باکتری‌ها به فضا رفتند | خبرگزاری فارس

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفته‌ها حاکی از آن هست که فضا، محیطی نسبتا خشن و ناملایم هست. مطالعات ناسا نشان داد که زندگی درون فضا «بیان ژن»_فرآیندی که درون آن اطلاعات درون ژن استفاده کردن می‌شود تا یک محصول کاربردی از آن بدست آید_ درون انسان‌ها را تغییر می‌دهد و گیاهان تحت فشار قرار می‌گیرند.

براساس گفته «نیواطلس»، درون حال حاضر محققان تاثیر محیط بر روی باکتری‌ها درون فضا را مورد تحقیق قرار دادند، باکتری‌ها موجودات ریز و سختی هستند که به طور منظم درون مکان‌هایی که گمان می‌رود ازبرای زندگی نامتعارف باشند، ظاهر می‌شوند. هنگامی که آنها درون معرض خطراتی قرار می‌گیرند به سرعت تغییر کرده و خود را با شرایط وفق می‌دهند.

یکی از نمونه‌های نگران‌کننده‌، وجود افزایش مقاومت سریع آنها درون برابر آنتی‌بیوتیک‌ها هست که ممکن هست تهدیدی ازبرای سلامت انسان درون آینده باشد. مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک تقریبا تمام باکتری‌ها را از میان می‌برد ولی بیشتر باکتری‌های «واجهشی» که از هجوم آنتی‌بیوتیک‌ها جان سالم به درون می‌برند به صورت باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک ظاهر می‌شوند.

گفتنی هست؛ بعضی نگرانی‌ها وجود دارد مبنی براینکه میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌توانند درون سختی‌ها و محیط ناملایم فضا ساخته شوند. اگرچه ایستگاه فضایی میان‌المللی یک محیط به شدت کنترل‌شده هست ولی پاکسازی کامل باکتری‌ها غیر ممکن هست. این باکتری ها به طور ناگزیر به فضانوردان و تجهیزات متصل می‌شوند.

نمونه‌هایی از این میکروب‌های فضایی جمع‌آوری و درون پایگاه اطلاعاتی مدیریت شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی نگهداری می‌شوند و سپس مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

محققان دانشگاه «نورت‌وسترن» درون مطالعه تازه خود، ژنوم‌های باکتری‌های یافت شده درون ایستگاه فضایی میان‌المللی را مورد آزمایش قرار دادند و آنها را با نمونه‌های زمینی مقایسه کردند. آنها دریافتند که اگرچه این میکروب‌ها درون محیط‌های متفاوتی وجود داشتند ولی هیچ شکل خطری ازبرای سلامت انسان ندارند.

دو نوع از این میکروب‌های آزمایش شده «استافیلوکوکوس اورئوس» و «باسیلوس سرئوس» بودند که پیش از این بر روی پوست انسان زندگی می‌کردند و اغلب درون شکل «استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین» بی‌ضررند. این باکتری‌ها درون فهرست الوویت‌های باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک سازمان جهانی بهداشت هستند.

با توجه تحقیق‌های ژنومی به نظر می‌رسد این با کتری‌ها تنها ازبرای زندگی رشد می‌کنند نه ازبرای بیماری‌زایی.

«رایان بلستین» نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما هیچ نکته خاصی درمورد مقاومت آنتی‌بیوتیکی یا واگیردار بودن این باکتری‌ها درون ایستگاه فضایی پیدا نکردیم.

 انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *