تحقیق طرح آمایش دانشگاه آزاد درون شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تحقیق «طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی» موضوع جلسه ۳۲۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بود که با حضور اعضاء و ریاست غلامی وزیر علوم، بررسی ها و فناوری درون محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

* طهرانچی: جواب دانشگاه آزاد به نیازهای جامعه باید سریع و به روز باشد

درون ابتدای جلسه طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد گزارشی از عملکرد و وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی درون این زمینه ارائه کرد.
وی با اشاره به جزئیات طرح آمایش آموزش عالی گفت: فرآیند اجرایی این طرح درون چهار محور آموزش محور، پژوهش‌محور، مهارت‌محور و فناوری‌محور تدوین و طراحی شده هست.
طهرانچی تصریح کرد: این گفته عملکرد، با درون نظر داشتن سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت قوه عاقله توسط دانشگاه‌ها و درگیری با مسائل جاری کشور تدوین شده هست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نکته با اهمیت درون دانشگاه آزاد این هست که درصورتیکه تحولات آن به روز نباشد، جواب سریعی از جامعه دریافت خواهد کرد که منجر به عدم شرکت دانشجو می شود و به همین دلیل جواب دانشگاه آزاد به نیازهای جامعه باید سریع و به روز باشد.
طهرانچی گفت: دانشگاه آزاد درون تعریف خود گستره شهری داشته و درون همه شهرها و حتی قسمت های کشور حضور دارد و بنابراین افزایش سهم دانشگاه درون اقتصاد و درآمد شهرها نخستین موضوع موردنظر درون این سند هست تا به هدف والاتر که همان ازدیاد توان ملی و ارتقای کارآمدی دانشگاه هست دست یابد.

* رابطه متقابل تحصیل با اشتغال باید مورد توجه جدی قرار گیرد

وی افزود: تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال موضوع دیگریست که باید مورد توجه جدی قرار گیرد، درون صورتیکه آینده فرزندان آن شهرها تأمین نشود والدین، فرزندانشان را ازبرای تحصیل به ما نمی‌سپارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: طرح ایجاد دانشگاه «جوار صنعت» درون مراکزی که قطب صنعتی منطقه محسوب می‌شوند به قصد جذب دانشجویان به تعداد مورد احتیاج آنها و طرح «پایش» به معنی نظام‌مند کردن و مأموریت محور کردن آخر‌نامه‌ها و رساله‌ها از جمله طرح‌های درون دست اجرای دانشگاه آزاد هست.

متاجی مدیرکل آموزش و گسترش دانشگاه آزاد درون تکمیل صحبت‌های قبل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بعضی رشته – محل‌ها فاقد داوطلبند و بنابراین بازمهندسی رشته‌های تحصیلی از مهمترین اقدامات طرح آمایش دانشگاه آزاد هست.
پس از توضیحات ارائه شده از سوی نمایندگان دانشگاه آزاد اعضاء به طرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

* عاملی: باید مدل مفهومی یکپارچه‌ای بر آمایش حاکم باشد

درون ادامه جلسه عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از اقدامات ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی،  با اشاره به فضای متفاوت دانشگاه آزاد و اهمیت نگاه به مسئله درون یک نظام یکپارچه گفت: این درست هست که درون دانشگاه آزاد نگاه اقتصادی متفاوتی نسبت به دانشگاه‌های دولتی وجود دارد ولی درون مراکز دولتی نیز دانشجویان شهریه‌ای بسیاری وجود دارند.
وی افزود: بنابراین باید مدل مفهومی یکپارچه‌ای بر آمایش حاکم باشد که ملاحظات خاص دانشگاه آزاد هم درون آن مورد مداقه قرار گیرد. به چه دلیل که عدم تناسب، ایجاد مشکل خواهد کرد.

* علم ارزشی دارد که نباید تنها اقتصادی دیده شود

عاملی گفت : نباید فضای خلاقیت و نوآوری را بست به چه دلیل که علم ارزشی دارد که نباید تنها اقتصادی دیده شود و درون آن صورت ارزش علم نادیده گرفته می شود، ضمن آنکه بعضی رشته‌ها درصورتیکه چه درون ظاهر با اقتصاد ارتباطی ندارند ولی مقدمه‌ای ازبرای رشته‌های مرتبط با مباحث اقتصادی هستند. لذا رشته های علوم پایه و بعضی از رشته های علوم انسانی و اجتماعی ظرفیت با اهمیت علمی هم بعنوان علم پایه ازبرای سایر رشته ها و ارزش مستقل علمی دارندکه با نگاه اقتصادی معطوف بازار از نظام ارزشی علم بیرون می مانند.

* چالش‌های اجتماعی، بسیار با اهمیت و قابل توجه هستند

وی بیان داشت: بحث چالش‌های اجتماعی، جدای از مباحث اقتصادی آن نیز بسیار با اهمیت و قابل توجه هستند و چالش‌هایی مثل عدم احترام به قانون، بی‌نظمی اجتماعی، عدم مسئولیت‌پذیری اجتماعی که هرکدام به تنهایی آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد می‌کنند.

* شاطری: ساختار مکمل ازبرای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی دیده شده هست

حجت‌الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها درون ادامه جلسه درون تشریح مناسبات ارائه گفته آمایش درون دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: درون این دبیرخانه ساختار مکمل ازبرای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک سند بالادستی دیده شده هست تا گزارشات ارائه شده توسط کمیته‌های مندرج درون سند طرح شود و با لحاظ منافع و مصالح کشور به صورت یک نسخه یکپارچه و اجرایی درون سطح کشور ارائه شود.

* شریعتی نیاسر: رشته‌هایی که ظرفیت‌شان خالی هست و متقاضی ندارند باید حذف شوند

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، بررسی ها و فناوری گفت: جابجایی رشته‌ها حرکت خوبی هست و باید ادامه پیدا کند، ولی رشته‌هایی که ظرفیت‌شان خالی هست و متقاضی ندارند باید حذف شوند.
وی افزود: حفظ یک ظرف خالی ازبرای نظام آموزشی خوب نیست و آمایش دانشگاه آزاد باید به عنوان یک قسمت از آموزش عالی دیده شود.

* آخوندزاده: نحوه جذب دانشجویان ازبرای حل مشکلات اقتصادی غلط هست

آخوندزاده، مشاور معاونت بررسی ها و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: نحوه جذب دانشجویان ما ازبرای حل مشکلات اقتصادی غلط هست و اینکه ما مشکلات اقتصادی را لیست کنیم و ازبرای حل به دانشگاه‌ها بدهیم درون هیچ جای دنیا مرسوم نیست.
وی افزود: ما دانشجو را جذب می‌کنیم و از وی می‌خواهیم آخر‌نامه‌ای ازبرای حل فلان مشکلات اقتصادی بدهد درحالیکه وی اصلاً توان ورود به آن مسئله را ندارد.

* رستمی: دانشگاه آزاد مجموعه عظیمی از آموزش عالی را درون اختیار دارد

حجت‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درون ادامه جلسه با تاکید بر بر فعالیت بیشتر کمیته‌های چهارگانه درون سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه عظیمی از حوزه آموزش عالی را درون اختیار دارد و معطل کردن آنها تا حصول به نتیجه درون طرح آمایش اتلاف سرمایه هست.

* جاسبی: درون کجای دنیا به تعداد شغل‌های موجود، درون دانشگاه رشته تعریف می‌شود؟

جاسبی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی درون جواب به بعضی نکات ارائه شده توسط اعضاء جلسه گفت: اینکه تصور کنیم دانشگاه محلی هست که افرادی درون آن تربیت شوند و بلافاصله استخدام شوند کاملاً غلط هست.
وی افزود: درون دنیای امروز چنین تفکری وجود ندارد و یکی از اهداف اصلی دانشگاه، ارتقاء سطح آگاهی افراد هست و اینکه باید نیازهای جامعه توسط دانشگاه‌ها دیده شود کاملاً صحیح هست ولی این هم یکی از اهداف دانشگاه هست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: درون کجای دنیا به تعداد شغل‌های موجود درون دانشگاه رشته تعریف می‌شود به چه دلیل که یکی از دلایل و نیازهایی که سبب رشد و توسعه آموزش عالی شد تربیت انسان درون سطح عالی و تعالی آنان هست.
وی افزود: بسیاری از افراد را می بینید که شاغل بوده و به دانشگاه وارد می‌شوند و اطلبو العلم من المهد الی اللحد یک اصل اسلامی هست که شرط اشتغال نگذاشته هست.

جاسبی گفت: یکی از کارهای بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی این بود که شهرهایی که درون حال نابودی بودند احیاء کرد و آموزش عالی را به میان مردم برد.
 

* غلامی: همه نقدها، پیشنهادها و تلاش‌ها باید به سمت بهبود شرایط باشد

درون ادامه غلامی وزیر علوم و بررسی ها و فناوری به عنوان رئیس جلسه اظهار داشت: این طرح درون جهت ساماندهی و بهبود وضعیت آموزش عالی و حرکت به سمت آینده بهتر هست.
وی افزود: همه نقدها، پیشنهادها و تلاش‌ها باید به سمت یک هدف و آن هم بهبود شرایط باشد و به اعتماد خانواده‌ها درست جواب داده شود به چه دلیل که امانتی هست که باید به شکل صحیح حفظ شود.
درون آخر، عنوان نتایج تحقیق طرح آمایش دانشگاه آزاد به جلسات بعدی موکول شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *