تازه‌ترین دستاوردهای محصولات تحقیقاتی سلول‌های بنیادی کشور

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی از آخرین دستاوردهای محصولات تحقیقاتی این حوزه خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۷ محصول تحقیقاتی درون حوزه سلولهای بنیادی درون آستانه ورود به بازار قرار دارند و بیش از ۲۰ محصول که عمدتا درون زمینه تولید مواد اولیه مورد احتیاج هستند، موفق به تجاری سازی و فروش محصول خود شده‌اند.
درون این راستا عملیاتی کردن طرح ها و ورود بعضی محصولات تحقیقاتی به بازار از دیگر دستاوردهای گذشته ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی هست که هر یک از آنها پتانسیل و خلاقیت نیروی انسانی نوآور درون این حوزه را نشان می‌دهد. هر یک از این محصولات با کاربردهای با اهمیت خود یکی از مشکلات درون حوزه درمان را حل کرده هست و نشان از توانمندی ایران و صرف فعل «ما می توانیم» دارد. البته با تولید داخل هر یک از این محصولات گامی درون جلوگیری از خروج ارز نیز برداشته شد. درون ادامه به اختصار درمورد بعضی از این محصولات توضیحاتی ارائه شده هست.
تاکنون بیش ار۲۰ محصول تحقیقاتی تجاری‌سازی شده هست. از محصولات تحقیقاتی که موفق به تجاری سازی و فروش شده می‌توان به محصولات زیر اشاره کرد.

تولید با اهمیت‌ترین مکمل‌های رشد سلول‌های بنیادی
تجاری سازی ۷ فاکتور رشد نوترکیب، تولید و تجاری سازی بیش از ۲۰ فاکتور رشد نوترکیب توسط شرکت رویان زیست تک پژوه و متخصصین پژوهشگاه رویان GDNF, KGF, SCF, PDGF AA, FGF-4, BDNF, OSM, NT-3, IL-3, IL-2 FGF-8, FGF-10, FLT3LG, IGF, Shh, BMP-4, EGF, hLIF, mLIF, bFGF وVEGF که این فاکتورهای رشد کاربرد فراوانی درون کشت‌ و فرآوری سلولهای بنیادی دارند و درون صورت رعایت تولید GMP بعضی از آنها کاربرد بالینی دارد.
شرکت دانش بنیان دارو درمان برنا نیز موفق به تولید فاکتور رشد کراتینوسیتی (KGF) نوترکیب شده هست. از این فاکتور رشد جهت درمان لک های پوستی درون لوسیون ها و پمادهای مصرفی درماتولوژی استفاده کردن می شود.
محصول دیگر درون این حوزه که بازار خوبی را ایجاد کرده تولید فاکتور رشد فیبروبلاستی (FGF) نوترکیب هست. این فاکتور یکی از با اهمیت‌ترین مکمل‌های رشد سلول‌های بنیادی درون محیط کشت هست که هر ۲۵ میکروگرم از آن ۴۰۰ دلار خرج دارد و خوشبختانه اکنون توسط شرکت دانش بنیان دارو درمان برنا تجاری شده و فرمول تولید صنعتی آن جهت استفاده کردن درون یک پماد سوختگی به یک شرکت داروسازی داخلی نیز فروخته شده هست.
همچنین تجاری سازی محیط کشت جنین و اسپرم جهت مصارف IVF را باید نام برد که توسط شرکت ژن و سلول فن آوران اطلس رستاک تولید شده هست که محصول مشابهی به نام embryo cul  توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان توانست درون فن بازار سال ۱۳۹۶ جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی محصول خود را جهت تولید انبوه به شرکت توفیق دارو واگذار کند و هم اکنون وارد بازار شده هست.
درون مرحله پس باید به محصولاتی تحقیقاتی که درون آستانه ورود به بازار هست، اشاره کرد ۷ محصول درون این مرحله قرار دارند که توضیح آنها درون ادامه آمده هست.
ساخت دستگاه اولترا سانتریفیوژ جهت جداسازی اجزای سلولی با دور ۸۰۰۰۰ درون دقیقه درون این لیست قرار دارد که توسط مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان تولید شد. باید درون مورد این محوصل درون نظر داشت که پیش از این دستگاه دور ۴۰۰۰۰ درون دقیقه توسط همین تیم ساخته شده بود. محصول تازه امسال موفق به کسب جایزه از سوی شورای عتف شد.
محصول بعدی که درون آستانه ورود به بازار قرار دارد دستگاه جدا کننده سلولی بر پایه فعالسازی مولکولهای آنتی بادی اتصال یافته به ذرات مغناطیسی Magnetic Activated Cell Sorter: MACS هست. چنین دستگاهی توسط کمپانی Miltenyi Biotec آلمانی تولید می‌شود و با فروش انحصاری درون دنیا مواجه هست به طوری که سبد محصولات آن فروش ۶ میلیارد دلاری درون جهان دارد. شرکت دانش بنیان طب و صنعت رهیاب توانسته با جمع‌آوری نیروهای متخصص از رشته های مختلف درون حال حاضر علاوه بر تولید دستگاه پایه MACS، ۲ نوع کیت مرتبط با آن را نیز تولید کند.
ساخت سوزن نمونه برداری سلول های بنیادی خونساز از مغز استخوان: موردی پس که باید به آن اشاره کرد ساخت سوزن نمونه برداری سلول های بنیادی خونساز از مغز استخوان هست که توسط شرکت دانش بنیان ریز فناوران باران، بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان تولید شد. ازبرای تشخیص، انتخاب مرحله پیشرفت بیماری، پیگیری مسیر درمان و درون کل برداشت مغز استخوان از بافت استخوانی احتیاج به این سوزن نمونه برداری دارد که خوشبختانه فناوری تولید آن درون داخل حاصل شد.
همچنین آنتی بادی های مونوکلونال بر علیه شاخص های سلول های بنیادی مزانشیمی، سلول های بنیادی القایی و سلول های بنیادی رویانی شامل Tra-1-60, NANOG, CD105, CD90 و CD29 نیز تولید شده و درون آستانه ورود به بازار هست. شرکت دانش بنیان سیتو متین ژن تولید کننده محصول هست. ذکر این نکته درمورد آن حائز اهمیت هست که قیمت هر ۱۰ میکروگرم از این آنتی بادی های مونوکلونال جهت مصرف آزمایشگاهی حدود ۱۰۰۰ دلار هست.

ساخت دستگاه خودکار تزریق اسپرم به تخمک (میکرو اینجکت) نیز توسط شرکت دانش بنیان فناوری نوین قرن انجام شد این شرکت آمادگی تولید انبوه دستگاه را درون صورت اخذ سفارش دارد. این کار مانع خروج ارز از کشور می شود. به چه دلیل که نمونه ژاپنی این دستگاه که درون بازارهای جهانی حضور گسترده‌ای دارد دارای قیمت پایه ۱۰۰ هزار دلار هست.

محصول بعدی که درون آستانه ورود به بازار قرار دارد، تولید انکوباتور کشت سلول توسط شرکت دانش بنیان سلول بافت زیست هست. درون حال حاضر انکوباتور CO2 مرطوب با کارایی دقیق توسط این شرکت تولید شده هست و قابلیت استفاده کردن درون اتاق های تمیز کشت سلولی را نیز دارد. قیمت فروش این دستگاه درون حدود یک سوم مشابه خارجی آن هست.
ساخت دستگاه بیوراکتور کشت سلول های شناور و غیر چسبنده توسط شرکت دانش بنیان سلول بافت زیست نیز درون آستانه ورود به بازار قرار دارد. این دستگاه ازبرای کشت و تکثیر سلول های بنیادی خونساز و انواع سلول های ایمنی قابلیت استفاده کردن دارد.

۷ پتنت ثبت شده درون حوزه سلول های بنیادی
ولی پتنت های ثبت شده از مجموع طرحهای فناورانه ارسالی به ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی، شامل این ۷ طرح هست. 
طراحی و تولید داربست های نانو الیاف پلی کاپرو لاکتون/پلی وینیل الکل به قصد مهندسی بافت غضروف درون این حوزه قرار دارد.
همچنین تولید ساختار مهندسی شده دو لایه متشکل از پرده آمنیوتیک و فیبروئین ابریشم با هدف ترمیم ضایعات پوستی تمام ضخامت پتنت دیگری هست که درون این دسته قرار دارد.
از دیگر پتنت های ثبت شده توسط ستاد می‌توان به پلی الکترولیت‌های پلیمری تازه ساخته شده بر مبنای پلی (اتراترکتون) سولفونه شده، ساخت بافت مصنوعی ضرباندار قلبی با استفاده کردن از تکنیک انکپسولاسیون سلولهای قلبی جنین مرغ درون ماتریکس خارج سلولی، صنعتی سازی نمونه آزمایشگاهی اسکنر پرینتر و چیپ میکروآرایه ، فرایند دسلولاریزاسیون و مهندسی بافت تراشه با قابلیت کاربرد انسانی و روش نوین مهندسی بافت ریه توسط دستگاه پرفیوژن اشاره کرد.
البته باید به این نکته اشاره کرد که بعضی طرح‌های پژوهشی و فناوری حمایت شده توسط ستاد منجر به تولید محصول نشده هست، ولی با منتشر شدن مقالات درون مجلات معتبر میان المللی سبب ارتقای رتبه ایران درون حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی شده‌اند. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران درون سال ۲۰۱۸ درون رتبه چهاردهم دنیا قرار گرفت و درون سطح منطقه با پیشی گرفتن از رژیم اشغالگر قدس و ترکیه جایگاه اول را درون اختیار داشته باشیم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *