حقایقی عجیب از قطب جنوب که فاش شده‌اند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، موضوعات زیادی وجود دارد که ما از سیاره خودمان نمی‌دانیم به ویژه درمورد مناطقی که دوردست و دارای آب و هوای ناخوشایند هستند.

براساس گفته «بوردپاندا»، قطب جنوب یکی از اسرار‌آمیزترین مکان‌های روی کره زمین هست و رازهای زیادی دارد که هم اکنون فاش نشده‌اند.

درون اینجا لیستی از جذاب‌ترین حقیقت‌ها درمورد قطب جنوب آمده هست.

مکان‌هایی درون قطب جنوب وجود دارد که باران یا برف حدود  ۲ میلیون سال بر آنها نباریده هست 

درون قطب جنوب مناطقی به نام «دره‌های خشک» وجود دارد که به طور دائم خالی از یخ هست و طبق تخمین‌ها، این نواحی باران و برف را به مدت وقت ۲ میلیون سال دریافت نکرده‌اند.

طبق یک مطالعه به سرپرستی دانشمندان استرالیایی، مناطق بدون یخ درون قطب جنوب به دلیل تغییرات آب و هوایی تا آخر قرن ۲۱، تا ۲۵ درصد گسترش می‌یابد و می‌تواند به شدت تنوع زیستی این قاره را تغییر دهد.

شهاب‌سنگ‌های زیادی درون این قطب کشف شده‌اند

به گفته دانشمندان، شهاب‌سنگ‌ها به طور یکسان درون هر جایی فرود می‌آیند. درصورتیکه آنها درون جنگلی با آب و هوای مرطوب سقوط کنند، رطوبت و اکسیژن آن را از میان می‌برند. ولی درصورتیکه درون قطب جنوب؛ جایی که آب و هوا به شدت خشک هست فرود بیایند تقریبا احتمال از میان رفتن آن وجود ندارد.

این سنگ‌ها به طور طبیعی درون سطح سفید یخ‌های قطب جنوب نمایان می‌شوند. گاهی اوقات مسیر ورقه‌های یخی «جنوبگان خاوری» به دریاها توسط کوه‌ها یا دیگر موانع مسدود می‌شود. درصورتیکه این ورقه‌ها به مدت وقت طولانی درون یک نقطه باقی بمانند، بادهای قوی و نور خورشید لایه‌های بالایی آنها را ذوب کرده و یخ‌های قدیمی و شهاب‌سنگ‌های پنهان شده درون آنها خود را نشان می‌دهند.

گفتنی هست؛ از سال ۱۹۷۶ بیش از ۲۰ هزار نمونه از این سنگ‌ها با منبع ها ناشناخته جمع‌آوری شده هست.

۷۰ درصد آب‌ شیرین جهان درون قطب جنوب وجود دارد

حدود ۹۰ درصد از یخ‌ها و ۷۰ درصد آب‌های شیرین جهان درون قطب جنوب واقع شده هست. درصورتیکه تمام یخ‌های این قاره ذوب شوند سطوح دریاها درون جهان تا ۶۱ متر افزایش می‌یابد.

۴-میانگین ضخامت ورقه یخی درون قطب جنوب یک مایل هست

قطب جنوب تقریبا به طور کامل پوشیده از لایه‌های ضخیم یخ هستند. این ضخامت ورقه‌های یخی بسته به مناطق مختلف، متنوع هستند. ورقه‌های جنوبگان خاوری صخیم‌تر از منطقه غرب هست. به طور میانگین این یخ‌ها دارای صخامت ۱…۶ کیلومتری بوده ولی بعضی مناطق دیگر ۴…۶ کیلومتر صخامت دارند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *