این دستگاه کاملا ایرانی زباله را به برق تبدیل می‌کند

یاشار معصومی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر درون پارک علم و فناوری فارس  درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری فارس، گفت: محققان و پژوهشگران این شرکت ایرانی به دانش تبدیل کامل پسماند به انرژی الکتریکی دست پیدا کرده اند، دانشی که از طریق آن و با استفاده کردن از یک راکتور تبدیلی کل پسماند شهری را امحا و به برق تبدیل می‌کنند.

به گفته وی، این رآکتور قادر به امحای ۹۹ درصدی زباله و جلوگیری کامل از  نفوذ شیرابه به زمین می باشد.

معصومی افزود: درون حال حاضر پایلوت ابتدایی راکتور درون مقیاس کوچک ساخته شده ولی مقیاس بزرگ آن ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان خرج دارد و هم اکنون کار ازبرای ساخت رآکتور اصلی به دلیل خرج  بری پروژه شروع نشده هست.

این محقق ایرانی با بیان اینکه تولید برق از این روش نیز به شدت مقرون به صرفه و کاملا دوستدار محیط زیست هست،  اظهار داشت: گفت‌وگو و جلسات با شهرداری‌های مختلف درون حال انجام هست تا با حمایت‌های دولتی بتوانیم مقیاس بزرگ رآکتور را بسازیم.

وی ادامه داد: درون حال حاضر راکتور ساخته شده هست و درون هفته‌های آتی گاز خروجی  ازبرای آنالیز به پژوهشگاه ملی نفت ارسال می‌شود.

به گفته این محقق ایرانی، کشورهای آلمان، ژاپن، سوئد، کانادا و چین از این تکنولوژی برخوردارند، ولی درون ایران ازبرای نخستین دفعه رآکتور به صورت کاملا ایرانی ساخته شده هست.  معصومی عنوان کرد: نصب رآکتور ازبرای هر شهر می‌تواند منجر به امحا کامل پسماندهای شهری، بیمارستانی و دامی شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *