ساخت دستگاه ایرانی گداخت هسته‌ای/ امیرکبیری‌ها آینده انرژی را تضمین کردند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت نخستین دستگاه محصورسازی پلاسمای گداخت هسته‌ای با فناوری کاملا بومی شدند که تمام مراحل طراحی، شبیه‌سازی و مرحله عملی ساخت و تجهیز آن به دست متخصصان کشور و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک انجام شده هست. 

این دستگاه به دلیل سطح مقطع آن که شبیه سطح مقطع توکامک‌های مطرح دنیا هست، بستر مناسبی ازبرای انجام بررسی ها پایه‌ای درون مورد فناوری‌های مرتبط با تولید محصورسازی و اندازه‌گیری پارامترهای پلاسما ازبرای دستیابی به فناوری تولید، انرژی گداخته هسته‌ای را درون کشور فراهم می‌کند. 

این دستگاه کاربردهای صنعتی درون صنایع نظیر پیل سوختی و قطعات توربین دارد.

به گفته کارشناسان، این طرح قطعا آینده انرژی را به وسیله گداخت هسته‌ای تأمین می‌کند.

به دو روش می‌توان از انرژی هسته‌ای استفاده کردن کرد، یکی گداخت هسته‌ای و دیگر، شکافت هسته‌ای.

درون رآکتورهای شکافت هسته‌ای، اتم‌های سنگین مانند اورانیوم را می‌شکافند و انرژی آزاد می‌کند، ولی درون رآکتورهای گداخت، هسته‌های سبک مانند دوتریوم و تریتیوم را جوش داده و انرژی آزاد می‌شود. 

سوخت این رآکتورها از آب دریا تأمین می‌شود و هیچ‌شکل غنی‌سازی یا آلودگی و هیچ‌شکل خطری ناشی از انفجار ندارد. چگالی انرژی درون این رآکتورها چندین برابر چگالی انرژی درون رآکتورهای شکافت هست. 

به گفته فارس، ساخت سامانه حذف نویز صوتی ناشی از موتور جنگنده و هلیکوپتر از صدای صحبت خلبان، ساخت هلمت مجهز به علائم حیاتی و هوشیاری خلبان جنگنده، دستیابی به ماکسیمم توان تولیدی سلول‌های خورشیدی توسط کنترل چرخش صفحه‌ای آرایه نیز از طرح‌های محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر درون حوزه هواپیمایی بود.

همچنین ماهواره پیام که از سوی محققان دانشگاه امیرکبیر ساخته شده هست، مراحل تست نهایی را به آخر رساند و این هفته پرتاب می‌شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *