رقابت ازبرای ساخت سیستم تحریک غیرتهاجمی مغز درون کشور شروع شد

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه پژوهش بر روی مرزهای دانش و فناوری و زمینه سازی ازبرای استفاده کردن از ظرفیت های مهندسی داخل کشور، تلاش گسترده ای از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هست، ازبرای ایجاد رقابت ازبرای ساخت ابزارهای نوین درون حوزه دانش علوم شناختی به ویژه درون امر طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز گامی دیگر برداشته شد.

ستاد تاکنون از پروژه‌ها و پژوهش های علمی و فناوری درون زمینه های مرتبط با علوم شناختی درون سراسر کشور و درون قالب‌ های مختلف حمایت به عمل آورده و درون همین راستا قصد دارد با برگزاری چالش های گوناگون درون زمینه های روز دنیا و ایجاد رقابت میان پژوهشگران، حرکتی را درون راستای ساخت ابزارهای نوین درون این زمینه ها ایجاد کند.

چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز، به عنوان نخستین فعالیت ستاد درون حوزه برگزاری این شکل چالش ها هست که با توجه به منبع ها نیروی انسانی، مراکز تخصصی، مراکز فناوری و زیرساخت های مناسب موجود درون کشور هدف گرفته شده هست.

محمد حسین مقامی مدیر کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد بیان کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنین جهت دهی به فعالیت های تخصصی غیرهمگرا و نیز ایجاد شرایط مناسب حضور قوی درون عرصه میان المللی درون زمینه های مختلف پژوهشی، صنعتی و کاربردی از اهداف ثانویه ستاد توسعه علوم شناختی درون برگزاری این چالش هست.

وی با بیان اینکه  این چالش رقابتی ازبرای ارائه روشی کارآمد به قصد تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغزی هست، گفت:  اهمیت این چالش درون یافتن جایگزینی ازبرای روش Deep Brain Stimulation (DBS) مبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی عمل جراحی هست که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را تحریک کرد.

وی افزود: براساس مطالعات انجام شده درون سال های گذشته، تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری و فراصوتی را به عنوان مسیر حل هایی با ارزش ازبرای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد کرده هست و با توجه به میزان شیوع این اختلالات ، فعالیت درون حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز می تواند اقدامی نویدبخش ازبرای افزایش کیفیت زندگی بیماران باشد.

مقامی استفاده کردن از این روش ها درون کاربردهای تحقیقاتی از جمله مطالعه عملکرد مغز را بسیار ارزشمند دانست و یادآور شد: با توجه به خرج مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل قبول این روش ها، و از همه با اهمیت تر امکان پیاده سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های فنی و مهندسی داخل کشور، می توان به ساخت دستگاه هایی ازبرای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز مبادرت کرد.

به گفته وی، انتخاب مکانیزم تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز درون این چالش آزاد بوده و می تواند به صورت هر یک از مدالیته های الکتریکی، الکترومغناطیسی، فراصوت و یا هر مدالیته قابل پیاده سازی دیگر درون کشور باشد.

مقامی خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، مخترعان و گروههای دانشجویی می‌توانند با شرکت درون این چالش، طرح های پیشنهادی خود را از طریق ثبت درون سامانه علوم شناختی ارایه دهند.

مقامی همچنین ابراز کرد: با توجه به اطلاعاتی که (شامل مراحل چالش، زمانبندی، میزان جایزه، و …) به زودی از طریق وبسایت ستاد عنوان می شود، طرح‌های دریافتی درون کمیته داوران ارزیابی و داوری تخصصی شده و درون دو مرحله شبیه سازی رایانه ای ایده و همچنین ساخت دستگاه مدنظر با یکدیگر رقابت خواهند کرد. لازم به ذکر هست که پس از داوری تخصصی، به تیم  هایبرتر درون هرمدالیته (الکتریکی، الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری، و … ) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ها نتایج خود را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، جایزه نقدی اعطاء می شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *