طول عمر بانک‌های خازنی با راهکارهای فناورانه افزایش می‌یابد

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شبکه خدمت ها نوآوری بومرنگ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کار به عنوان فراخوانی ازبرای دریافت پیشنهادات کارساز درون حوزه اصلاح ضریب توان با بانک خازنی (میکرو خازن) کرده هست.

درون حال حاضر معمولاً ازبرای اصلاح ضریب توان از بانک خازنی با خازن‌های مثلث استفاده کردن می‌شود ولی باید توجه داشت که پایین بودن عمر مفید این نوع خازن‌ها از یک‌سو و آسیب‌پذیری آن‌ها درون مقابل کوچک‌ترین تغییرات ولتاژ و جریان هارمونیک از سوی دیگر موجب افزایش خرج‌های تعمیر و نگهداری آن می‌شود.

این درون حالی هست که استفاده کردن از بانک خازنی درون مجاورت اینورتورها و سافت استارترها مشکل‌ساز بوده و خازن‌ها درون درازمدت به دلیل آسیب دیدن، خود مصرف‌کننده و موجب افزایش تلفات انرژی می‌شوند.

با معیوب شدن بانک‌های خازنی موجود جرائم ضرر و زیان درون فیش‌های برق اعمال  و ورود و خروج زیاد خازن‌ها موجب خرابی کنتاکتورها نیز می شود.

خرج بالای تعمیر و نگهداری خازن‌ها و بانک خازنی، احتیاج به استفاده کردن از خازن‌های صنعتی ستاره (میکرو خازن) با عمر مفید بیشتر و عدم آسیب‌پذیری درون مقابل هرگونه تغییرات ولتاژ از دیگر مشکلاتی هست که بانک های خازنی کم توان با آن مواجه هستند.

درون همین راستا و با توجه به مشکلات موجود درون بانک های خازنی شبکه خدمت ها نوآوری بومرنگ با حمایت معاونت علمی و فناوری کار به عنوان فراخوانی کرده تا شرکت ها، فناوران و علاقمندان پیشنهادات و راهکارهای مناسبی ازبرای اصلاح ضریب توان با بانک خازنی را ارایه کنند.

مسیر‌حل‌ها و پیشنهادهای ارائه شده باید الزاماتی از جمله افزایش ایمنی و طول عمر مفید مدار (تقریباً ۲۰ سال)،عدم آسیب‌پذیری درون مقابل هرگونه تغییرات ولتاژ،مقاوم درون برابر هارمونیک‌های اعمالی از سوی شبکه،تلفات داخلی کمتری نسبت خازن‌های موجود و کاهش تلفات الکتروموتورها (حدوداً ۵ درصد)را درون نظر بگیرند.

همچنین محورهایی از جمله نصب و مسیر‌اندازی آسان، قابل تعمیر بودن،کاهش مصرف برق پس از اجرای روش مدنظر و جلوگیری از بالا رفتن جریان لحظه‌ای پس از اجرا از دیگر الزاماتی هست که باید به آن توجه شود.

همه فناوران، شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال تا ۱۱ تیرماه فرصت دارند تا پیشنهادات کارساز خود را ازبرای اصلاح این ضریب توانی ارسال کنند.

علاقمندان و متقاضیان می‌توانند پیشنهادهای خود را از طریق پست الکترونیک Proposal@boomerangtt…com ارسال کنند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *