تکمیل چرخه علم تا ثروت با برگزاری نمایشگاه تقاضا محور درون هفته پژوهش

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، نایب رئیس شورای عالی علوم بررسی ها و فناوری با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه ساخت و تولید ایرانی (تستا) گفت: اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی، و اقتصاد دانش بنیان درون طی سالهای گذشته به عنوان شاه‌بیت کلام مقام معظم رهبری درون اکثر دیدارهای ایشان با مسوولان نظام و اقشار مختلف مردم مورد تاکید قرار گرفته و به عنوان راهکار نجات اقتصاد کشور از سوی ایشان تبیین شده هست.

وی ادامه داد: از این رو درون سال حمایت از کالای ایرانی و به قصد شناخت و استفاده کردن جامع از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های فنی و تخصصی دانشگاهیان و صنعتگران داخل کشور درون زمینه تامین و ساخت قطعات و تجهیزات مورد احتیاج کشور، نمایشگاه ساخت و تولید ایرانی (تستا) همزمان با هفته ملی پژوهش و فناوری برگزار می شود.

وزیر علوم، بررسی ها و فناوری با اشاره به اهداف برگزاری نمایشگاه تستا اظهار داشت: نمایشگاه‌های معرفی نیازمندی‌ها و تقاضاهای فناورانه که درون دنیا با عنوان نمایشگاه‌های معکوس(Reverse Expo) شناخته می‌شوند- برخلاف نمایشگاه‌های مرسوم که به عرضه محصولات می‌پردازند، بر تقاضا و احتیاج محصولات و خدمت ها متمرکز هستند.

وی افزود: برگزاری چنین نمایشگاهی درون این مقطع زمانی، می‌تواند پاسخی به مشکلات ناشی از عدم تامین نیازمندی‌های کشور از خارج و تبدیل تهدیدات ناشی از تحریم‌های ظالمانه به فرصتی درون راستای توجه بیشتر به توانمندی‌های داخلی باشد.

نایب رئیس شورای عالی عتف درون ادامه افزود: این نمایشگاه به قصد شناسایی نیازها و تقاضاهای پژوهشی و فناوری، بستر سازی ازبرای تجاری سازی یافته های پژوهشی و فناوری های توسعه یافته، برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران و خریداران دستاوردها و تقویت ارتباط با جامعه خواهد پرداخت.

به گفته وزیر علوم، این نمایشگاه فرصت مناسبی ازبرای تمرکز بر ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری کشور از طریق ارائه نیازها و تقاضاهای پژوهش و فناوری خواهد بود.

غلامی خاطر نشان کرد: این نمایشگاه با هدف ایجاد فضای تعامل بیشتر میان فعالان عرصه علم و فناوری و صاحبان تکنولوژی از طریق عنوان نیازها و تقاضاها و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و نیازمندی های فناوری دستگاههای اجرایی و قسمت های پژوهشی کشور برگزار می شود.

وی با بیان اینکه یکی از مسیر‌های ایجاد اشتغال ازبرای تحصیل‌کردگان ما، همین مسئله ارتباط صنعت و دانشگاه هست؛ ارتباط صنعت و دانشگاه سبب می شود هم صنعت به علم و فناوری روز مجهز شود هم دانشگاه بتواند بر طبق نیازهای روز، به دانشجویان آموزش دهد.

به گفته غلامی، بدین واسطه دانشگاهها از وضعیت دریافت بودجه دولتی خارج و دانشگاه ها به دانشگاه کار آفرین تبدیل می شوند.
بر اساس این گفته، نمایشگاه دستاوردهای آموزش عالی از تاریخ ۳ تا ۶ دیماه با حضور وزارت خانه های صنعت ، معدن و تجارت، نفت ، نیرو ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مراکز آموزش عالی و فناوری درون محل دایمی نمایشگاههای میان المللی تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *