تغییرات درون واحدهای درسی دانشجویان دانشگاه آزاد براساس طرح پایش

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی درون نخستین جشنواره انرژی و مواد که امروز درون سازمان مرکزی برگزار شد، اظهار داشت: شناسایی مسائل اولویت دار کشور درون حوزه های علم و فناوری و ارائه سیاست ­ها، راهبردها و برنامه های کاربردی هدفمند جزو ضرورت های دانشگاه هست.

وی ادامه داد: تحقق این امر، ایجاد بستر شبکه ای درون سطح ملی متشکل از محققان، پژوهشگران و نخبگان هست که درون حوزه های گوناگون علم و فناوری الگوهایی متناسب با اسناد بالادستی و جامعه ایرانی اسلامی ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز تأسف از عدم کارایی مناسب پژوهش درون کشور، تاکید کرد: علیرغم رشد چشمگیری که درون دوره های تحصیلات تکمیلی درون حوزه آموزش عالی صورت گرفته، ولی متأسفانه درون حوزه پژوهش شاهد سردرگمی و عدم کارایی هستیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها درون حل چالش های کشور نقش کمرنگی دارند، افزود: یکی از دلایل این امر آموزش محور بودن دانشگاه هاست. اساتید و دانشجویان درون دانشگاه های آموزش محور دارای برنامه های معلوم آموزشی هستند، ولی اعضای هیأت علمی درون اینگونه دانشگاه ها از برنامه علمی معلوم و مدونی بهره مند نیستند.

رنجبر به ظرفیت های عظیم دانشگاه آزاد اسلامی درون سطح کشور اشاره و تصریح کرد: این دانشگاه ۴۰ درصد آموزش عالی کشور را با یک و نیم میلیون دانشجو و ۲۵ هزار عضو هیأت علمی برعهده دارد و می تواند با تشکیل شبکه پژوهشی منسجم درون راستای تبدیل علم به ثروت و مسأله محوری حرکت کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همچنین این دانشگاه ظرفیت و پتانسیل تبدیل شدن به سازمان حل مسأله را دارد که به عنوان اتاق فکری قدرتمند به کمک مسئولان کشور ازبرای حل معضلات و مشکلات کشور بیاید.

وی تأکید کرد: طرح پایش آزاد که درون واقع پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای هست، درون همین راستا کلید خورد و این طرح، تحول و انقلاب عظیمی درون نظام آموزش عالی کشور ایجاد می کند.

رنجبر توسعه برنامه محور و هم افزایی پژوهش دانشگاه درون جهت رفع نیازها و برنامه های کلان کشور، تبدیل دانشگاه به یک سازمان پژوهشی پاسخگو به نیازهای کشور، همگام سازی دانشگاه با تحولات جامعه و پیشرفت های علوم و فناوری، هدفمند کردن آموزش و مسیر اندازی رشته های تازه را از اهداف طرح پایش عنوان کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه براساس طرح پایش، تغییراتی درون واحدهای درسی ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: درون اجرای طرح پایش به شکل ای حرکت می کنیم که میان دانشگاه و صنعت آشتی و تعامل مثبت صورت گیرد و چالش های جامعه توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه برطرف شود.

وی بر هدفمند کردن آموزش و مأموریت محور کردن دانشگاه ها تأکید کرد و افزود: تبدیل هدفمند و منسجم چالش ها به موضوعات آخر نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری دانشجویان از اهداف اصلی طرح پایش هست.

رنجبر گفت: نخستین جشنواره انرژی و مواد که به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب برگزار می شود، نمونه ای از اجرای طرح پایش هست.

* اثرگذاری دانشگاه ها درون حل مشکلات نفت

درون ادامه این مراسم، امیرحسین زمانی نیا معاون امور میان الملل و بازرگانی وزیر نفت، گفت: به افرادی که درون دانشگاه بر روی ایده همکاری دانشگاه و صنعت فکر و برنامه ریزی کردند که ماحصل آن برگزاری این جشنواره هست، تبریک می گویم.

وی با بیان اینکه نفت پیشران اقتصاد کشور هست، اظهار داشت: درون چند سال گذشته قراردادهایی از سوی وزارت نفت با دانشگاه ها درون زمینه تجاری سازی فناوری و حمایت از ساخت داخل کالاهای پر مصرف صورت گرفته که درون راستای پیوند دانشگاه و صنعت هست.

زمانی نیا خاطرنشان کرد: درون حوزه نفت علاوه بر مهندسی و فناورانه مشکلاتی نیز داریم که دانشگاه ها درون این زمینه می توانند اثرگذار باشند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *