سامانه‌ای ازبرای شفافیت اطلاعات قرآنی مسیر اندازی شود

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، چهل و سومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست سیدسعیدرضا عاملی­ روز شنبه ۱۵/۱۰/۱۳۹۷ درون محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و نخستین جلسه حضور دبیر تازه متبرک به خدمت به قرآن کریم شد.

درون ابتدای این جلسه و پیش از دستور، کلیت «سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی» تصویب شد و تحقیق فصل نگاشت نهادی آن به جلسات آینده این شورای تخصصی موکول شد.

درون ادامه، دستور اول جلسه که موضوع آن؛ نحوه و آئین­ نامه صدور مجوز مؤسسات قرآنی بود مورد بحث و تبادل نظر  قرار گرفت.

درون این رابطه تأکید شد که کارگروه مشترکی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده و درون نتیجه آن، توافق­نامه­‌ای جهت صدور مجوز مؤسسات قرآنی درون ۷ماده و ۳ تبصره تنظیم شده هست تا به تصویب درون شورای توسعه فرهنگ قرآنی برسد.

درون این توافق ­نامه تشکیل هیئتی با عنوان «هیئت هماهنگی صدور مجوز مؤسسات قرآنی»پیش­ بینی شده هست که به قصد هم افزایی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خواهد کرد.

«تصویب ضوابط یکسان درون صدور مجوز»، «رصد فرآیندهای اجرایی دو دستگاه» و «تدوین برنامه­‌های مؤثر درون افزایش هم­ افزایی و هماهنگی دو دستگاه» از جمله وظایف و اختیارات پیش­ بینی شده ازبرای این هیئت هست.

«تمرکز بر فعالیت­‌های استانی مؤسسات قرآنی»، «پیش­ بینی ضوابط تمدید مجوزها»، «توجه به هیئت‌های دارای ماهیت غیردولتی»، «تدقیق درون تشریفات اجرایی و شکلی صدور مجوز»، «تقسیم وظایف اجرایی دو دستگاه براساس رسالت­ های آموزشی و ترویجی» و «انتخاب تکلیف حمایت­‌های مالی دو دستگاه» از جمله مواردی بود که توسط اعضا مورد توجه قرار گرفت.

درون ادامه تأکید شد که «آئین­ نامه صدور مجوز مؤسسات قرآنی» پس از تصویب نهایی درون شورای توسعه فرهنگ قرآنی لازم الاجراست.
 
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران شفافیت اطلاعاتی را دارای اهمیت دانست و افزود: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی درون مورد دسترسی آزاد به اطلاعات که مرتبط با اطلاعات عمومی هست، شایسته هست سامانه­‌ای ازبرای شفافیت تراکنش‌های مالی و اداری مرتبط با منبع ها مالی خدمت ها قرآنی مسیر­ اندازی شود.

وی افزود: شفافیت اطلاعات مالی ازبرای فعالیت­‌های قرآنی که خدمت بزرگ و باشرافتی هست، اعتماد آفرین و بازدارنده داده‌های دستکاری شده و غلط خبری خواهد بود.

براین اساس مقرر شده ماده ۸، سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی، اصلاح شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) «قرارگاه سیاستگذاری، برنامه ریزی راهبردی، نظارت و ارزیابی و کمک به اجرائی شدن مصوبات درون دو حوزه گسترده و با اهمیت  «علم و فناوری» و «فرهنگ و جامعه» هست».

وی درون آخر گفت: این مسئولیت سنگینی که رهبر حکیم و الهی انقلاب بر عهده ما گذاشته­‌اند احتیاج به نوعی آرامش و دوری از فعالیت اجرایی دارد و شایسته هست دبیرخانه و ستادهای مربوطه بر وظایف اصلی خود متمرکز شوند.

انتهای پیام/
 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *