اقتدار ملی با فناوری فضایی تامین می‌شود

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اواخر دهه ۸۰ بود که خبر ارسال ماهواره ایران به فضا دنیا را مبهوت و شگفت زده کرد. ایرانی که تا پیش از این درون حوزه فضایی دنیا نامی ناآشنا، غریب و بدون دستاورد قابل قبول بود. رشد ایران درون حوزه ارسال ماهواره به فضا درون شرایطی بود که تنها ۸ کشور به آن ورود کرده بودند. کشورهایی با عقبه علمی بسیار پررنگ و پربار.

حوزه فضایی غیرنظامی نه تنها درون رشد اقتصادی و افزایش رفاه جامعه از اهمیت بالایی برخوردار هست بلکه جزء صنایع استراتژیک و از عناصر با اهمیت اقتدار کشورها محسوب می شود.

قسمت فضایی درون ایران روزهای رو به رشد خود را درون دهه ۸۰ تجربه کرد. دهه هشتاد دهه پر دستاورد و غرورآفرینی ازبرای ایران درون عرصه فضایی بود. دهه ۹۰ را نیز بیشتر باید دهه تثبیت دستاوردهای کسب شده درون این حوزه نامگذاری کرد. 

درون سال ۹۶ قسمت فضایی کشور وارد مرحله متفاوتی از رشد و بلوغ خود شد. درون این سال درون کنار پیگیری مجدانه توسعه فناوری فضایی، توسعه متوازن صنعت فضایی درون همه قسمت های مرتبط با فناوری فضا درون دستور کار قرار گرفت.

درون این سال بود که بسترسازی و تسهیل شرایط ازبرای ورود قسمت خصوصی به حوزه توسعه فناوری فضا و ارائه خدمت ها کاربردی به جامعه کلید خورد.

مرکز ملی فضایی معاونت علمی یکی از نهادهای فعال درون حوزه فناوری فضایی هست. این مرکز چند ماهی هست تغییر ماهیت داده هست و درون قالب ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته فعالیت می کند.

معاونت علمی ذیل این ستاد و مرکز تغییر هویت یافته، اقدامات موثری درون حوزه فضایی دارد که از آن جمله می توان به اقدامات ترویجی و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی ازبرای دانش آموزان اشاره کرد. دوره هایی که دانش آموزان علاقه مند به این رشته پرکاربرد را ازبرای آینده صنعت هوافضا آماده می کند.

این ستاد درون حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌ها اقداماتی دارد که از آن جمله می توان به حمایت مرکز از طراحی ۹ ماهواره دانشگاهی و ۲ ماهواره سنجشی و مخابراتی طلوع و مصباح اشاره کرد. همچنین درون حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌بر نیز طراحی و ساخت ماهواره‌بر سفیر نیز مورد حمایت این ستاد قرار گرفت. 

همچنین حمایت این ستاد از طراحی و ساخت کاوشگر فضایی کار بعدی بود که می توان به آن اشاره کرد. درون زمینه طراحی ایستگاه زمینی نیز اقداماتی درون حوزه طراحی، ساخت و توسعه ایستگاه‌های دریافت اطلاعات ارسالی از ماهواره و ایستگاه کنترل ماهواره انجام شد.

از سال ۹۶ نسخه ابتدایی اسناد توسعه اقتصاد قسمت فضایی و اشتغال درون کشور تدوین شد که این کار می تواند نویدبخش توسعه کسب و کارهای فضاپایه درون کشور شود. اتفاقی که بذر امید را درون دل جوانان و متخصصان توانمند ایرانی درون حوزه هوافضا می کارد و جوانه و میوه آن، درون اختیار نسل های بعدی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/ 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *