دانش سلول‌های بنیادی درون ایران هم‌تراز دنیا هست/ از نظر تجهیزات ۲۰ درصد با دنیا فاصله داریم

سید وحید عسگری مسئول رابطه ها میان‌الملل پژوهشگاه رویان درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، درمورد اقدامات انجام شده ازبرای معرفی دستاوردهای این پژوهشگاه درون سطح میان‌الملل درون مقابله با اثرات تحریم‌ها، اظهار داشت: قسمت رابطه ها میان‌الملل این پژوهشگاه تلاش می‌کند که این مرکز را با تمام ویژگی‌ها و خصوصیات‌اش درون سطح جهانی معرفی کند و درون تلاشیم این شرکت را درون سطح میان‌الملل به مراکز مشابه و به مراکز پژوهشی درون کشورهای دیگر معرفی کنیم.

وی ادامه داد: ماهیت پژوهشگاه تنها یک شرکت پزشکی نیست و یک مجموعه علمی هست و ذات این شرکت‌ می‌طلبد که خود را از لحاظ علمی به روزرسانی کند. از این رو حضور درون کنگره‌ها و نشست‌ها جزء برنامه‌هایی هست که درون قسمت میان‌الملل دنبال می‌کنیم و درون صورت احتیاج حضور، غرفه و نشست خواهیم داشت تا راحت‌تر و بهتر بتوانیم پتانسیل‌های خود را به دیگران بشناسانیم. 

وی درون جواب به این سوال که درون توسعه ارتباطات پژوهشگاه رویان درون سطح میان‌الملل کدام یک از اهداف جذب مشتری، افزایش دانش یا جذب همکار درون اولویت هست، گفت: نخستین هدف معرفی موسسه ازبرای شناساندن پتانسیل‌های داخلی هست. درون این رفت و آمد‌ها نسبت به دنیا خود را می‌سنجیم ازبرای مثال به تازگی گروهی از ترکیه از مرکز ما بازدید داشتند که به اذعان خود عنوان می‌کردند که مرکز ما ۳۰ درصد از مرکز آنها جلوتر هست که این مزیتی ازبرای ما هست؛ درصورتیکه هم بفهمیم که نسبت به دنیا عقب‌تر هستیم باز هم مزیت هست چون ازبرای رفع کاستی کار می‌کنیم. 

عسگری ادامه داد: هدف دوم، ارائه محصولات هست؛  سلول‌های بنیادی بند ناف علاوه بر خون داخل (که سلول‌های بنیادی از آن گرفته می‌شود) ازبرای بافت هم جمع‌آوری می‌شود و مورد مطالعه قرار می‌گیرد و امروزه بافت بند ناف هم ازبرای بعضی پیوندها مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد؛ همچنین پرده آمینوتیک که امروزه درون پژوهشگاه روی آن کار می‌کنند از دیگری محصولاتی هست که ارائه می‌کنیم. 

مسئول رابطه ها میان‌الملل بانک خون رویان خاطر نشان کرد: درون فرایند سوم قصد داریم به دانش فنی برسیم و با این هدف درون کنگره‌ها شرکت می‌کنیم و همکاران ما درون قسمت آزمایشگاه‌ها درون  کنگره‌ها شرکت می‌کنند یا درون قسمت تکنیکی ارائه سخنرانی و مقاله دارند. 

وی درون جواب به این سوال که درون مقایسه با دیگر کشورها درون چه سطحی از این علم قرار داریم، گفت: درون بحث علمی و به روز رسانی دانش علمی دقیقا با دنیا یکی هستیم؛ ولی از لحاظ تکنیکی و تجهیزات با دنیا فاصله داریم.

عسگری تصریح کرد: درصورتیکه به صورت دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر صحبت کنیم درون منطقه و خاورمیانه رتبه یک را از لحاظ دانش فنی، تکنیکی و تعداد نمونه‌های ذخیره و پژوهش‌ها داریم، ولی درون مقایسه با دنیا فاصله کمی درون حد ۱۵ تا ۲۰ درصد داریم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *