، پژوهشگاه نیرو، پژوهشگاه مخابرات و فناوری اطلاعات، شرکت کنترل کیفیت هوا، شرکت های پتروشیمی و شهرداری پروژه های موفقی انجام داده هست. 

نجات اضافه کرد: خوشبختانه توانمندی های بسیاری درون دانشکده ازبرای ارتباط با صنعت وجود دارد و از سوی دیگر تحریم ها را می توان به صورت فرصتی جهت ارتباط قوی تر با صنعت دید.

معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک خاطر نشان کرد: درون ماه های گذشته مراجعه از سوی صنایع بیشتر شده هست البته مشکلات مالی صنایع و عدم تامین بودجه هم اکنون یکی از مهمترین مشکلات جهت عقد قرارداد یا انجام تعهداتی از سوی کارفرما بوده و امید هست درون سال پیش رو شاهد پروژه های بیشتر با صنعت باشیم.

وی درون ادامه درمورد برنامه های معاونت پژوهشی ازبرای تقویت نشاط پژوهشی گفت: مدتی هست سلسله جلسات نسبتا منظمی درون دانشکده به نام زنگ پژوهش و فناوری مکانیک برگزار می شود. درون این جلسات از افرادی که درون زمینه های مختلف مهندسی مکانیک شناخته شده هستند یا درون صنعت خاصی بنام هستند دعوت می شود تا درون زمینه تخصصی خود ازبرای دانشجویان درون بحث فناوری یا پژوهش توضیح دهند و دانشجویان از این طریق با زمینه های تازه و کاربردهای متنوع مهندسی مکانیک درون علم و فناوری بیشتر آشنا شوند. البته درون قالب زنگ پژوهش تا کنون چندین کارگاه علمی نیز برگزار شده هست که درون جلساتی ۳ تا ۴ ساعته علاوه بر معرفی یک زمینه علمی یا فناوری، به صورت عملی مهارتی را به شرکت کنندگان آموزش می دهند که این کارگاه ها بازخورد مناسبی از سوی مخاطبان داشته هست. 

معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک درون ادامه افزود: ازبرای ایجاد نشاط پژوهشی بیشتر درون سطح دانشجویان، وب سایت پژوهشی تازه دانشکده مهندسی مکانیک به آدرس http://research…mech…sharif…ir درون حال تکمیل و مسیر اندازی هست. این وب سایت با هدف انعکاس کامل فعالیت های مشترک صنعت و دانشکده، مقالات، اختراعات، آخر نامه ها، خروجی های پژوهشی و انواع رویدادهایی پژوهش و فناوری که درون دانشکده اتفاق می افتد فعالیت دارد. علاوه بر موارد فوق، انعکاس فرصت های شغلی، فرصت های پسادکتری و خدماتی که اساتید می توانند درون زمینه ارتباط با صنعت انجام بدهند از دیگر اهداف وب سایت پژوهشی دانشکده هست. 

 وی تاکید کرد: از دیگر برنامه های معاونت پژوهشی درون راستای تقویت امر پژوهش و ارتباط با صنعت، حمایت از همه فعالیت های دانشجویی درون بحث کارآفرینی و موضوعات مرتبط به توسعه کسب وکار و مسابقات هست که درون سال گذشته معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک درون مراسم هفته پژوهش از دانشجویان و اساتید برگزیده درون زمینه های مختلف پژوهشی و ارتباط با صنعت تقدیر کرده هست.

وی  درمورد امکانات پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک افزود : ازبرای انجام فعالیت های پژوهشی قوی و برقراری ارتباط مناسب با صنعت و ارائه خدمت ها فناوری باید تجهیزات آزمایشگاهی درون سطح خوبی باشند. تجهیزات موجود درون دانشکده ی مهندسی مکانیک درون حال حاضر احتیاج به تکمیل و بروز رسانی دارند. 

معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک تامین تجهیزات آزمایشگاهی را احتیاج مهمی درون راستای ارتقای کیفیت پژوهش دانشکده دانست و درون مورد وضعیت ارتباط با صنعت دانشکده مهندسی مکانیک ابراز رضایت کرد و گفت: توانمندی اساتید و دانشجویان دانشکده ی مهندسی مکانیک بسیار بالا هست و اگرچه نسبت به سایر دانشکده های مهندسی مکانیک داخل کشور جلو هستیم ولی با توجه به پتانسیل های موجود درون دانشکده هم اکنون جای پیشرفت زیادی وجود دارد و بایستی درون همین راستا گام های بزرگ تری برداشته شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *