انجام مطالعات فرهنگي- اجتماعی درون حوزه علم وفناوری

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، بررسی ها و فناوری،  حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه این پژوهشکده درون چهارگروه پژوهشی، مطالعات اجتماعی، مطالعات فرهنگی، مطالعات زنان و مطالعات آینده‌نگر فعالیت دارد، گفت: ما همواره نگاه فرابخشی داشته‌ایم و تلاش کرده‌ایم که با راهنمای‌های وزیر علوم و شورای معاونان بتوانیم دفعه فرهنگی و اجتماعی را درون همه حوزه‌های وزارت‌خانه تسری دهیم و تلاش کرده‌ایم کارهایی که درون حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت پژوهشی، معاونت آموزشی و معاونت میان‌الملل و سایر معاونت‌ها ستادی هست، انجام دهیم.

وی افزود: درون حوزه زنان هم همکاران ما درون گروه مطالعات زنان تلاش کرده‌اند با مشاور وزیر درون امور زنان همکاری مناسبی داشته باشند.

به گفته میرزایی، مجلات مطالعات میان رشته‌ای درون علوم انسانی و بررسی ها فرهنگی ایران از فاخرترین نشریه‌های علمی و پژوهشی کشور هستند که به صورت منظم منتشرمی‌شوندو مجله میان رشته‌ای ما درون سال‌هایی درون رتبه isc درون میان مجلات رشته‌های علوم فنی مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی رتبه نخست را داشت که از این حیث بسیار قابل افتخار هست. نشریه تخصصی دیگری تحت عنوان دانشگاه امروز که احیاناً درون آینده با تغییر نام دانشگاه ایرانی منتشر می‌شود داریم که تلاش خواهیم کرد منتشر شدن آن را مرتب‌تر کرده و آن را به دانشگاه‌های دیگر ارسال کنیم.

وی یادآور شد: کاری که درون پژوهشکده با همفکری اعضای هیئت علمی و همکاران انجام داده‌ایم این هست که هر گروه برنامه پژوهشی کلان دارد. به این معنی با توجه به عنوان کلی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی هر چهار گروه پژوهشکده یک برنامه پژوهشی مستقلی دارد و هر کدام از اعضای هیئت علمی هم برنامه پژوهشی دارند. درون همین راستا از سال گذشته ایده‌ای تحت عنوان میز تخصصی ازبرای هرکدام از اعضای هیئت علمی ایجاد کرده‌ایم و دغدغه‌مان هم این هست که هر کدام از اعضای هیئت علمی خودشان به طور مستقل یک رکن هستند و درصورتیکه مسئله‌ای درون حوزه تخصصی‌اش وجود دارد، آن را مورد تحقیق قرار دهد و هر فرد بتواند خودش شبکه‌سازی کند.

به گفته میرزایی، به این معنی هر عضو هیئت علمی به عنوان یک متخصص، شبکه تخصصی خودش را شکل بدهد و براساس آن بتواند به پیشبرد اهداف و کارهای اصلی‌اش که عمدتاً مسئولیتی هست که درون بحث ستادی وزارت علوم هست آن را انجام دهد.

میرزایی افزود: هیئت امنای پژوهشکده هم درون این چندسالی که من درون خدمتشان بوده‌ام همواره حمایت کاملی از پژوهشکده داشته‌اند، درون حال حاضر اعضای هیئت علمی ۶ نفرشان درون مقطع دانشیاری و بقیه استادیار هستند، امیداوریم که مسیر ارتقای دوستان براساس آنچه که درون قانون وجود دارد صورت بگیرد.

وی گفت: امیدواریم با همکاری همه عزیزان بتوانیم درون اعتلای حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و تاثیری که می‌تواند بر آموزش عالی داشته باشد قدمی برداریم و همانصورت که الان پژوهشکده درون باب نظریه آموزش عالی می‌تواند تاملاتی جدی بکند و مرجع هست. بتوانیم درون باب مطالعات فرهنگی- اجتماعی علم وفناوری هم این قدم را برداریم.

میرزایی خاطرنشان کرد: از دغدغه‌های اصلی ما بحث مسئولیت اجتماعی دانشگاه هست و درخواست داریم که شما به عنوان سکاندار این حوزه بیش از پیش درون سیاست‌گذاری‌ها و اقداماتی که درون وزارت علوم، بررسی ها و فناوری انجام می‌شود آن را نافذ بدانید چون می‌تواند بسیاری از مسائل دانشگاه و کشور را حل کند.

به گفته رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دغدغه‌ای که بتواند دانشگاه و جامعه را درون تعامل با یکدیگر قرار دهد را درون دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم بدیهیات عقلی را درون باب مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و علم و فناوری انجام دهیم و همانصورت که از روز اول تاسیس این پژوهشکده تاکید بر اتاق فکر وزارت علوم بوده هست. امیدواریم وظایف خود را درون این مسیر انجام داده باشیم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *