داروها پس از تزریق چه مسیری را طی می‌کند؟

به گفته گروه علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زمانی که دارویی به بازار عرضه می شود ازبرای تست عملکرد آن احتیاج به انجام آزمایشاتی درون فاز حیوانی دارد. این آزمایشات توسط دستگاه FMT یا تصویربرداری سه بعدی انجام می شود. 

 تصویربرداری سه بعدی امکان مشاهده توزیع دارو درون بدن حیوان را فراهم می کند. پس با این دستگاه می توان نحوه توزیع دارو درون بدن حیوان را تحقیق کرد و تشخیص اولیه سرطان را انجام داد. البته طراحی دستگاه به شکل ای هست که ازبرای حیوانات کوچک درون حد موش آزمایشگاهی قابل استفاده کردن هست.  محققان درون حوزه های مختلف همچون علوم پایه، بیوشیمی و ایمونولوژی درون بررسی ها خود از این دستگاه استفاده کردن می کنند. محققان درون کشور می توانند درون آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران از این دستگاه استفاده کردن کنند. 

این مرکز مجهز به تجهیزات با تکنولوژی بالا (high tech) هست که همگی توسط شرکت های دانش بنیان طراحی و ساخته شده هست. تجهیزات و امکانات مورد احتیاج این مجموعه توسط شرکت های دانش بنیان دانشگاه ها و با حمایت معاونت علمی فناوری رئیس جمهور ساخته شده هست  تا از این طریق زمینه ازبرای پیشرفت فعالیت محققان و پژوهشگران کشور درون این حوزه فراهم شود. تمام روش های بالینی که درون درمان انسان کاربرد دارد پیش از استفاده کردن بر روی انسان باید چک شود این مسئله خود اهمیت تاسیس چنین مکانی را نشان می دهد و از آنجا که فیزیولوژی بدن حیوانی همچون موش شبیه به انسان هست می توان با رعایت اصول اخلاقی این آزمایشات را بر روی آن انجام داد.

بر اساس این گفته، پس یکی از دستگاه های این مرکز تصویربرداری سه بعدی هست تا نحوه دارو رسانی به اندام ها معلوم شود. سیستم تصویربرداری این دستگاه شامل سه لیزر ۴۷۳ نانومتر، ۵۳۲ نانومتر و ۷۶۹ نانومتر با توان خروجی ۲۰ میلیمتر هست، لیزرهای به کار رفته از نوع لیزر دیودی هست و به شکل‌ای قرار داده شده‌اند که پرتو لیزر مادون قرمز عمود بر امتداد تابش پرتوهای لیزر ۴۷۳ و ۵۳۳ نانومتر تابش می‌شود. پرتوهای لیزر از فیلترهای دایکرویک دستگاه عبور می‌کنند، که استفاده کردن از فیلترهای دایکرویک سبب انطباق امتداد پرتوهای تابشی اعم از پرتو آبی، سبز و مادون قرمز بر یکدیگر می‌شود و پرتو لیزر ایجاد شده توسط آینه‌های ۴۵ درجه بازتاب شده تا توسط اسکنر مکانیکی تحت تابش قرار گیرد. این دستگاه به صورت لایه لایه با استفاده کردن از لیزر کار به تصویربرداری از اندام حیوان می‌کند. عکس ها مورد نظر با نشاندار کردن حیوان با ماده فلوئورسنت به دست می‌آید.

با توجه به اهمیت مطالعات پیش بالینی و نبود امکانات مورد احتیاج ازبرای انجام این بررسی ها آزمایشگاه پیش بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری درون سال گذشته مسیر اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه ها درون این حوزه خدمت ها به محققان کشور ارائه شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *