فشردگی جمعیت دختران درون مقطع کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی رسید

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس درون یک نشست خبری از تصویب طرح راهبردی تحول این دانشگاه خبر داد و گفت:‌ تا آخر سال تغییر انقلابی درون این دانشگاه به وقوع خواهد پیوست.

وی ادامه داد:‌ درون راستای چابک‌سازی و انعطاف‌پذیری دانشگاه تربیت مدرس و خروج از لختی این دانشگاه از دانشگاه یک و دو خارج می‌شود و به ۷ دانشکده جامع دارای اختیارات درون حد دانشگاه کوچک تقسیم می‌شود. پس از آن همه اختیارات تصدی‌گری قسمت ستادی به دانشکده‌ها تبدیل می‌شود و دانشکده‌ها بودجه سالانه خواهند داشت و امور را پیش خواهند برد. این طرح با مطالعه دانشگاه‌های برتر جهان با مشورت ۱۳ دانشگاه گروه یک تدوین شده هست.

* با حکم دیوان عدالت اداری درمورد استخدام بورسیه‌ها مقابله نکردیم

احمدی درمورد موضوع گذشته استخدام بورسیه‌ها که منجر به حضور حکم انفصال از خدمت شده بود که یکی از دانشگاه‌ها دانشگاه تربیت مدرس بود، توضیح داد: درون گذشته نیز چنین روابطی را با دیوان عدالت اداری داشتیم که حل و فصل شده بود.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت:‌ درون این موضوع دیوان ۷۰ شکایت را تحقیق کرده و از روسای دانشگاه‌های مربوطه کسب اطلاع و سوال و جواب کرده هست.

وی ادامه داد: طی این مسیر که ۲ تا ۳ سال طول کشیده دانشگاه بنابر قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد مقررات هیات جذب معتقد هست که متولی جذب، هیات جذب درون دانشگاه‌ها هست.

احمدی اضافه کرد:‌ تعدادی از پرونده‌ها خاتمه پیدا کرده و دانشگاه تربیت مدرس ۷ یا ۸ مورد بورسیه داشت که مکلف به استخدام پیمانی آنها شد. درون آخر پرونده‌هایی که به مرحله قطعی رسیده بودند، حکم درون مورد آنها اجرا شد.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: یکی از این افراد به دلیل نداشتن شماره استخدامی شکایت کرده که قاضی بر اساس آن حکم بدوی ازبرای انفصال رئیس دانشگاه صادر کرده هست ولی نداشتن شماره استخدامی خللی درون استخدام این فرد ایجاد نکرده بود، همچنان که ۷۰ تا ۸۰ نفر هیات علمی دیگر این دانشگاه که زودتر از این فرد مراحل استخدام را طی کرده‌اند هم اکنون شماره استخدامی ندارند و این موضوع جزو فرایندهای سازمان امور استخدامی هست.

وی تاکید کرد: ولی درون آخر با مساعدت وزیر علوم شماره استخدامی ازبرای این فرد زودتر از موعد اخذ شد که البته کار نامتعارفی بود و تقاضا داریم دیوان مدیریت دانشگاه را بپذیرد و درون بقیه فرایندها با این افراد مشابه سایرین رفتار شود.

* تکرار رفتار جمعیتی دختران درون مقطع کارشناسی این دفعه درون دوره تحصیلات تکمیلی

احمدی از رشد ۱…۵ درصدی پذیرش دانشجویان ارشد درون سال جاری درون این دانشگاه خبر داد و گفت: امسال آهنگ رشد جمعیت دانشجویی را کاهش داده‌ایم.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: امسال کمی بیش از ۲۰۰۰ نفر تازه وارد این دانشگاه خواهند شد.

به گفته وی، امسال همچنین شاهد رشد چشمگیر جمعیت دختران به بیش از ۵۰ درصد درون مقطع ارشد هستیم؛ درون مقطع دکتری هم که قبلا سهم دختران ۱۵ درصد بود، اکنون به ۴۰ درصد رسیده هست و به طور کلی رفتار جمعیتی دختران درون مقطع کارشناسی اکنون به دوره تحصیلات تکمیلی رسیده هست. 

وی یادآور شد: از این رو متناسب با جمعیت دانشگاه سه خوابگاه تازه درون دست ساخت هست که تا مهر به اتمام می‌رسد و یک خوابگاه هم ازبرای خارجی‌ها درون نظر گرفته شده هست.

* تعداد دانشجویان خارجی دو برابر شد

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از رشد تقاضای دانشجویان خارجی ازبرای حضور درون این دانشگاه خبر داد و گفت: درون ۴ ماهه ابتدای امسال ۳ برابر کل پارسال دانشجوی خارجی داشتیم که این افراد شهریه‌پرداز هستند و عمدتا از عراق، افغانستان و آسیای میانه می‌آیند.

به گفته احمدی، تعداد ۱۸۰ نفر دانشجوی خارجی به ۳۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. 

* مزیت دوره صلاحیت مدرسی درون انتخاب اعضای هیات علمی اعمال نمی‌شود

احمدی خاطرنشان کرد: هر سال نزدیک به ۵۰۰ دانشجوی دکتری درون این دانشگاه حضور دارند که ۲۰ درصد آنها متقاضی دوره اختیاری صلاحیت مدرسی هستند.

به گفته وی، اگرچه این دوره‌ها امکان درخواست دو پایه درون وقت استخدام رسمی را ازبرای هیات علمی‌ها فراهم می‌کند، ولی درون اجرا توسط وزارت علوم فراز و نشیب‌هایی وجود دارد. 

به گفته وی، ۲۵۰۰ نفر از دانش‌آموختگان این دانشگاه درون دانشگاه‌های کشور تدریس می‌کنند.

وی همچنین از اختلاف نظر دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه فردوسی مشهد بر سر شعار این دانشگاه خبر داد و گفت: شعاری که اکنون توسط دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی استفاده کردن می‌شود، قبل از انقلاب توسط دانشگاه فردوسی با شباهت‌هایی استفاده کردن می‌شده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *