لیتیم به درمان سرطان سینه کمک می‌کند

به گفته گروه علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه تهران، بررسی ها پژوهشگران مرکز بررسی ها بیوشیمی و بیوفیزیک، نشان می‌دهد که لیتیم می‌تواند از طریق مسیرهای مختلف سلولی، حساسیت سلول‌های سرطان سینه را به داروی میتومایسین افزایش و مهاجرت این سلول‌ها را نیز کاهش دهد و از طریق کاهش بیان و رهاسازی پروتئین HMGB1 میزان التهاب و تکثیر سلول‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

بر اساس گفته این تحقیق، داروی میتومایسین C (MMC) از قوی‌ترین داروهای ضد توموری هست که ازبرای درمان طیف وسیعی از سرطان‌ها استفاده کردن می‌شود. این دارو با ایجاد کراس لینک میان دو رشته DNA منجر به ایجاد شکستگی درون یک یا هر دو رشته شده، فرایندهای مهمی از جمله سنتز DNA و رونویسی را مهار می‌کند و سبب القای آپوپتوز و درون نتیجه مرگ سلولی می‌شود. استفاده کردن از داروی میتومایسین C با محدودیت‌های زیادی از جمله آثار مخرب دارو بر بافت‌های سالم اطراف تومور، ایجاد مقاومت دارویی و جواب ضعیف درون سلول‌های سرطانی همراه هست که همواره منجر به کاهش کارایی این دارو می‌شود.

ازاین‌رو یکی از رویکردهای مؤثر درون کاهش این محدودیت‌ها، می‌تواند استفاده کردن از روش درمان ترکیبی باشد. مطالعات گذشته نشان می‌دهند که فلز لیتیم قادر هست رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی را کاهش دهد و نیز درون سرطان‌های مقاوم به شیمی‌درمانی، حساسیت سلول‌ها به داروهای ضد سرطانی را افزایش می‌دهد.

پژوهشگران درون این مطالعه نشان دادند که لیتیم از طریق مسیرهای مختلف سلولی، حساسیت سلول‌های سرطان سینه را به داروی میتومایسین افزایش و مهاجرت این سلول‌ها را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر این نشان داده شد که لیتیم از طریق کاهش بیان و رهاسازی پروتئین HMGB1 میزان التهاب و تکثیر سلول‌ها را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. امید می‌رود که این روش بتواند درون ارائه مسیر‌حل مفید و مؤثر ازبرای درمان سرطان سینه که مقاوم به داروهای شیمی‌درمانی هست، کمک کند.

مهدیه رزمی، درون آخر‌نامه دکتری خود درون رشته بیوشیمی با موضوع «تحقیق تأثیر داروی ضد سرطان میتومایسین C به‌تنهایی و توأم با لیتیم بر کروماتین، تغییرات اپی‌ژنتیک و بیان ژن‌ها ( Moz و SMYD3) درون سلول‌های سرطان سینه MDA-MB-231» این بررسی ها را با راهنمایی  عذرا ربانی چادگانی انجام داده هست.

انتهای پیام//

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *