ضرورت ارائه تعریف دقیق معماری جمهوری اسلامی

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، جلسه ۲۳۷ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی درون محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
درون ابتدای این جلسه علی اکبر ولایتی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون موضوع علم حکمت بنیان گفت: علم تازه درون پی حکمت هست و درصورتیکه بتوانیم میراث گذشتگان خود درون این زمینه را احیاء کنیم، جهان‌بینی علمی متفاوت می شود و باید گفت نوع جهان‌بینی درون تولید علم تأثیر گذار هست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نگاه حکمی به علم، عالم را دارای ابتدا و انتها می‌داند و این منظومه عظیم را هدفمند تلقی می‌کند.
دستور بعدی جلسه ۲۳۷ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ارائه گفته معاونت عمرانی وزارت کشور پیرامون موضوع هویت تاریخی شهر درون تمدن اسلامی بود که درون این گفته با اشاره به نحوه مدیریت شهری درون تمدن اسلامی لزوم بازنگری درون ساماندهی اقتصاد شهری مورد تأکید قرار گرفت.
ولایتی هم درون این زمینه گفت: این موضوع گسترده باید به‌صورت تفصیلی تحقیق شود چون معماری و شهرسازی نقش بارزی درون هویت ملت‌ها دارد و درون بسیاری از کشورها این معماری هست که وجه متمایز با سایر کشورها تلقی می گردد.
وی ادامه داد: مساجدی که تا اواخر قاجاریه ساخته شده هست همگی دارای هویت معماری اسلامی -ایرانی هستند.
ولایتی افزود: درون بسیاری از شهرهای اروپایی حفظ ساختمان‌ها و تأسیسات شهری که نشان‌دهنده هویت آن شهر هستند، با دقت دنبال می‌شود.
وی تاکید کرد: مدیریت شهری محله محور درون تمدن اسلامی نشان دهنده نوع نگاه این دین مبین به ارتباطات انسانی بوده که متأسفانه امروز این نگاه تضعیف شده هست لذا تعریف و تبیین دقیق معماری دوره جمهوری اسلامی لازم هست.
ولایتی گفت: این نوع مدیریت شهری که حاصل آمیختگی دین و دنیاست می‌تواند نشان‌دهنده نگاه جامع اسلام به حیات دنیوی و اخروی باشد.
پس از سخنان ولایتی، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود درمورد آثار و عوارض شهرسازی بدون هویت بر سلامت شهروندان، تجدیدنظر درون قوانین و مقررات شهرسازی و معماری، محوریت مسجد درون محله شهر اسلامی، ساختن ماکت اختراعات دانشمندان تمدن اسلامی و نمایش آنها درون اماکن عمومی شهرها پرداختند.
انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *