جذب آلودگی‌های صوتی محیط با پارچه دوجداره حلقوی تاری

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد داودآبادی فراهانی فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از محققان این طرح، وجود صداهای نامطلوب و ناهنجار را یکی از آلودگی‌های محیط ‌زیست نام برد و گفت: این آلودگی موجب سلب آسایش افراد می‌شود که ازبرای رفع این شکل آلودگی‌ها روش‌های متفاوتی جهت کاهش آن توسط محققین ارائه شده هست.
وی استفاده کردن از پارچه‌های طراحی و ساخته شده متناسب با اماکن را از جمله روش‌های مناسب به قصد کاهش آلودگی صوتی عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس درون این تحقیق یک دسته از پارچه‌های دوجداره که بر روی ماشین‌های “حلقوی‌ تاری” تولید می‌شوند، به لحاط میزان جذب صوت، مورد تحقیق قرار گرفتند.
فراهانی اضافه کرد: نتایج به دست آمده از این تحقیق تجربی نشان داد که می‌توان با ساختمان بافت مناسب و همچنین لایه‌گذاری متفاوت به کاهش آلودگی صوتی درون فرکانس‌های متنوع دست یافت.
این محقق به جزئیات این طرح اشاره کرد و گفت: درون این تحقیق نمونه‌هایی از پارچه دوجداره حلقوی تاری با طریق های مختلف قرار دادن نخ میان دو لایه پارچه درون یکی از کارخانجات ایران تولید شدند و همچنین با تنظیم ماشین، ضخامت و وزن نمونه‌ها با تغییرات مورد نظر بافته شدند.
وی انجام آزمایشات مربوط به جذب صوت بر روی نمونه‌ها تحت فرکانس‌های مختلف را از دیگر مراحل این تحقیق عنوان کرد و یادآور شد: از این پارچه‌ها می‌توان ازبرای کاهش آلودگی صوتی درون سالن‌هایی که فضای داخل آن با پارتیشن‌ها از هم جدا شده تا محل استقرار کارکنان قرار گیرد می‌توان استفاده کردن کرد.
فراهانی استفاده کردن ازبرای تزیین دیوار ساختمان که ضمن تزیین، آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد را از دیگر کاربردهای این پارچه‌ها ذکر کرد و افزود: ساختمان بافت با بیشترین مقدار تخلخل حداکثر جذب صوت را دارد. ضمن آنکه تخلخل بیشتر، مصرف نخ را درون تولید پارچه دوجداره حلقوی تاری کمتر می‌کند که از نظر اقتصادی مطلوب هست.
محقق این طرح با بیان اینکه ارتقا جذب صوت این پارچه مرحله پس این تحقیق هست، اظهار کرد : ازبرای این قصد این پارچه با نانو الیاف پوشش داده می شود.
این طرح با راهنمایی علی اصغر اصغریان جدی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مصطفی جمشیدی اوانکی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان انجام شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *