ساخت ویلچری با قابلیت تشخیص جهات از طریق سیگنال‌های مغز و چشم توسط محققان ایرانی

جعفر آقازاده محقق ایرانی درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: دستگاه ویلچر الکترونیکی با کنترل ترکیبی از سیگنال‌های مغز و سیگنال‌های چشم کار می‌کند که ما از ترکیب این دو ازبرای تشخیص جهات ویلچر استفاده کردن کردیم. 

وی افزود: این ویلچر می‌تواند ازبرای افرادی که قطع نخاع هستند ولی مغز سالمی دارند استفاده کردن شود تا مغز پردازش کرده و داده‌ها را آنالیز کند، این ویلچر از طریق یک هدست بی‌سیم که یک ماژول تجاری هست بر روی سر کاربر نصب می‌شود و اطلاعات دریافت شده و از طریق بلوتوث به روی ویلچر نصب شده ارسال می‌شود. 

به گفته آقازاده، درون این ویلچر از سیم استفاده کردن نشده به چه دلیل که سیم‌ها کار ویلچر را مختل می‌کنند و بیمار نمی‌تواند حرکت کند، ما از هدست بی‌سیم استفاده کردن کردیم که دارای یک گیرنده هست که این گیرنده جلوی چشم نصب می‌شود و حرکات چشم را کنترل کرده و از این طریق جهات اصلی را تشخیص داده و نیازهای معلول را دریافت و آنالیز کرده و از طریق ساختار رباتیک نصب شده روی ویلچر آن را انجام می‌دهد. 

محقق ایرانی اضافه کرد: این دستگاه با حمایت مرکز رشد مهندسی پزشکی بسیج علم و فناوری آذربایجان شرقی صورت گرفته که با اتمام پروژه قرار هست درون هفته  پژوهش رونمایی شود. تمام کارهای الکترونیکی به اتمام رسیده و نمونه اولیه آن ۱۲ میلیون تومان برآورد شده که درون صورت تولید انبوه تا ۴ میلیون تومان این قیمت کاهش می‌یابد. 

به گفته وی، پیش از این نمونه چنین ویلچری که به صورت بی‌سیم و بلوتوث‌دار باشد درون ایران تولید نشده بود. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *