طراحی سامانه پایش سیستم‌های حمل و نقل دانش‌آموزی

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با طراحی سامانه پایش سیستم‌های حمل و نقل دانش آموزی، امکان رهگیری آنلاین سرویس مدارس را از طریق تلفن همراه رانندگان، فراهم آورده و اطلاعات لازم را درون اختیار والدین و مسئولان مدرسه قرار می دهد.

امیر صمیمی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف گفت: شرکت طراح این سامانه، یکی از شرکت‌های مستقر درون مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته این دانشگاه هست که درون زمینه  طراحی سامانه‌های نرم افزاری درون زمینه مدیریت، پایش و ردیابی ناوگان حمل‌و‌نقل و پرسنل ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها فعالیت دارد.

پژوهشگران این مجموعه که جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف هستند موفق به طراحی سامانه «پاندا» که مخفف عبارت «پایش ناوگان دانش‌آموزی» هست، شده‌اند.

وی افزود: این سامانه با هدف ارتقای سطح کیفیت خدمت ها سرویس‌ مدارس و با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نو و بستر اینترنت، ابزاری کاربردی ازبرای مدیریت ناوگان سرویس درون اختیار مسئولان مدارس قرار داده و نگرانی‌های والدین درون حوزه سرویس مدارس را برطرف می‌کند.

همچنین با امکاناتی که درون اختیار رانندگان قرار می‌دهد، درون انجام وظایف خود به آن‌ها کمک می‌کند. بنابراین پاندا با درون نظر گرفتن احتیاج‌ها، دغدغه‌ها و مسائل مربوط به هر سه ضلع فرآیند حمل‌ونقل دانش‌آموزی به این معنی مسئولان مدرسه، والدین و رانندگان، این امر را تسهیل می‌بخشد.

صمیمی یادآور شد: این سامانه به اولیاء دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به صورت آنلاین جزئیات مسافرت دانش‌آموز خود را برروی تلفن همراه مشاهده کنند. وجود پیغام‌های اطلاع‌رسانی نظیر، اطلاع لغو مسافرت دانش‌آموز به راننده و هشدارهای نزدیک شدن سرویس به منزل و مدرسه به والدین و همچنین امکان مسیر‌یابی آسان ازبرای رانندگان و اطلاع تصادف یا خرابی سرویس توسط راننده به مدرسه، از امکانات کاربردی این سامانه هستند که امکان درک تجربه‌ای تازه از خدمت سرویس مدرسه را ازبرای مسئولان مدرسه، والدین و رانندگان فراهم می‌آورد.

مسئولان مدرسه نیز علاوه بر مشاهده آنلاین موقعیت ناوگان سرویس‌ تحت پوشش خود، امکان نظارت بر عملکرد رانندگان، درون دو زمینه نظم و پایش‌پذیری را خواهند داشت. درون آخر هر ماه نیز، کارنامه‌ای از عملکرد رانندگان درون اختیار مسئولان مدرسه قرار می‌گیرد.

وی افزود: درون سامانه پاندا به کمک تلفن همراه هوشمند رانندگان سرویس مدرسه و بدون احتیاج به نصب هیچ‌شکل تجهیزات تازه بر روی خودرو و تحمیل خرج‌های بالا بر مدارس یا رانندگان، مختصات مکانی خودرو به صورت زنده به اطلاع والدین دانش‌آموز و مسئولان مدرسه می‌رسد.

صمیمی تصریح کرد: همچنین برنامه پاندا به نحوی طراحی شده‌هست که احتیاج به هیچ‌شکل تعاملی از جانب راننده وجود نداشته و تمام فعالیت‌های برنامه به صورت خودکار صورت گیرند. علاوه بر آن حفظ حریم شخصی رانندگان به عنوان یک اصل درون پاندا مورد توجه قرار گرفته و لذا به صورت خودکار تنها درون بازه زمانی از پیش انتخاب شده توسط مدرسه رصد می‌شوند. دیگر مزیت اصلی پاندا، ایجاد ارزش افزوده بر روی داده‌های جمع‌آوری شده هست. ارائه کارنامه‌های عملکردی راننده درون زمینه‌های نظم و پایش پذیری به مسئولان مدارس، با استفاده کردن از داده‌های جمع‌آوری شده صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *