سکوت مسؤولان به قیمت نابودی آینده جوانان/ به چه دلیل پاسخگوی بلاتکلیفی بورسیه‌ها نیستید؟

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، یک ماه قبل درون هفدهم آذر ماه ۱۳۹۷ رسانه ها حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درمورد بورسیه‌های دولت دهم را منتشر کردند که بر اساس آن تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس دولت دهم نیست و این شورا درون حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده هست.

بر همین اساس مسئولین فعلی وزارت علوم، بررسی ها و فناوری موظفند خرج‌های دانشجویی که بورس آنها لغو شده هست را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور عنوان کنند.

ولی باید توجه داشت خسارات مادی و معنوی که به بورسیه ها وارد شده، بسیار فراتر از چیزی هست که درون این حکم درج شده و هزاران بورسیه ای که بورس آنها طی این شش سال لغو نشد نیز به طور مکرر با شکنجه های روحی و روانی وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان دست و پنجه نرم کرده اند.

با صدور حکم نهایی دیوان محاسبات درون مورد بورسیه های دولت دهم، مقامات وزارت علوم و به خصوص سازمان امور دانشجویان که از وقت شروع فتنه علیه بورسیه ها عمدتا بدون تغییر باقی مانده اند، وظیفه دارند پاسخگوی عملکرد خود و مقامات منصوب شده از سوی خود درون سال های گذشته باشند.

ولی ازبرای اینکه درک بهتری از عمق این بحران داشته باشیم، تحقیق مسیر شکل گیری این مشکل و ریشه های آن ضروری به نظر می رسد. قضیه زمانی شروع شد که مجتبی صدیقی رئیس فعلی سازمان امور دانشجویان که علیرغم تغییرات بسیار درون وزارت علوم کماکان بر مقام خود تکیه کرده، درون دی ماه سال ۱۳۹۲ درون نخستین نشست خبری خود پس از به دست گرفتن ریاست این سازمان، مدعی غیرقانونی بودن مسیر بورسیه بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی بورسیه دولت قبل شد.

بلافاصله پس از این اظهارات وی روزنامه‌های اصلاح طلب جنجال خبری گسترده ای را علیه دانشجویان بورسیه دولت دهم به مسیر انداختند و با منتشر شدن هزاران صفحه خبر و مقاله و اختصاص تیترهای خبری بزرگ و توهین آمیز تلاش کردند از آب گل آلود به نفع خود ماهی گرفته و افکار عمومی را علیه بورسیه‌ها تحریک کنند.

درون مطالب این نشریات زنجیره‌ای دانشجویان بورسیه که پس از گذراندن آزمون های مختلف و متعدد و با بهره مندی از رزومه‌های پربار و قابل توجه بورسیه شده بودند و بسیاری از آنها درون کنکور سراسری پذیرفته شده یا پذیرش دانشگاه های معتبر خارجی را هم درون اختیار داشتند، مشتی کم سواد و فرصت طلب و رانتخوار معرفی می شدند که همگی درون فرایندی غیرشفاف و توطئه دفعه و به خاطر گرایش فکری خاصشان درون دولت دهم بورسیه شده بودند. این درون حالی بود که تحقیق سوابق و عملکرد این افراد از رزومه علمی مناسب و گرایش های سیاسی متنوع آنها خبر می داد و بسیاری از آنها درون انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به حسن روحانی رای داده بودند.

صدیقی که اتهام پراکنی علیه بورسیه را به عنوان یک پروژه سیاسی ازبرای لجن مال کردن جناح مقابل شروع کرده بود و درون آن وقت بر خلاف سال های گذشته علاقه زیادی به برگزاری کنفرانس خبری و حضور درون میان خبرنگاران رسانه ها داشت، درون خرداد ماه سال ۹۳ مجددا درون میان نمایندگان رسانه‌ها حاضر شد و مدعی شد درون سال‌های ۸۸ تا ۹۲، تعداد ۳۰۰۲ ‌‌دانشجو‌ بدون آزمون به بورس داخل و خارج فرستاده شدند.

جنجال بورسیه‌ها با تغییر مدیران وزارت علوم کماکان ادامه داشت و وزارت علوم درون دوره سرپرستی محمدعلی نجفی،  مدعی شد که تعداد بورسیه های متخلف ۱۶۰۰ نفر هست.

صدیقی درون نشست خبری خرداد ماه سال ۱۳۹۳ خود مدعی حضور آقازاده‌ها و منصوبان درون میان دانشجویان بورسیه می‌شود که با واکنش بعضی سایت های خبری مواجه شد که با منتشر شدن حکم امضاء نشده فرزند صدیقی -محمد بشیر صدیقی- وی را یکی از این آقازاده‌ها خوانده بودند.

پیچ و قوس‌های مربوط به این پرونده از سال ۱۳۹۲ بدین سو علیرغم گذشت ۶ سال کماکان ادامه یافته و علیرغم صدور حکم نهایی دیوان محاسبات کشور که تاکید کرده مسئولین فعلی وزارت علوم، بررسی ها و فناوری موظف هستند درصورتیکه بورسیه دانشجویی لغو شده هست خرج‌های آن را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور عنوان کنند، واکنش خاصی درون این زمینه مشاهده نمی شود.

درون انتهای این حکم نیز آمده تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که درون حدود وظایف و اختیارات قانونی اتخاذ تصمیم نموده اند، متصور نیست.

با توجه به صدور این حکم سوالات بی جواب متعددی باقی مانده که مدیران ارشد وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و روسای بعضی دانشگاه های کشور با توجه به ظلم های بسیار وارده به دانشجویان بورسیه درون سال های گذشته باید پاسخگوی آنها باشند.

۱- علیرغم جایابی بسیاری از دانشجویان بورسیه درون دانشگاه های مختلف کشور و درون اختیار داشتن حکم بورس توسط آنها به چه دلیل روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و نیز بعضی گروه‌های فعال درون تعدادی از دانشکده‌ها درون برابر اجرای احکام یادشده سنگ اندازی می‌کنند و مانع از جذب بورسیه ها می‌شوند.

۲- محل خدمت بسیاری از دانشجویان بورسیه وزارت علوم انتخاب شده هست. ولی وزارت علوم نه ازبرای جایابی این گروه از بورسیه‌ها کار می کند و نه مدرک تحصیلی آنها را آزاد می کند و ظاهرا قصد ندارد از بلاتکلیفی های موجود بکاهد.

۳- تعدادی از دانشجویان بورسیه خارج به دلیل بحران ارزی سال ۱۳۹۱ توسط خود وزارت علوم تغییر وضعیت داده شده و مجبور به شروع یا ادامه تحصیل درون دانشگاه های داخل کشور شدند. وضعیت جایابی این افراد نیز نامعلوم هست و نه وزارت علوم و نه سازمان امور دانشجویان گامی درون این زمینه برنمی دارند. با توجه به افزایش سن و هدر رفتن سال ها عمر این جوانان و افشای واقعیات پس از سال های جوسازی و دروغ پراکنی آیا وقت آن نرسیده که جوانان مذکور انتخاب تکلیف شوند؟

۴- بعضی بورسیه های جذب هیات علمی شده با فشارها، کارشکنی ها و تهدیدهای آشکار و پنهان درون دانشگاه های محل خدمت خود مواجه هستند و تلاش می شود به هر شیوه ممکن صلاحیت های علمی و توانایی آنها ازبرای تدریس و فعالیت های پژوهشی زیر سوال برده شده و با آنها قطع همکاری شود. آیا وقت آن نرسیده که این رویه ها متوقف شود؟

۵- مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان که عملکرد وی درون تایید تحصن  جنجالی نمایندگان مجلس ششم، رویدادهای فتنه گرانه سال ۱۳۸۸ و غیره سبب عدم تایید صلاحیت وی درون وقت انتصاب توسط فرجی دانا شده بود، یکی از متهمان ردیف اول این پرونده هست که علیرغم همه خسارت های مادی و معنوی که به بورسیه های مظلوم دولت دهم وارد آورده، هم اکنون مسئولیت ریاست سازمان امور دانشجویان را بر عهده دارد و واقعا معلوم نیست به چه دلیل نهادهای نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی برخورد قاطعی با این فرد ندارند و وی کماکان درون حال ایفای نقش درون این سازمان حساس هست.

دانشجویان بورسیه خاطره تلخ نامه های تندی را که با امضای وی یا احمد غلامی مدیر کل بورس سابق وزارت علوم – که این روزها درون روسیه به عنوان رایزن علمی روزهای خوشی را سپری می کند و فعلا از دسترس بورسیه ها دور هست  – برایشان ارسال می شد و تهدید به لغو بورس و ضرورت بازگرداندن همه خرج ها می شدند از خاطر نبرده اند.

برخوردهای هتاکانه و بی ادبانه احمد غلامی با بورسیه ها درون اتاق مشهورش درون سازمان امور دانشجویان نیز نه فراموش شده و نه بخشیده می شود. عدم برخورد قضایی با این افراد توسط مدعی العموم این تصور را درون افکار عمومی ایجاد می کند که درصورتیکه فردی با آبرو و اعتبار علمی و حیثیت هزاران دانشجوی نخبه گیم کرد و حیات علمی و حرفه ای آنها را زیر سوال برد، می تواند بدون نگرانی به حضور درون پست های حساس ادامه دهد و از این جهت با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد.

۶- بسیاری از بورسیه ها درون مشاغل مناسب با درآمدهای مکفی درون قسمت دولتی – به عنوان کارمند رسمی و پیمانی و غیره – مشغول به کار بودند که به دلیل تعهدات مندرج درون تعهدنامه بورس مجبور به استعفا شدند و الان نه کار مناسبی دارند و نه ازبرای جایابی آنها کار می شود. عدم پرداخت شهریه حدودا ۶۰۰ هزار تومانی به این افراد عموما متاهل نیز مشکلات فراوانی را ازبرای آنها ایجاد کرد. پرداخت شهریه های ارزی بورسیه های شاغل به تحصیل درون دانشگاه های خارج از کشورها هم بارها و بارها با رویه های تاسف دفعه سازمان امور دانشجویان قطع شد و این دانشجویان درون شرایط به مرتب هولناک تری قرار گرفتند. زندگی خانوادگی بسیاری از این بورسیه به دلیل مشکلات مالی یا به دلیل درگیری های عاطفی و خانوادگی درون معرض فروپاشی یا حتی فروپاشی کامل قرار گرفت.

بورسیه ها از سوی سایت ها و نشریات زنجیره ای اصلاح طلب آماج تهمت های مختلفی قرار گرفتند و اعتبار و شرافت آنها دستمایه گیم های کثیف رسانه هایی قرار گرفت که استعداد فراوانی درون تحریف واقعیت دارند. همه این رسانه ها بدون کوچک ترین حس شرمساری یا عذرخواهی به کار خود ادامه می دهند. اسامی تعدادی از بورسیه ها توسط یک خبرنگار اصلاح طلب همراه با تهمت های بسیار درون فیس بوک منتشر شد و درون شرایطی که وی مدعی بود این اسامی را از همکاران مجتبی صدیقی دریافت کرده،  قضیه با محکومیت شخص غزالی به آخر رسید و دیگر مدیران ارشد سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم از زیربار پاسخگویی شانه خالی کردند.

این تنها بخشی ناچیز از ظلم ها و فشارهای وارده به بورسیه های مظلوم دولت قبل هست که حسن روحانی رئیس جمهور ازبرای توصیف آن به کنایه از عبارت ” البورسیه و ما ادراک البورسیه” استفاده کردن کرد، رهبر معظم انقلاب درون این مورد به صراحت فرمودند: ” یکی از غلط‌ ترین کارهایی که درون این یکی دو سال گذشته اتّفاق افتاد، این مسئلهٔ بورسیه‌ها بود… درون این قضیه به خیلی‌ها ظلم شد و این کار هم خلاف قانون بود و هم خلاف تدبیر. ” امید هست پس از گذشت این همه سال از این رویداد تلخ سرانجام ازبرای رفع بلاتکلیفی و جبران خسارت وارده به هزاران نفر از برجسته ترین استعدادهای علمی این مرز و بوم فکری اساسی شود.

وزارت علوم یا باید هر چه سریع تر ازبرای جایابی این بورسیه ها کار عاجلی بنماید و درصورتیکه به هر دلیل توان وانگیزه این کار را ندارد، درون صورت تمایل بورسیه ها مدارک به گروگان گرفته شده آنها را پس از گذشت سال های متمادی آزاد کند تا آنها بتوانند خود فکری به حال خود کنند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *