فضاپیمای «سایوز» با موفقیت وارد مدار زمین شد

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، فضاپیمای سایوز حامل فضانوردان روس، آمریکایی و کانادایی روز دوشنبه (امروز) با موفقیت به فضا پرتاب شد و درون مدار زمین قرار گرفت.

براساس گفته «خبرگزاری فرانسه»، روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر این فضاپیمای روسی با دو سرنشین پس از پرتاب دچار نقص فنی شد و سقوط کرد و سرنشینان آن با کمک کپسول‌های نجات درون قزاقستان فرود آمدند.

پس از تحقیق‌های انجام شده سازمان فضایی فدرال روسیه عنوان کرد: وجود نقص سنسوری درون جدایی مرحله اول و دوم راکت دلیل بروز این حادثه بود.

این دفعه «اولگ کونوننکو» از روسیه، « آن مک‌کلین» از ناسا و « دیوید سنت-ژاک» از کانادا، فضانوردان فضاپیمای سایوز بودند که ماموریت ۶ ماه و نیم خود را به آژانس فضایی میان‌المللی شروع کردند.

چند دقیقه پس از پرتاب این فضاپیما از پایگاه فضایی «بایکونور»، سازمان فضایی فدرال روسیه عنوان کرد که این کپسول با موفقیت به مدار زمین وارد شده هست.

گفتنی هست؛ درون ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۸۳ حادثه‌ای مشابه «سایوز» به وقوع پیوست که درون آن «ولادیمیر تیتوف» و «گینادی ستریکالوف»، فضانوردان روسی درون فضاپیمای «سایوز تی — ۱۰/۱» آماده پرواز بودند ولی ۹۰ ثانیه قبل از پرتاب فضاپیما دچار مشکل شد و پرتاب موقف شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *