فارس من| آمریکا درون بازداشت استاد ایرانی قوانین خود را هم نقض کرده هست

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مدتی هست که یک استاد ایرانی درون بازداشت غیرقانونی دولت آمریکا به سر می‌برد.

فارس مرتب وضعیت این استاد را پیگیری می‌کند و کاربران هم درون فارس من خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند و نسبت به «سکوت جوامع حقوق بشری و رسانه ها ازبرای آزادی دکتر مسعود سلیمانی» اعتراض دارند.

محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس درون جواب به خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درون باره آخرین وضعیت استاد ایرانی این دانشگاه که درون آمریکا بازداشت شده، گفت: چند نفر از اساتید با اهمیت ایرانی درون آمریکا گرفتار شده‌اند و استاد سلیمانی رئیس انجمن خون‌شناسی کشور از جمله این افراد هست.

وی گفت: این فرد که با ویزای معتبر ازبرای فرصت مطالعاتی درون یک موسسه معروف و تخصصی عازم آمریکا شده بود، درون فرودگاه دستگیر شد و با رفتار توهین‌آمیز به زندان آتلانتا منتقل شده و درون بند عمومی درون مجاورت خلافکاران عادی آمریکا نگهداری می‌شود.

وی گفت: درون این مدت وقت دادستان و پلیس فدرال آمریکا درون پی تهیه پرونده و دادخواست ازبرای وی بوده‌اند و این اتهام را وارد کردند که فلان داروی هورمون رشد را سفارش داده که البته این دارو حتی جزو قوانین تحریم نبوده و به دست استاد ایرانی هم نرسیده هست.

به گفته احمدی، این استاد خواهان مصرف داروی خاصی ازبرای ناراحتی گوارشی هست که از این دارو محروم هست و از این رو از نظر جسمی ضعیف شده هست. با این حال روحیه قوی‌ای دارد، به طوری که حتی آدم محبوبی درون زندان شده و روی دیگران هم اثرگذار بوده هست.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: دفتر حافظ منافع ایران درون آمریکا به دلیل محدودیت‌هایی که دارد نتوانسته داروهای مورد احتیاج را ازبرای این استاد تامین کند و از این رو بابت نبود پوشش کامل پزشکی ازبرای سلامت وی نگران هستیم.

به گفته احمدی، پلیس و دادستان آمریکا به دلیل اینکه نتوانسته کیفرخواست قابل دفاعی را تهیه کند، به دفعات برگزاری دادگاه را به تعویق انداخته و قوانین آمریکا می‌گوید که امکان بازداشت بلندمدت بدون برگزاری دادگاه امکان‌پذیر نیست و با وجود این قانون، استاد ایرانی نزدیک ۱۰ ماه بازداشت بوده هست و از این رو آمریکا درون این بازداشت قوانین خود را هم نقض کرده هست.

وی افزود: امیدواریم دادگاه درون ماه‌های آینده بی‌گناهی این استاد را تایید کند و قوه قضائیه آمریکا مستقل از بحث سیاسی تصمیمی بگیرد که به این دانشمند هم لطمه وارد نشود.

به گفته وی وزارت امور خارجه ازبرای اخذ وکیل و اقدامات حقوقی و مشاوره کمک‌هایی را به خانواده این استاد و وزارت علوم داشته هست و امیدواریم از مسیرهایی که دیپلماسی ایجاد می‌کند قبل از اینکه نبود رسیدگی پزشکی صدمه جبران‌ناپذیری بزند، شاهد آزادی استاد ایرانی باشیم.

احمدی خاطرنشان کرد: بیش از این اطلاع جدیدی ندارم.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *