ایران یکی از ۵ کشور برتر جهان درون رشد کارآفرینی

 به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، درون گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران، آخرین وضعیت تحولات علمی و فناوری کشورمان بر اساس آمار و مستندات معتبر ملی و میان المللی، تحقیق شد.

* کشورمان رتبه پنجم جهان درون رشد علمی را دارد

 درون این گفته که توسط معاونت پایش، ارزیابی و نظارت علم و فناوری ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تهیه شده هست با اشاره به منتشر شدن ۵۳۲۸۶ مستند علمی کشورمان درون پایگاه استنادی وب آو ساینس درون سال ۱۳۹۷، ارتقای رتبه کشورمان از رتبه ۱۹ درون سال ۱۳۹۴ به رتبه ۱۶ درون سال ۱۳۹۷ نیز مورد اشاره قرار گرفته هست.

درون ادامه گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و براساس آمار منتشر شده درون پایگاه Science & Engineering Indicators 2018″ ” عنوان شده رتبه رشد علمی کشورمان درون سال ۱۳۹۷ رتبه ۵ درون جهان، رتبه تولید علم کشورمان رتبه ۱۵ درون جهان و سهم جهانی کشورمان از تولید علم درون همین سال ۱…۸ درصد هست.

همچنین برپایه مستندات ارائه شده درون این گفته و بر اساس آمار پایگاه استنادی اسکوپوس دانشمندان کشورمان درون سال ۱۳۹۷تعداد ۶۰۴۱۲ مستند علمی منتشر کرده‌اند.

* ۴۰۴۶ شرکت دانش بنیان درون کشور مشغول به کار هستند

درون قسمت مربوط به شاخص‌های زیرساختی علم و فناوری و درون قسمت مربوط به شرکت‌های دانش بنیان آمار ذیل ارائه شده هست: تعداد شرکت‌های دانش بنیان درون دی‌ماه ۱۳۹۷به عدد ۴۰۴۶ شرکت رسیده هست.

درون همین سال فروش شرکت‌های دانش بنیان به ۶۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده و این شرکت‌ها ۴۲۸ میلیون دلار نیز صادرات داشته‌اند و همچنین درون سال ۱۳۹۷ سیصد هزار نفر درون شرکت‌های دانش بنیان شاغل بوده‌اند.

درون قسمت دیگر گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و درون قسمت مربوط به پتنت (درخواست ثبت حق استفاده کردن از یک اختراع علمی) درون سال ۱۳۹۷ از تعداد ۱۵۲۶۴ درخواست ثبت ارائه شده، ۳۶۶۸ درخواست مورد موافقت قرار گرفته و منجر به ثبت شده هست.

درون ادامه این گفته و درون قسمت مربوط به تعداد علائم و طرح‌های تجاری ثبت شده درون سازمان میان المللی مالکیت معنوی (WIPO) آمار ذیل ارائه شده هست:

درون سال ۱۳۹۵ کشورمان با ۱۵ درخواست ثبت اختراع درون جهان رتبه ۶۵ را به دست آورده و از نظر اختراعات گرنت شده نیز با تعداد ۴۴ اختراع دارای رتبه ۷۹ درون جهان هست.

گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران درون قسمت مربوط به پارک‌های فناوری و مراکز رشد آمار ذیل را ارائه داده هست:

* صادرات ۴ میلیون دلاری پارک‌های فناوری و مراکز رشد

درون سال ۱۳۹۵ تعداد فناوری‌های با اهمیت خلق شده درون این پارک‌ها ۲۸۷۱ بوده هست و حجم صادارت این پارک‌ها و مراکز بیش از ۴ میلیون دلار بوده هست.

این گفته همچنین درون قسمت مربوط به ارکان هفتگانه شاخص جهانی نوآوری (GII) آمار ذیل را ارائه داده هست:

۱ درون رکن نهادی کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز۴۸…۳ را کسب کند،

۲- درون رکن سرمایه انسانی و بررسی ها” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز۳۶…۷ را کسب کند،

۳- درون رکن زیرساخت‌ها کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۸…۳ را کسب کند،

۴- درون رکن پیچیدگی بازار کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۸…۳ را کسب کند، 

۵- درون رکن پیچیدگی  کسب و کار کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۲۱…۹ را کسب کند، 

۶- درون رکن خروجی‌های دانشی و فناورانه کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۰…۸ را کسب کند، 

۷- درون رکن پیچیدگی بازار کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۲۹…۵ را کسب کند.

* ارتقای شاخص‌های نیروی انسانی درون قسمت آموزش عالی

همچنین درون این گفته و ذیل عنوان شاخص نیروی انسانی آموزش عالی عنوان شد: افزایش بیش از ۱۲ برابری تعداد دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و پژوهش نسبت به سال ۱۳۵۷، افزایش ۲۰ برابری تعداد دانشجویان نسبت به سال ۱۳۵۷، افزایش بیش از ۵ برابری سهم داشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به کل دانشجویان شاغل به تحصیل نسبت به سال ۱۳۵۷ و افزایش بیش از ۱۵ برابری تعداد اعضای هیئت علمی تمام وقت دانشگاه‌ها نسبت به سال ۱۳۵۷٫

* ایران یکی از ۵ کشور برتر از نظر رشد کارآفرینی درون جهان هست

این گفته درون قسمت با اهمیت مربوط به استارت آپ‌ها با اشاره به این موضوع که زیست بوم استارت آپی از افراد نوآور، کارآفرین، سرمایه‌گذاران، مشاوران و سازمان‌های مختلف تشکیل شده، می‌افزاید: از جمله نهادهایی که درون سال گذشته به پویایی زیست بوم استارت آپی کمک کرده‌اند؛ نهادهای ترویجی و آموزشی هستند و کشورمان با این بسترسازی مناسب توانسته درون سال ۱۳۹۷ به یکی از ۵ کشور برتر از نظر رشد کارآفرینی تبدیل شود.

* صرف ۰…۸۶ درصد بودجه کشور درون حوزه پژوهش

درون قسمت دیگری از گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و درون مبحث مربوط به شاخص تامین و حمایت مالی از علم و فناوری و براساس آمار ارائه شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، درون سال ۱۳۹۱ سرجمع اعتبارات پژوهشی دولتی ۳۹…۵۵۷…۱۴۲ میلیون ریال بوده که ۰…۶۹ درصد از بودجه کل کشور بوده و این درحالی هست که درون سال ۱۳۹۷ این رقم به۱۰۲…۴۵۷…۷۴۵ میلیون ریال رسیده هست که ۰…۸۶ درصدر از بودجه کل کشور را شامل می‌شود.

درون همین قسمت و بر اساس مستندات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سهم خرج کرد تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی طی سال‌های ۱۳۹۲، ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب ۰…۷۲ درصد، ۰…۸۵ درصد، ۰…۹۲ درصد و ۱…۰۴ درصد عنوان شده هست.

گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران همچنین حاکی هست بودجه مصوب پارک‌های علم و فناوری درون قوانین بودجه سالانه کشور درون سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۱…۸۹۳…۱۹۸ میلیون ریال، ۲…۰۸۲…۰۵۴ میلیون ریال، ۱…۷۰۴…۱۰۵ میلیون ریال و ۳…۲۵۶…۵۲۸ میلیون ریال بوده هست.

* استفاده کردن حداکثری از امکانات ملی درون راستای تولید و ارتقاء فرهنگ مصرف

درون قسمت پایانی این گفته و ذیل عنوان پیشنهادهای راهبردی نیز مسائلی مانند برون‌سپاری تامین علم نافع و رونق تولید درون حوزه‌های اولویت‌دار به ۱۰ دانشگاه برتر کشور با قید مهلت ۶ ماهه ازبرای انجام این کار، برون‌سپاری برنامه‌های تحول‌آفرین درون سرمایه‌گذاری و کیفیت‌ بخشی تولید داخلی به نهادهای نظام و حاکمیتی، اخذ برنامه‌ها و طرح‌های پیشنهادی شرکت‌ها و شرکت‌های مادر تخصی (هلدینگ‌) خصوصی، دولتی و عمومی ازبرای استفاده کردن حداکثری از امکانات ملی و نهادهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی درون راستای تولید و ارتقاء فرهنگ مصرف، ماموریت دادن به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به قصد تحقیق مشکلات و چالش‌های دست‌اندرکاران صنایع و خدمت ها دانش‌بنیان از طریق تعامل مستقیم و شفاف و مبتنی بر شاخص‌های از پیش تدوین شده با قید مهلت ۹ ماه مطرح شد.

* اجرایی شدن آمایش آموزش عالی همکاری وزارتخانه‌های علوم و بهداشت

درون ادامه این قسمت همچنین موارد تاکید و تقویت عملیاتی و اجرایی شدن آمایش آموزش عالی درون کشور از طریق ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با همکاری وزارتخانه‌های علوم، بررسی ها و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل هیئت اندیشه‌ورز پیرامون پیگیری مستمر رونق تولید و علم نافع درون ستادراهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عنوان شد.

درون قسمت مربوط به اقدامات تبلیغی و ترویجی نیز الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت به برگزاری شش نمایشگاه منطقه‌ای و میان المللی کالاهای دارای فناوری بالا (HI-TECH) تولید کشورمان با حمایت شایسته وزارت امور خارجه با قید مهلت ۱۰ ماه، الزام سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تولید برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی موثر که مستقیم یا غیر مستقیم موجب تامین سرمایه و مشارکت ازبرای تولید شود با قید مهلت ۱۲ ماه و الزام به ارائه گفته فصلی مطرح شد.

* طراحی ارز دیجیتال ایرانی ازبرای رونق تولید

همچنین مواردی مانند طراحی ساز وکار مناسب ازبرای الزام دستگاه‌های دولتی به خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان، طراحی ارز دیجیتال ایرانی با رویکرد فراملی با همکاری قسمت خصوصی درون یکی از دانشگاه‌های کشور ازبرای رونق تولید و ایجاد کارگروه ویژه کشورهای هدف درون حوزه دیپلماسی علم و فناوری به قصد اشتراک گذاری و تبادلات مرتبط به قصد حل مشکلات کشور نیز به عنوان پیشنهادهای راهبردی درون گفته پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران مورد اشاره قرار گرفته هست.

این پژوهش از اینجا قابل دریافت هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *