تزریق نانوذراتی پس از آسیب نخاعی، مانع از فلج شدن می‌شود

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، زمانی که فردی دچار آسیب‌ نخاعی می‌شود، سیستم ایمنی بدن وی با انجام فعالیت‌هایی سبب فلج شدنش می‌شود.

براساس گفته «نیواطلس»، با این حال، درون آینده‌ای نه چندان دور، ممکن هست، یک تزریق نانوذرات درون محل آسیب‌دیده بتواند سلول‌های ایمنی مخرب را کنترل و از فلج شدن جلوگیری کند.

گفتنی هست؛ بافت‌های عصبی ظریف سیستم عصبی مرکزی با استفاده کردن از غشایی به نام «سد خونی-مغزی»، از سلول‌های عصبی محافظت می‌کنند. درون صورت بروز آسیب به این بافت‌ها، این سد شکسته می‌شود و سلول‌های ایمنی وارد آن می‌شوند. زمانی که این اتفاق بیفتد، التهاب ایجاد شده و سلول‌های عصبی (نورون‌ها) از میان می‌مسیر.

طبق این گفته، به هنگام آسیب به نورون‌ها، غلاف میلین‌ آنها جدا شده و همین امر مانع از برقراری ارتباط با دیگر نورون‌ها و بازسازی می‌شود؛ درون نتیجه نورون‌ها از میان می‌مسیر. درون بعضی موارد از میان رفتن نورون‌ها سبب فلج شدن می‌شود.

از همین رو محققان دانشگاه «میشیگان»، نانوذرات‌هایی را از پلیمر زیست‌تخریبی به نام (poly(lactide-coglycolide ساختند. این نانوذرات هیچ شکل دارویی با عوارض جانبی ندارد بلکه تنها به سلول‌های ایمنی که درون حال رفتن به سمت جراحت هستند، می‌چسبد و سبب کاهش التهاب و افزایش فرایند بازسازی سلول‌ها می‌شود.

گفتنی هست؛ این نانوذرات‌ها با موفقیت بر روی موش‌ها آزمایش شد و امید هست از آن ازبرای انسان‌ها استفاده کردن شود تا با تزریق به موقع آن بتوان از فلج شدن بیمار جلوگیری کرد.

انتهیا پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *