ایران پیشتاز منطقه درون علوم و فناوری سلول‌های بنیادی هست

 به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری،  صبح دهم آذرماه درون آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سالن اجلاس سران میزبان اختتامیه سومین جشنواره ملی و کنگره میان المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بوده و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و سورنا ستاری معاون فناوری رئیس جمهوری دومهمان این رویداد بودند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری درون این مراسم توسعه و پیشرفت درون حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را یکی از دریچه های رو به افق اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت:  این رشد و توسعه شگفت انگیز و قابل توجهی که درچند سال گذشته درون حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ایران روی داده هست، روزنه امیدی هست  که می تواند جایگاه کشور را به سوی شناختن مرزهای ناشناخته دانش و فناوری  چندین پله بهبود ببخشد.
 ستاری به پیشتازی درون علوم و فناوری اشاره و از آن به عنوان نقطه قوت کشور درون ثروت آفرینی، اشتغال و صادرت درون آینده ای نزدیک یاد می‌کند.
 به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری،  اکنون با رشدی مستمرو فزاینده توانسته ایم گوی سبقت درون فناوری سلول های بنیادی را از دیگر کشورها از هجوم ترکیه و رژیم اشغالگرقدس برباییم. ایران اکنون جایگاه  نخست منطقه درون علوم و فناوری را از آن خود کرده هست.
ستاری از رونق شرکت های دانش بنیان و فناور فعال درون حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی،  یکی از نمادهای عیان توانمندی کشور درون توسعه مرزهای دانش و تجاری‌سازی فناوری یاد کرد و گفت:  بیش از ۱۲۰ شرکت ایرانی درون حوزه سلول های بنیادی کار می کند؛  اکنون بیش از ۸۰ شرکت از این میان اهمیت فعالیت خود را دریافته اند  و نقش خود را درون زیست بوم اقتصاد دانش بنیان کشور پر رنگ تر و قدرتمند نشان می‌دهند این درون حالی هست که تصور حضور و نقش آفرینی این تعداد شرکت فعال سلولی درون چند سال گذشته عملاً دور از ذهن بود.
 به گفته  رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، علاوه بر  تحول چشمگیر درون تجاری سازی محصولات دانش بنیان پژوهش های مرز دانش این حوزه،  اتفاق های خوبی درون سطح دانش آموزی نیز رخ داده هست؛ از جمله برگزار شدن دوره دوم المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی،  جدیدا درون فرهنگ سازی ترویج این فناوری تا بتوانیم بالقوه دانش آموزان را به سوی  صاحبان شرکت ها دانش بنیان و پژوهشگران موفق آینده رهنمون کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از ضرورت‌های گسترده کردن هرچه بیشتر زیست بوم مشاهده فعالیت قسمت خصوصی گفت و ادامه داد:  ازبرای آنکه پژوهش بتواند فعالیت های خود را  به مرحله ظهور و بروز برساند باید عدد قابل توجهی از اقتصاد کشور و تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد که  ازبرای محقق شدن این با اهمیت،  باید زیست بوم سرمایه گذاری و فعالیت قسمت خصوصی درون حوزه دانش بنیان، مساعد شود. 
 به اعتقاد ستاری، ظهور  شرکت های دانش بنیان موفق با قابلیت خلق ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و  صادرات  به هماهنگی همگرایی و همکاری حوزه های گوناگون احتیاج دارد.؛  فرایندی که اگرچه دو سال هست ولی اکنون با خلق ارزش افزوده و اشتغال شرکت های دانش بنیان حوزه های گوناگون فناوری از جمله سلولهای بنیادی به واقعیت نزدیک شده هست.  حضور شرکت های موفق از رشته های مهندسی و فنی که درون حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فعال هستند،  مهر تاییدی بر موفقیت درون این عرصه و ضرورت ایجاد مسیری هموار ازبرای ادامه این مسیر هست.
ستاری، یکی از اصلی ترین رسالت های ستادهای توسعه فناوری  درون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را ایجاد همین همگرایی و هماهنگی می داند:  ستادهای توسعه فناوری ضمن هماهنگی و هموار کردن مسیر فعالیت پژوهش تجاری‌سازی ایده ها و فناوری‌های  فعالان قسمت خصوصی را با ایجاد همگرایی و هماهنگی ها دنبال می کند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین به هدف دیگر این معاونت  درون راستای توسعه زیست بوم اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت:  توسعه اقتصاد دانش بنیان محدود دولت یازدهم بود.  قدرت و عزم جدی درون دولت دوازدهم نیز مسیر خود را ادامه داد.  ماحصل این راهبرد، نقش آفرینی بیش از ۳۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ با درآمد بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان درون سپهر اقتصاد کشور هست. قدرت هرچه بیشتر امسال نیز روندی صعودی خواهد داشت.
تقدیر از برگزیده ها
 درون ادامه این مراسم،  با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، بررسی ها و فناوری و معاون بررسی ها و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، از برگزدیگان قسمت های محتلف سومین جشنواره سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قدردانی شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *