حمایت از تولید ۱۷۰ محصول فناورانه و دانش‌بنیان درون صنعت گیاهان دارویی

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزار فارس، همزمان با گسترش تولید داروها و فرآورده های گیاهی طبیعی درون دنیا کشورمان نیز درون سال های ابتدایی انقلاب اسلامی با شکل گیری رویکرد مثبت به این حوزه به ویژه با توجه به سابقه درخشانی که درون طب کهن ایرانی بر جای مانده بود، تعدادی از شرکت های بزرگ درون این حوزه شکل گرفت که کار به تولید و تجاری سازی داروها و فرآورده های حاصله از گیاهان دارویی کردند.

همزمان با شروع فعالیت های واحدهای تولیدی فرآورده های گیاهی، انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده های گیاهان دارویی درون خرداد ماه سال ۱۳۶۵ با عنوان «موسسه کانون تولیدکنندگان فرآورده های گیاهان دارویی و داروهای سنتی» با هدف ایجاد امکانات و تشویق سرمایه گذاری و تولید داروهای گیاهی با استفاده کردن از مواهب طبیعی کشور و ایجاد یک مرجع صالح ازبرای تحصیل حقوق و اختیارات قانونی درون امور حرفه ای و حمایت از صنعت داروسازی گیاهی و فرآورده های گیاهان دارویی و تلاش درون بهینه سازی و اصلاح مقررات به ثبت رسید. همچنین گروهی نیز تحت عنوان گروه کارشناسی فرآورده های گیاهی از سال ۱۳۶۰ درون معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت به صورت رسمی نظارت بر فرآورده های گیاهی را شروع کرد. درون سال ۱۳۷۶ اداره داروهای گیاهی درون چارت سازمانی معاونت غذا و دارو به عنوان یکی از ادارات تابعه اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر به رسمیت شناخته شد.

با افزایش تنوع فرآورده های طبیعی ازبرای تمرکز بیشتر بر روی این فرآورده ها درون دی ماه ۱۳۸۵ اداره داروهای گیاهی به اداره داروهای طبیعی تغییر نام یافت.

همچنین با شروع به کار ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی درون سال ۱۳۸۷ راهبردها و اقدامات جامعی به سبب حمایت از رشد و توسعه این صنعت گسترده و عظیم بازتعریف و اجرایی سازی شد که با مشاهده سیر صعودی رشد شرکت های تولید کننده داروها و فرآورده های گیاهی و همچنین صدور مجوز داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی این امر قابل مشاهده هست.  این ستاد از ابتدای فعالیت خود تا کنون علاوه بر اقدامات حمایتی عمومی همچون جشنواره ها و نمایشگاه ها به حمایت از تولید و تجاریسازی بیش از ۱۷۰ محصول فناورانه و دانش بنیان درون بیش از ۱۵۰ شرکت مختلف پرداخته هست که خود تاثیری شگرف درون توسعه این صنعت بومی و کهن درون کشور داشته هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *