فارس من|جایگاه ویژه استارت‌آپ‌ها و طرح‌های پژوهشی درون وزارت ارتباطات

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گرچه  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بازوی کمکی ازبرای موضوعاتی نظیر آموزش عنوان شده هست ولی نمی توان جایگاه آن را ازبرای ارتقای پژوهش و همکاری های تخصصی انکار کرد.

پژوهشگاه فضایی، مرکز بررسی ها مخابرات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله مراکزی هستند که می‌توانند با ارتباط مستمر و موثر با دانشگاه‌ها به فعالیت تحقیقاتی دانشجویان و فارغ التحصیلان کمک کنند. علاوه بر این، استارت آپ های فعال دانشجویی با ایده های ناب می توانند کمک بزرگی به قسمت های مختلف بدنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کنند.

تعدادی از مخاطبان درون سامانه «فارس من» عنوان کردند:«درون کشور عده زیادی تحصیلات تکمیلی دارند یا درون حال گذراندن هستند ولی کارهای غیر مرتبط و غیر علمی می کنند. یکی از مسیر حل‌های این مسأله الزام دستگاه‌های دولتی ازبرای به‌کارگیری دانشجویان یا فارغ التحصیلان هست. فراموش نکنیم که همین نیروهای جوان و تحصیلکرده و تازه نفس هستند که می‌توانند حتی با حقوقی پائین‌تر از استخدام های رسمی و با کیفیتی بالاتر کارهای پژوهشی و نوآورانه را انجام دهند.»

به همین قصد این موضوع را از سه نهاد مرتبط با موضوع استارت آپ‌ها و فعالیت‌های پژوهشی پیگیری کردیم.

صمیمی: تعریف نیازهای پژوهشگاه فضایی درون قالب آخر نامه دانشجویان

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، درمورد حمایت‌های این پژوهشگاه از طرح های فناورانه دانشجویان گفت: این پژوهشگاه تاکنون توانسته با همکاری اساتید، حضور تعداد زیادی از دانشجویان را درون پژوهشگاه داشته باشد.

وی افزود: نیازهای پژوهشگاه فضایی درون قالب طرح های پژوهشی، آخر نامه های ارشد و دکترا از طریق اساتید به دانشجویان انتقال داده می شود و درون صورت تمایل، دانشجویان می توانند این طرح ها را انتخاب و درمورد آنها تحقیق کنند.

رئیس پژوهشگاه فضایی تصریح کرد: هیچ محدودیتی ازبرای همکاری اساتید و دانشجویان وجود ندارد و این پژوهشگاه با ارتباطی که با اساتید دارد از پتانسیل و ظرفیت دانشگاه‌ها نیز غافل نشده هست.

 

نیازهای پژوهشگاه فضایی درون قالب طرح های پژوهشی، آخر نامه‌های ارشد و دکترا از طریق اساتید به دانشجویان انتقال داده می‌شود و درون صورت تمایل، دانشجویان می‌توانند این طرح ها را انتخاب و درمورد آنها تحقیق کنند.  

 

یزدانیان: اساتید، واسطه‌ای ازبرای ارتباط دانشجویان با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات 

وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: اساتید دانشگاه‌های صنعتی به طور مداوم با این پژوهشگاه، ارتباط و همکاری دارند. به همین دلیل این اساتید نیازهای پژوهشگاه را می‌شناسند و درون پی مسیر حلی ازبرای رفع این نیازها هستند.

وی افزود: درون گذشته مشکلاتی ازبرای محققان وجود داشت که درون مدیریت تازه تلاش کردیم تا این مشکلات را مرتفع کنیم و هم اکنون نیز مشکل زیادی ازبرای ارتباط و تعامل با دانشگاه‌ها نداریم.

یزدانیان اضافه کرد: این موضوع که درون حال حاضر مشکلی ازبرای ارتباط دانشجویان با پژوهشگاه وجود دارد، صحت ندارد و این پژوهشگاه آمادگی همکاری با دانشجویان را دارد.

وی درون آخر خاطرنشان کرد: البته دانشجویان، خودشان به طور مستقیم با ما درون ارتباط نیستند ولی اساتید آنان از طرح ها و پروژه‌های ما مطلع هستند و واسطه‌ای ازبرای ارتباط دانشجویان با پژوهشگاه می‌شوند.

 

  دانشجویان، خودشان به طور مستقیم با ما درون ارتباط نیستند ولی اساتید آنان از طرح ها و پروژه‌های ما مطلع هستند و واسطه‌ای ازبرای ارتباط دانشجویان با پژوهشگاه می‌شوند.

 

براری: همکاری با دانشجویان درون قالب استارت‌آپ‌ها

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تأکید کرد: سازمان فضایی ایران توانسته ازبرای فعال شدن دانشجویان درون زمینه های فضایی و کمک به اقتصاد فضا پایه، فراخوان‌هایی را عنوان کند و درون این فراخوان ها، استارت آپ‌هایی که می‌توانند درون زمینه اقتصاد فضا پایه فعال باشند، به سازمان فضایی متصل می شوند.

وی اضافه کرد: با این کار، حمایت‌های ویژه از استارت آپ ها تا رسیدن به نتیجه صورت می‌پذیرد و گردش مالی مناسبی هم درون این حوزه اتفاق می افتد.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی تصریح کرد: همکاری با دانشجویان و اساتید ازبرای انجام فعالیت‌های پژوهشی، به پژوهشگاه فضایی مربوط می شود. ما تاکنون توانسته ایم با منتشر شدن فراخوان، تعداد زیادی از تیم های استارت آپی درون این حوزه را فعال کنیم.

درون کنار این سه نهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات نیز توانسته با اجرای طرح نوآفرین به استارت آپ ها کمک کند.

 

همکاری با دانشجویان و اساتید ازبرای انجام فعالیت‌های پژوهشی، به پژوهشگاه فضایی مربوط می‌شود. ما تاکنون توانسته‌ایم با منتشر شدن فراخوان، تعداد زیادی از تیم‌های استارت آپی درون این حوزه را فعال کنیم.  

ناظمی: همکاری ازبرای میان المللی شدن استارت آپ‌ها

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات درون توئیتر از همکاری با یونیدو ازبرای گسترده کردن و میان المللی شدن فعالیت استارت آپ ها خبر داد.

همه این فعالیت‌ها، نشان از این موضوع دارد که قدم‌های زیادی ازبرای همکاری و فعالیت بیشتر دانشجویان با نهادها و مراکز دولتی پژوهشی وجود دارد و دانشجویان می توانند از این تسهیلات استفاده کردن کنند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *