دانشجویان خاورمیانه باید به گسترش فرهنگ، دانش و صلح بپردازند

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، چهارمین کنفرانس سالانه «انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل درون ایران»، با شعار «عرقِ وطن» چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، درون دانشگاه تهران برگزار شد.

این کنفرانس تحت عنوان «دانشجوی عراقی و نقش وی درون گسترش فرهنگ»، با حضور رایزن فرهنگی سفارت عراق درون ایران، نماینده مجلس توسعه مستقل و نمایندگان احزاب سیاسی عراقی و با حمایت موسسه حکیم برگزار شد.

درون ابتدای این جلسه، پیام سفارت عراق درون ایران خطاب به دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل درون ایران ابلاغ شد. سفارت عراق ضمن قدردانی از دست اندرکاران کنفرانس تأکید کرد که دانشجویان عراقی همواره نقش انتخاب کننده ای درون حوزه علمی و فرهنگی داشته و دارند. سفیر عراق درون ایران شخصا امور مربوط به دانشجویان عراقی را پیگیری می کند و به آن اهتمام می ورزد و از این پس نیز به حمایت های خود از دانشجویان درون راستای تکمیل مسیری که انتخاب کردند، ادامه می دهد.

درون ادامه «سید رضوان الحکیم» به نمایندگی از انجمن دانشجویان عراقی توضیحاتی درمورد اهداف این انجمن از برگزاری این کنفرانس ارایه داد و عنوان کرد: هدف از برگزاری این نشست ایجاد وحدت و مقابله با جریان های منحرف هست.

وی همچنین با بیان اینکه این کنفرانس با شعار«عرقِ وطن» برگزار می شود، گفت: دانشجویان عراقی مسئولیت بزرگی درون جامعه برعهده دارند و باید با ایفای نقش خود و نیز ارتباط با نخبگان فرهنگی عراق و دیگر کشورها، مسئولیت خود را درون عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و دیگر زمینه ها به انجام برسانند.

سخنران بعدی این کنفرانس حجت الاسلام «سید علی طالقانی» روحانی عراقی بود که درون ابتدا از ریاست دانشگاه تهران ازبرای میزبانی این کنفرانس تشکر کرد و درون ادامه با خطاب قرار دادن دانشحویان عراقی و ایرانی گفت: امروز خاورمیانه با قومیت های مختلف خود اعم از عرب، ترک و فارس از مشکل افراط گرایی، عقب ماندگی، جریان های تکفیری و نژادپرستی رنج می برد و درون همین راستا نقش دانشجویان بسیار حائز اهمیت هست و باید دانشجویان ذهن خود را از هر شکل اندیشه نژادپرستانه پاک کنند و به گسترش فرهنگ، دانش، انسانیت و صلح همت بگمارند.

وی ادامه داد: هیچ تفاوتی میان قومیت های مختلف وجود ندارد، باید درون مقابل این افکار نژادپرستانه ایستادگی و صلح و دوستی را جایگزین این افکار منحرف کرد. باید تلاش کنیم جهانیان با فرهنگ انسانی آشنا شوند.

این روحانی عراقی درون ادامه با درخواست از رسانه‌های ایرانی ازبرای عدم پخش عکس ها و کلیپ های مربوط به دوران جنگ ایران و عراق، تاکید کرد: ملت عراق درون این جنگ هیچ گناهی نداشتند و این رژیم نژادپرست و خونریز بعث بود که به کشورهای همسایه تعدی کرد و همگان درون ظلم و کارهای نادرست این رژیم متفق‌القول هستند.

طالقانی درون ادامه گفت: ما درون عراق ازبرای نشر و گسترش مفهوم انسانیت و دوستی تمام تلاش خود را به کار می بندیم، از همین رو از رسانه‌های ایرانی می خواهیم با متوقف‌ساختن پخش کلیپ‌های مربوط به دوران جنگ، ما را درون انجام مسئولیت با اهمیت خود یاری کنند.

درون ادامه این مراسم، کلیپ هایی درمورد تاریخ و تمدن عراق و همچنین سیر تاریخی شکل گیری پرچم عراق پخش شد.
درون آخر نیز کلیپ مستندی درون رابطه با فعالیت های انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل درون ایران، مانند آموزش زبان فارسی به دانشجویان عراقی، معرفی مقالات و آخر نامه های دانشگاهی، و ایجاد ارتباط و کمک به این دانشجویان پخش شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *