دانشمند ایرانی ۸ ماه درون زندان‌ آمریکا به سر می‌برد/ دلیل دستگیری مشکوک هست

یعقوب فتح‌اللهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس گفت: دلیل دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که ۸ ماه پیش درون هواپیما توسط پلیس FBIدستگیر شده، هم اکنون از سوی مقامات آمریکایی عنوان نشده هست.

وی با اشاره به اینکه این استاد دانشگاه درون نیمه مهر ماه سال ۹۷ دستگیر شد، گفت: استاد «مسعود سلیمانی» که جزء دانشمندان برتر یک درصد جهان شناخته می‌شود، درون ۱۵ مهر ماه ۹۷ ازبرای بررسی ها درون قالب یک فرصت مطالعاتی به بیمارستان مایو کلینیک آمریکا دعوت شد ولی قبل از ورود به خاک کشور آمریکا درون هواپیما و به دلیل نامعلومی توسط پلیس FBI دستگیر شد.

وی افزود‌: این دانشمند ایرانی که درون رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کرد توسط موسسه آمریکایی به نام «مایوکلینیک» آمریکا ازبرای انجام بررسی ها تخصصی دعوت  شد و اکنون ۸ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می‌گذرد ولی هیچ گفته رسمی از سوی دولت آمریکا عنوان نشده هست.

این درون حالی هست محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس درون مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های داخلی گفت: جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش‌های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از آمریکا خریداری شده هست. این درون حالی هست که وی خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده بلکه سفارش دهنده بوده هست و این جرمی که مطرح شده واقعاً جرم مضحکی هست به صورت محکمه پسند نیز قابل قبول نیست.

فتح‌اللهی اضافه کرد: به تازگی شبکه بی‌بی‌سی پس از گذشت ۸ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی گفته بازداشت وی را درون رسانه‌های خود پخش می‌کند که این کار مشکوک بوده و باید از سوی مقامات رسمی پیگیری شود.

معاون پژوهش و  فناوری دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: درون طی این ۸ ماه؛ ۲ تا ۳ مرتبه دادگاه رسیدگی به این پرونده به تعویق افتاده و این درون حالی هست که بی‌گناهی استاد سلیمانی از سوی وکلا بارها عنوان شده هست ولی پیگیری‌های آنان هم اکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده هست. از طرفی به این نکته باید اشاره کنم که تاکنون نزدیک به ۷۰ هزار دلار از سوی خانواده این دانشمند ایرانی و دانشگاه ازبرای پیگیری پرونده این دانشمند به وکلا داده شده هست.

وی خاطرنشان کرد: دو نفر از دانشجویان مقطع دکترای استاد مسعود سلیمانی که مقیم کشور آمریکا بودند نیز از سوی پلیس FBI دستگیر شدند ولی درون حال حاضر به قید وثیقه آزاد هستند.

فتح‌اللهی درون آخر گفت: درون حال حاضر نزدیک به ۸ ماه هست که این دانشمند ایرانی همچنان درون زندان هست و تاکنون هیچ گفته رسمی از سوی دولت آمریکا مبنی بر دستگیری دانشمند ایرانی عنوان نشده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *